Vlevo "původní" fotografie, vpravo "vylepšená" fotografie, která podle zastánců...

Vlevo "původní" fotografie, vpravo "vylepšená" fotografie, která podle zastánců konspiračních teorií dokazuje, že letadlo unesli | foto: jimstonefreelance.com

Unesený boeing a iPhone v zadku? Milovníkům konspirací stačí málo

  • 413
Je to prázdná fotka, ale média už jsou plná spekulací o tom, co znamená. Novinář specializující se na spiknutí ji našel na anonymním fóru a teď si stojí za svým: černá fotka dokazuje, že letadlo unesla armáda a drží cestující jako rukojmí.

Jednomu z pasažérů letu MH370 - Philipu Woodovi - se po týdnech v zajetí podařilo poslat zprávu do světa. Alespoň podle populární konspirační teorie o únosu boeingu ozbrojenými složkami.

Wood je prý držen spolu s ostatními cestujícími na americké vojenské základně Diego Garcia. Povedlo se mu ale v konečníku schovat iPhone, o kterém jeho ozbrojení únosci nevěděli. Na důkaz prý poslal fotku - je zcela černá, ale z jejích dat se dají vyčíst souřadnice i datum. 

Úvodní stránka "reportéra na volné noze" jasně ukazuje šíři témat, kterým se věnuje. Namátkou jmenujme: sabotáž Fukušimy, psychologické vojenské operace v Sýrii, Mossad odpálil mexický parlament, Haarp a hurikán Sandy...

"Novinář na volné noze" Jim Stone, který se rád a dlouhodobě zabývá spekulacemi o různých spiknutích, na svých stránkách zveřejnil detailní popis údajného odhalení únosu. "Milé ozbrojené síly Spojených států, je po všem. Vraťte let 370 Malajsijským aerolinkám, vraťte unesené lidi jejich rodinám a pošlete Philipa Wooda domů. Byly jste odhaleny."

To je evidentně vše, co zastánci teorií konspiračních potřebovali. Tvrzení si získává příznivce na řadě zahraničních serverů s "alternativním postojem k realitě", v Česku to je třeba AC24, Protiproud nebo TN.cz. Při bližší analýze se přitom jakékoli důkazy nejen rozplynou, ale naopak ještě lépe odhalí jednostranný a defenzivní styl argumentace, který je pro podobné teorie typický.

Připomeňme, že ztracený let MH370 se ztratil za skutečně záhadných okolností, pátrání je zatím bezvýsledné a ani odborníci na leteckou dopravu nemají jasno, co by mohlo takto komplexní problém vysvětlit.

Když k tomu přičteme i počáteční neochotu úřadů transparentně spolupracovat, nelze se divit, že ztracený let přitahuje spekulace daleko za ostřím Occamovy břitvy, tedy daleko za hranou uvěřitelnosti a proveditelnosti. O jedné takové jsme již psali a ukázali jsme, proč by nebylo tak snadné unést letoun a poté do něj dát atomovou bombu.

Stránka Jima Stonea, který konspirační teorii uvedl a nadále ji velmi aktivně obhajuje, není zrovna přehledná. Proto si seřadíme události chronologicky tak, jak se (podle Stonea) staly, a pak se k nim můžeme stručně vyjádřit.

1. Odhalená fotka s EXIF informacemi

Stone někde, pravděpodobně na anonymním fóru 4chan.org, našel fotku. V EXIF (což je způsob, jakým se do JPG obrázků ukládají informace o fotoaparátu, expozici, lokaci a další textové poznámky, pozn. red.) měla tato prakticky černá fotka uvedeny následující informace:

  • 18. březen 2014
  • iPhone 5
  • ISO 3200
  • čas expozice 1/15
  • souřadnice, které vedou na ostrov Diego Garcia v Indickém oceánu

Zpráva přiložená k fotce prý měla znít: "Jsem držen jako rukojmí neznámými ozbrojenci poté, co byl můj let unesen (oslepen). Pracuji pro IBM a povedlo se mi skrýt mobil do zadku během únosu. Od ostatních pasažérů mě oddělili a jsem v cele. Moje jméno je Philip Wood. Myslím, že mě nadrogovali, protože nemám úplně čistou hlavu."

