O kdysi prestižní profesi kosmonauta v Rusku slábne zájem. Lidi možná nahradí roboti

O kdysi prestižní profesi kosmonauta v Rusku slábne zájem. Lidi možná nahradí roboti | foto: izvestia.ru

O místo kosmonauta je v Rusku malý zájem, povolání ztrácí prestiž

  • 5
Do prvního veřejného konkurzu v Rusku na místo kosmonauta se přihlásilo pouhých 151 zájemců. Ruská kosmonautika ztrácí na prestiži. Důvodem jsou její chabé výsledky v minulých letech i veřejné hádky mezi vůdčími osobnostmi ruského kosmického průmyslu.

Do historicky prvého otevřeného konkursu na pět či šest volných míst v oddílu kosmonautů se zatím přihlásilo jen 151 zájemců o šanci přistát na Měsíci či alespoň o nástupní plat 70 000 rublů (asi 44 000 Kč). Ale do dalšího kola postoupilo jen osm uchazečů a Roskosmos musel konkurs opět prodloužit, až do konce dubna.

Třeba jeden ze zájemců podle šéfa výcvikového střediska odůvodnil přihlášku jen tím, že bydlí blízko Hvězdného městečka, ale to asi není ta správná motivace.

Například do konkursů americké kosmické agentury NASA se hlásí okolo čtyř tisícovek zájemců o dvacítku míst mezi astronauty.

Na let do vesmíru se v Rusku čeká roky

V Rusku se však na let do vesmíru musí roky čekat; třeba Naděždě Kuželnové trpělivost došla po osmiletém výcviku. Jediná žena v oddílu 39 kosmonautů, Jelena Serovová, se teď může těšit, že za dva roky má letět na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Vyhlídky ostatních jsou o to horší, že nový šéf Roskosmosu Vladimir Popovkin není fanoušek pilotovaných letů. "Stálá lidská přítomnost ve vesmíru často není odůvodněná," řekl nedávno listu Izvestija.

I proto se rusko chystá do dvou let vpustit na ISS androida SAR-400 (více o ruském humanoidním robotovi zde).

Popovkinovo jméno neopouští titulní strany i v jiné věci: Ivan Golub, náměstek ředitele v podniku RKS podřízeném Roskosmosu, v otevřeném dopisu vyzval vrchního šéfa, aby "potichu odešel" kvůli "nezákonným kontrolám" hospodaření podniku a po skandálu okolo údajné opilecké rvačky. Podle tisku jde o "bezprecedentní případ" porušení subordinace ve strategickém odvětví.

Šéfové vesmírného programu neskrývají vzájemné nepřátelství

Popovkin údajnou rvačku již dříve popřel jako "blábol". Útočí se prý na něj proto, že dělá pořádek v odvětví a klepl bossy přes prsty. Právě RKS vytkl nesrovnalosti při utrácení miliard na navigační systém Glonass.

Animozita možná pramení i z toho, že šéf RKS a současně šéfkonstruktér Glonassu Jurij Urličič byl kandidátem na šéfa Roskosmosu, než přednost dostal první náměstek ministra obrany Popovkin - a Urličič vzápětí zaměstnal Popovkinova předchůdce Anatolije Perminova. Spekuluje se i o tom, že kampaň měla Popovkinovi zabránit v dalším povýšení v nové vládě.

Každopádně situace dospěla tak daleko, že vicepremiér pro zbrojní průmysl a kosmonautiku Sergej Rogozin zakázal Roskosmosu a RKS "vyjasňovat si vztahy" na veřejnosti.

,