Řídící středisko Evropské kosmické agentury

Řídící středisko Evropské kosmické agentury

Kosmický Jules Verne skončil svou misi

  • 9
Nákladní vesmírná loď Jules Verne, kterou do kosmu vyslala Evropská vesmírná agentura (ESA), ukončila svou pouť pádem do oceánu.

Stalo se tak po řízeném pádu plavidla do atmosféry, kdy po 15. hodině nastoupil Jules Verne na konečnou sestupnou trajektorii. Kolem 15:30 se pohyboval ještě 123 km nad zemským povrchem. V 75km výšce se stroj rozpadl na trosky. V 15:40 pak byl podle blogu ESA zaznamenán poslední vizuální kontakt s troskami plavidla, které měly dopadnout do odlehlé oblasti jižního Pacifiku.

Hořící trosky kosmické nákladní lodě Jules Verne Hořící trosky kosmické nákladní lodě Jules Verne

Vědci podle ČTK vybrali pro pád lodi odlehlou oblast v jižní části Tichého oceánu dlouhou 2 700 kilometrů a 200 kilometrů širokou. Pásmo dopadu leží 2 500 kilometrů východně od Nového Zélandu, 6 000 kilometrů západně od Chile a 2 500 kilometrů jižně od Velikonočního ostrova. Právě do této zóny dopadly trosky lodi, které při prostupu atmosférou nesežehla teplota dosahující až 1 500 stupňů Celsia. Podle odhadu odborníků mohlo přežít spalující žár a tlak při sestupu kolem stovky částí plavidla vážícího 13,5 tuny.

Desetimetrové plavidlo Jules Verne odstartovalo v dubnu k Mezinárodní vesmírné stanici, kam dopravilo 7,5 tuny vybavení, zásob a vzduchu pro tříčlennou posádku stanice. Pak do něj posádka ukládala odpad z ISS a 6. září se od ní odpojilo. Více o misi v článku Evropská agentura donutí vesmírnou loď k „sebevraždě“ v Pacifiku