Tvrzení: Stone tvrdí, že EXIF nejde podvrhnout, alespoň ne snadno. "Každý legitimní software, který by umožnil změnu EXIF informací, zároveň přidá informaci o tom, že ke změně došlo. Jedině opravdu schopný hacker - na úrovni CIA nebo NSA - by takové zfalšování dokázal provést." Z toho Stone vyvozuje, že snímek je pravý a je nutno jej brát jako nezvratný důkaz.

Realita: S falšováním EXIF informací to vůbec není tak složité. Jistě, neumí to každý, ale pravdou je, že EXIF informace nejsou nijak šifrované a neobsahují ani žádný kontrolní součet. Informace v EXIF nejsou míněny jako zabezpečovací prostředek, slouží pouze pro informaci. Lze je tedy upravit téměř libovolně, a nelze je v žádném případě brát jako důkaz čehokoli.

Stojí za povšimnutí, jakým způsobem Stone zachází s "nedotknutelností" informace EXIF. Opakovaně zdůrazňuje, že jde o "100%" a "nezvratný" důkaz a že je nemyslitelné, že by někdo textové informace na anonymním fóru podvrhl.

Přitom on sám jinde neváhá označit za podvržené třeba seismická data (která jsou, co do falšování, mnohem složitější a hůře přístupná). "Tohle by nemohl zfalšovat nějaký puberťák jako vtip," tvrdí Stone. Ale podle nás je něco takového nejen možné, ale i celkem pravděpodobné. Pro podvržení všech náležitostí fotky, kterou Stone tvrdí, že měl, skutečně stačí obyčejný počítač, trochu zkušeností a hodinka času.

Shrnutí: Souřadnice v EXIF nemohou sloužit jako důkaz, stejně jako textový soubor TXT nemůže sloužit jako podpis. Ani anonymní diskuzní fórum typu 4chan důvěryhodnosti nepřidá.

2. Hacknuté stránky a ukradený důkaz

Tvrzení: Jen několik hodin poté, co jsem fotografii publikoval, napadli moji stránku hackeři a fotografii mi smazali, píše Stone. "Hacker původní fotku nahrál do editoru, zmenšil ji a nahrál ji znovu na moji stránku, čímž jsem přišel o důležitá data," tvrdí Stone. Nemá tak možnost ukázat původní fotku a nechat ostatní, aby jeho "výzkum pravosti EXIF informací" ověřili.

Záhada MH370

Podle Stonea tak ti, kteří za únosem stojí, chtějí zamést důkazy a jeho článek učinit nevěrohodným. Považuje to navíc za nejlepší důkaz toho, že je na stopě skutečnému spiknutí: "Kdyby ta fotka nebyla pravá, proč by mě napadli hackeři, aby fotku zničili."

Podezření: To, že Stone najednou nemá původní fotku, je více než podezřelé - a to i v těchto konspirátorských kruzích. Nikdo najednou nemá možnost podívat se na "původní" fotku a usvědčit Stonea, nebo někoho jiného, z jejího falšování. Jistě, je možné, že je Stone tak neopatrný a dal si na svůj web jedinou zálohu takto "cenného" objevu, ale tvrdit, že on byl jediným majitelem originální fotky, kterou mu teď hackeři smazali, je velmi, velmi podezřelé.

Stone uvádí, že jeden z jeho čtenářů si uložil originální fotku, ale když se k ní teď chce dostat, "jeho systém pokaždé zkolabuje" a on tak nemůže daný soubor otevřít. To se opět hodí jako preventivní ochranný mechanismus - jako kdyby chtěl Stone předem vzít kritikům vítr z plachet a znemožňoval falsifikaci toho, co tvrdí.

