Vesmírné smetí na oběžné dráze je vážný problém

  • 35
Na oběžné dráze kolem Země se pohybuje vedle funkčních družic a dalších systémů i nechtěné kosmické smetí. Těchto úlomků z bývalých misí létá na nízkých oběžných drahách stovky milionů. A přibývají další a další.

Kosmické smetí na oběžné dráze ohrožuje nejen objekty ve vesmíru, ale v poslední době i zemský povrch. Odpad, který lidstvo zanechává na oběžné dráze, přitom roste exponenciální řadou, tedy každý rok se jeho množství násobí.

První se na oběžnou dráhu dostal Sputnik v roce 1957 a v roce 1961 se lidstvu podařilo do vesmíru dostat i člověka. První exploze se na oběžné dráze odehrála už v 60. letech. A tato exploze v podstatě ztrojnásobila počet objektů na oběžné dráze, z nějakých 160 na více než 400.

Od té doby se nepotřebného lidského harampádí, vysloužilých satelitů a kusů raket hromadí stále více. Jak smetí přibývalo, názorně ukazuje přiložené video, které vytvořil Stuart Grey, vyučující na University College London.

Jak připomíná časopis Wired, asi 20 000 kusů vesmírného smetí tvoří pole trosek na nízké oběžné dráze a za ní. Dalších neuvěřitelných 300 000 kusů trosek je Zemi blíže, pod 2 000 km. Tento odpad se skládá z raketových motorů, vloček nátěrů, zmrzlé chladicí kapaliny a dalších.