Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kopírování se omezuje. Nesmyslný poplatek za prázdná CD zůstává?

Autorský zákon razantně omezuje možnosti kopírování originálních CD a DVD. Poplatky za nenahrané nosiče a nahrávací zařízení přitom zůstanou zachovány. Co si o tom myslí dotčené instituce a odborníci na autorské právo?

V pondělí 22. května 2006 vyšla ve Sbírce zákonů pod číslem 216/2006 Sb. novela autorského zákona. Poslanecká sněmovna schválila novelu autorského zákona původně již v únoru, ale Senát ji vrátil zpět s několika pozměňovacími návrhy. Poslanecká sněmovna pak koncem dubna schválila novelu autorského zákona ve znění vráceném Senátem.

Bez varování: Zákon již platí týden

Mezi pozměňovacími návrhy Senátu jsou i dva body „z pera“ České protipirátské unie, a to zákaz pořizování záznamů při promítání v kinech a zákaz pořizování rozmnoženin nezveřejněných děl pro osobní potřebu. Překročení zákona se dopustíte i tehdy, pokud si pořídíte kopii z CD/DVD chráněného protikopírovací ochranou. Podrobněji se novému zákonu věnujeme na Technetu zde.

Protože novela nabývá účinnosti dnem vyhlášení, již týden tak autorský zákon platí ve změněné podobě. V současné „legislativní smršti“ je to jev poměrně obvyklý, ale k adresátům zákonů, zejména k nám občanům, poněkud přísný.

Zákonodárci zřejmě předpokládají, že by občané měli sledovat zákonodárný proces ještě během projednávání návrhů v Parlamentu a se schválenými zákony se seznamovat v mezidobí od jejich podepsání Prezidentem do vydání ve Sbírce zákonů. V tomto případě jsme tak na to měli celých 17 dní … .

Poplatky budeme platit dál. Jaké budou?

Kromě jiného upravoval starý autorský zákon i procentuální výši poplatků, které platí každý uživatel ze zakoupeného nenahraného digitálního nosiče (CD-R, DVD-R atd.) a nahrávacího zařízení (CD/DVD rekordéry apod.). Nově tyto poplatky paušálně určí vyhláška Ministerstva kultury. Poplatky vybírá a následně rozděluje Ochranný svaz autorský (OSA).

Poplatky jsou jakousi náhradní odměnou zainteresovaným stranám, které díky kopírování, ať už nelegálnímu či legálnímu, přicházejí o část zisků. „Cílem je postupně poplatky minimalizovat. Je však nutné, aby  nejprve došlo k zásadnímu rozšíření DRM systémů,“ vysvětluje  vedoucího oddělení autorského práva Ministerstva kultury Pavel Zeman.

DRM je zkratka pro Digital Rights Management. Jedná se o souhrn pravidel, která definují možnosti přístupu k datům (hudba, film, software) a nakládání s nimi (kopírování, konverze atd.).

Podle Zemana, by měl nový systém vybírání poplatků reflektovat jejich současnou celkovou výši. „Celková vybraná částka by se měla odvíjet od té současné sumy a řádově by měla být stejná,“ říká Pavel Zeman.

„Konkrétní výši poplatku vám teď sdělit nemohu. Vyhláška je v připomínkovacím řízení a její podoba není definitivní,“ dodává Zeman. Podle dostupných informací se však podle současného návrhu vyhlášky bude platit z každého nenahraného média 30 až 40 haléřů.

Na poplatcích se pravděpodobně vybere stejně jako dnes, ačkoliv možnost kopírování originálních nosičů bude omezeno. Přesto je podle některých odborníků navržená výše poplatků nízká a nemůže pokrýt odměny pro dotčené autory.

Systém rozdělování poplatků by měl pamatovat i na případy, že CD nebo DVD je opatřeno ochranou proti kopírování a tudíž jej podle zákona zkopírovat nelze. V takovém případě by majitelům práv neměli z nekopírovatelného nosiče připadnout žádné náhradní odměny (poplatky).

Podle Zemana se nedá odhadnout zda nahrávací společnosti, případně filmová studia přistoupí, vzhledem k platnosti zákona, k razantnějšímu uplatňování protikopírovacích ochran. „Nosiče s protikopírovací ochranou se však prodávají méně, než ty bez ochrany,“ vysvětluje Zeman.

Ředitelka České protipirátské unie (ČPU) Markéta Prchalová poukazuje na fakt, že na trhu je pouze minimum originálních hudebních nosičů opatřeno protikopírovací ochranou. „V současnosti monitorujeme stav i u ostatních nahraných digitálních médií,“ dodává  Prchalová. Je tedy pravděpodobné, že masivního rozšíření protipirátských ochran se bát nemusíme.

ČPU paušální poplatky, jako formu náhradní odměny,  příliš nepodporuje. „Pro nás by bylo ideální kdyby se žádné poplatky nevybíraly a kopírování digitálních nosičů by bylo umožněno pouze v případě, že ten, kdo kopii pro osobní potřebu pořizuje, zároveň vlastní originál,“ upřesňuje požadavky ČPU Prchalová a dodává, že pokud je kopírování digitálních nosičů dovoleno, musí existovat i forma náhradní odměny.

Podle nového zákona a příslušné vyhlášky Ministerstva kultury by se tedy i nadálemohlo někomu zdát, že za kopírování pro osobní potřebu platí dvakrát. Jednou za originál a podruhé v ceně za prázdné médium.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...