Nový ruský kosmodrom má malou vadu. Nelze v něm připravit raketu Sojuz

  • 111
Jako by stavba nového ruského kosmického přístavu byla zakletá. Už se musel vypořádat s řadou problémů a odkladů a stále jim ještě není konec. Nyní musí Rusové vyřešit další nedostatek. Do hangáru, kde probíhá závěrečná kompletace vesmírných korábů, se nevejde raketa Sojuz 2.1a.

Nová ruská vesmírná raketa Sojuz má prý nevhodné rozměry, aby mohla být připravena ke startu v nově budovaném ruském vesmírném přístavu Vostočnyj.

Zřejmě kvůli chybě v projektu se ukázalo, že nosná raketa Sojuz, dopravená v září na kosmodrom, se nevejde do montážní linky, kde má být dokončena a vyzkoušena. „Zařízení se projektovalo pro jinou variantu a neodpovídá rozměrům rakety dopravené na kosmodrom,“ uvedla agentura TASS s odvoláním na zdroj z kosmického průmyslu.

Zleva: Angara 1.2, Angara A3, Angara A5, Angara A7

Nový kosmodrom má být především domovským přístavem pro zcela novou raketu Angara.

Problém údajně půjde vyřešit „náhradním způsobem“. Navíc raketu se na kosmodrom podařilo dopravit dříve, než se čekalo, už 24. září.

Raketu Sojuz-2.1a vypravili z výrobního závodu v povolžské Samaře po železnici 6. září. Vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má na starosti stavbu nového kosmodromu provázenou skandály okolo defraudací, skluzů, stávek a nevyplácení výplat stavbařům, přitom dal najevo, že všechny průšvihy musí skončit. „Začalo odpočítávání,“ prohlásil.

Stavební práce na kosmodromu mají být hotovy do 30. listopadu, první raketa má odtud odstartovat v prosinci.

9. července 2014

Konec závislosti na Bajkonuru

Kosmodrom Vostočnyj se začal budovat v roce 2010. V jeho areálu budou kromě jiného dvě odpalovací rampy, letiště, závody na výrobu paliva, 115 kilometrů silnic a 125 kilometrů železničních tratí. Komplex by měl být dokončen do roku 2018, kdy se také počítá s prvním startem pilotovaného letu.

Vůbec poprvé by z Vostočného měla raketa vyletět do vesmíru už letos v prosinci za přítomnosti prezidenta Vladimira Putina. Stavbaři však na jaře upozornili na velké problémy, zejména na nepořádek na staveništi a váznoucí financování. TASS v této souvislosti napsal, že práce na startovních rampách zaostávají čtyři měsíce za harmonogramem, na infrastruktuře je skluz tři měsíce a na řídicím a kontrolním stanovišti dva.

Vostočnyj má Rusko zbavit závislosti na kosmodromu Bajkonur, který leží na území sousedního Kazachstánu. Moderní technologie umožní, že startovací plocha bude ve srovnání s bajkonurskou desetkrát menší.

Rusko má Bajkonur v pronájmu do roku 2050. Kazachstán tak ročně získává do státní pokladny 115 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun). Moskva dále každý rok vynakládá 50 milionů dolarů (asi 1,2 mld. korun) na údržbu.

Na vybudování kosmodromu Vostočnyj Moskva dosud vynaložila přes 100 miliard rublů. Komplex se nachází asi 8 000 kilometrů východně od ruské metropole nedaleko obce Uglegorsk, která by měla být pojmenována po Konstantinu Ciolkovském, ruském vědci považovaném za zakladatele soudobé kosmonautiky.

,