3. Koordináty GPS a "experimentální software"

Poslední důležitou součástí příběhu je "nenapodobitelný formát GPS souřadnic", což je jediná věc, která Stoneovi zbyla. Vzpomeňme přeci, že skutečnou fotografii mu hacker smazal a on tak má k dispozici jen malý kousek ztraceného souboru - vyfotil si na mobil souřadnice, aby je mohl porovnávat s těmi na webu:

"Původní EXIF mi hacker smazal, ale tady jsem si alespoň vyfotil ty souřadnice," tvrdí Stone.

Tvrzení: "Musím zdůraznit, jak důležité jsou tyto souřadnice, které sice nejsou přesně tam, kam by je někdo podle map na Google umístil, ale pořád jsou v rámci Diego Garcia. Dokazuje to, že nejde o podvrh," píše Stone.

 A fakt, že souřadnice nejsou v takovém formátu, v jakém by je tam dal iPhone? "Philip nejspíš něco testoval pro IBM, a proto má na telefonu experimentální software. To přesně ukazuje, že nejde o podvrh, protože kdyby se někdo snažil o podvrh, udělal by jej tak, aby formát odpovídal," má pohotovou odpověď Stone.

Realita: A jsme zase u toho, jak v konspiračních teoriích jakákoli nová informace vlastně může jen potvrdit danou konspiraci. Podívejte se, přesně to odpovídá tomu, jak by vypadala fotka z iPhone. Aha, říkáte, že to neodpovídá zcela přesně? Tak to je právě důkaz, že to není podvod. Nesmysl o tom, že zaměstnanec IBM testuje pro Apple nový způsob ukládání GPS koordinátů do EXIF, ponecháme asi stranou úplně.

Konspirační teorie mají komplikovaný vztah s realitou

To, že fotku bylo možné zfalšovat, neznamená, že je nutně falešná. Pokud ale má sloužit jako důkaz o velkém spiknutí a únosu stovek lidí cizí armádou, pak je potřeba předložit mnohem silnější a nezvratnější důkazy. Nic, co se dá bezchybně napodobit na obyčejném počítači za několik minut.

Co je konspirační teorie?

Za konspirační teorii v kontextu tohoto článku označujeme hypotézy a alternativní výklady, které za pozorovanými jevy vidí "velké spiknutí", např. vlády, ilumnátů, mimozemšťanů.

Zastánci konspiračních teorií pochopitelně shromažďují data hlavně ve svůj prospěch. Díky potvrzujícímu omylu a tendenci věřit "velkým příběhům" se řada těchto teorií šíří bez nutnosti reálných důkazů.

Více o největších konspiračních teoriích v našem přehledovém článku.

Jenže zastánci konspiračních teorií mají k důkazům velmi vybíravý vztah. V rukávu totiž mají řadu nástrojů, jak přehlédnout důkazy, které se jim nehodí do krámu, a naopak zveličit ty, které by pro nezaujatého pozorovatele měly přinejlepším velmi malý význam. Je to extrémní příklad tzv. confirmation bias (více v našem článku o kognitivních klamech a manipulacích).

Dalším důležitým rysem konspirační teorie je prakticky neomezená víra v moc organizací, ať už je to CIA, NSA, armáda či nějací ilumnáti. Stačí říci, že tato všemocná organizace měla motiv něco udělat, měla prostředky zkreslovat důkazy a neexistuje nic, co byste této organizaci nemohli přišít na triko. Jakékoli ukazatele, že se mýlíte, připíšete na vrub propagandě a manipulaci.

U událostí, které jsou velké, významné a nevysvětlitelné, je pak výskyt konspiračních teorií o "velkém spiknutí" ještě větší, než obvykle.

"Lidé mají pocit, že obrovská událost by měla mít právě tak významnou příčinu," říká Michael Shermer, šéf časopisu Skeptic Magazine. A taková velká příčina je pak "logicky" provázána s velkou organizací, která umí zamést stopy. Tím se kognitivní kruh uzavírá - nedostatek důkazů je najednou považován za důkaz samotný. A z takového kruhu se uniká jen velmi těžko.