Kopírování filmů na DVD nemusí být nezákonné

  • 58
Chcete si vytvořit kopii vašeho filmu na DVD? Jak poznáte chráněný disk s filmem? Na jaké problémy při pořizování kopie filmu můžete narazit? Jak dostat film z dvouvrstvého disku na jednovrstvý? Tak to jsou jen některé otázky, na které v článku naleznete odpověď.

DVD vypalovačky dnes již nejsou žádným luxusem. Jejich ceny jdou neustále dolů, přičemž nejlevnější modely se dají pořídit již od 1 000 včetně DPH. Do každého nového počítače je navíc již takováto vypalovačka montována. Typická oblast pro použití přepisovacích optických mechanik je kopírování soukromých filmů. Pokud vás však zajímá na co si dát při kopírování pozor, právě pro vás jsme připravili následující článek.

1. Mohu si vytvořit kopii DVD filmu?
Ano. Soukromé kopie jsou i po úpravě autorských práv povoleny. Přitom však platí, že se nesmí obcházet účinná ochrana proti kopírování. Například v Německu je prodej programů, které by vyřazovaly u DVD obvyklou ochranu před kopírováním CSS (Content Scramblimg System) dokonce zakázáno. To však neznamená, že by se takovýto software uživatelé nemohli najít a legálně zdarma stáhnout z internetu. Avšak nesmějí je používat k vyřazení ochrany proti kopírování.

Kopírování DVD - ShrinkTo5

2. Jak poznám DVD, která jsou chráněna před kopírováním?
Výrobci obvykle ani na obalu ani na samotném nosiči neuvádějí, zda je DVD chráněno proti kopírování. Nezbude vám tedy nic jiného, než to vyzkoušet. Pokusíte-li se pomocí kopírovacího programu přepálit DVD chráněné proti zápisu, potom se na počítači objeví informační okno, které vám to dá patřičně najevo. Většina komerčních filmů, které jsou v současné době k dostání na DVD, jsou chráněny prostřednictvím kódování CSS.

3. Vystavuji se trestnímu stíhání, obejdu-li ochranu proti kopírování?
Ano, budete-li kopie vyrábět s komerčním záměrem. Domácí kopírovací zařízení porušují „pouze“ zákon na ochranu autorských práv a filmové společnosti pak mohou uplatňovat svá práva prostřednictvím občanskoprávních soudů. Jestliže vás někdo při kopírování „nachytá“, vystavujete se nebezpečí, že vás filmové společnosti zažalují za náhradu škody.

4. Je ochrana proti kopírování chráněných disků v praxi obcházená?
Zákaz kopírování neodradí spoustu lidí od toho, aby si neopatřili kopii svého oblíbeného komerčního filmu zadarmo. Legální alternativa totiž stojí kolem 800 korun a u novinek typu Hoolywoodských trháků se ceny někdy vyšplhají i nad jeden tisíc za DVD edici. Také výrobcům kopírovacích programů pro DVD je jasné, že jejich programy budou v mnoha případech kombinovány softwarem, který dokáží účinně ochranu obejít. Autorský zákon, tak chrání filmové producenty pouze na papíře. V praxi se totiž doposud mnoho změn neodehrálo. Ilegální kopie se dají pořídit velmi lehce nejen na internetu, ale i na tržištích.

Video DVD Maker

5. Lze kopírovacími programy kopírovat i domácí videa?
Díky programům pro výrobu, či duplikaci DVD-Video disků je možné kopírovat nejen komerční filmy, ale také veškeré videofilmy nebo televizní pořady, které jste si nahráli vy.

6. Na jaké problémy můžete při kopírování DVD narazit?
Na vypáleném DVD může být uloženo až 4,7 GB dat (skutečná kapacita disku je 4,38 GB). Zakoupené DVD filmy mohou však obsahovat i dvojnásobek dat. Toto množství dat je pak třeba při kopírování zredukovat. Zde existuje několik možností. Nedůležité části DVD, jakými mohou například interview, film o filmu a další doplňkové informace, obecně nazývané jako bonusy, můžete jednoduše vynechat. Také lze vynechat některé zvukové stopy (např. DTS, které zabírá někdy i více než 1 GB dat), menu a titulky. I pak jsou ale filmy často příliš velké na to, aby se vešly na zápisu schopné DVD. V takovém případě by měl kopírovací program umět film komprimovat.

7. Co se děje při komprimování filmu na DVD?
Nevýhodou této „lisovací“ metody je zhoršení kvality obrazu. Až do jisté míry si toho ale asi jen stěží všimnete. Pro delší filmy se nabízí možnost vypálit je v nezměněné kvalitě rozděleně na dvě DVD. Takto upravené filmy, které byly vypáleny na DVD, můžete bez problémů dál kopírovat, například prostřednictvím funkce DVD kopírování ve vypalovacím programu Nero Burning ROM.

8. Přehraje takto upravený film klasický DVD přehrávač?
Ano i ne. Pokud si vyberete správný formát DVD disku pro zápis filmu, potom ano. Některé typy DVD přehrávačů totiž pracují pouze s některými formy DVD disků. Na trhu jsou dostupné tyto zapisovací disky: DVD-R, DVD-RW, DVD+R a DVD+RW. Jednotlivé typy poznáte podle různých log. Média s označením DVD-RW nebo DVD+RW budete moci i kdykoliv vymazat a znovu na ně uložit nová data, případně filmy. Většina přístrojů dostupných v obchodech již umí číst všechny disky.

9. Pozor na DVD-Video a DVD
Na zapisovací média DVD lze ukládat nejen video ve formátu DVD-Video, ale i také jako data. V poslední době se tak stále častěji můžete setkat s DVD stolními přehrávači, které umí přehrávat i filmy v AVI. Pokud máte takto vybavený přehrávač (většinou je vybaven štítkem přehrává DivX apod.) potom vám může přehrát i filmy v AVI a to nejen uložené na DVD, ale i CD.

Stolní DVD

 

Přečtěte si také:

  • Můžete si kopírovat hudební CD pro vlastní potřebu?
  • Čím zálohovat a kopírovat DVD?
  • Jak obejít ochranu proti kopírování u audio CD
  • Kopírování DVD filmů nikdy nebylo tak snadné ...
  • Pirátství devastuje filmový průmysl, tvrdí studie
  •  

     


    Témata: AVI, luxus, Německo, software