Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kouzla s fotkami dokáže každý. Stačí správný nástroj

  • 15
Jestli máte už po krk běžného focení obyčejných snímků, možná si budete chtít zkusit i další možnosti využití běžného kompaktního fotoaparátu. Co třeba vytvořit 3D model nebo rozsáhlé panorama z několika nafocených snímků?

Project Photofly

Project Photofly od společnosti Autodesk umožní vytvořit 3D model libovolného objektu (stavby, běžného předmětu, lidské hlavy nebo třeba celého těla) pouze na základě fotografií. Stačí přitom jen běžný fotoaparát, se kterým modelovaný předmět vyfotíte z co nejvíce možných úhlů.

S projektem Photofly a využitím cloud computingu si můžete vytvořit vlastí 3D model libovolného objektu.

Fotek je nejlepší pořídit hned několik desítek a dodržet pouze dvě pravidla.  Zaprvé fotit za dobrého osvětlení a bez blesku. Program si totiž špatně poradí s odlesky. Druhé pravidlo pak fotografujícímu ukládá, aby se při fotografování z různých stran pohyboval jen on, nikoli snímaný objekt.

Pro zpracování fotografií na 3D model využívá Project Photofly technologii cloud computingu, náročné výpočty tedy nezatěžují váš počítač, ale servery společnosti Autodesk.

Vám stačí jen vložit snímky objektu do programu Photo Scene Editor, který je odešle na vzdálené servery ke zpracování a následně zobrazí výsledek. Photofly vygeneruje z vašich fotografií věrný model nasnímaného objektu, například i včetně zachování barevnosti.

Přímo v programu Photo Scene Editor můžete u prvního náhledu modelu určit úroveň detailů, s jakou bude výsledný model generován, odstranit špatně sestavené snímky, nebo naopak přidat další fotografie pro dosažení lepšího výsledku modelování. Následně lze ještě například odstranit pozadí a model uložit v různých formátech.

Při použití výsledného modelu se nabízí například umístění modelu vašeho domu do Google Maps nebo další zpracování 3D objektů ve specializovaném softwaru. Photo Scene Editor umí rovněž vytvořit videoprezentaci modelu a umístit ji na server YouTube.

Návod na vytvoření vlastního 3D modelu z fotografií pomocí služby Project Photofly a řadu ukázek hotových modelů najdete například na blogu české společnosti CAD Studio.

Photo Scene Editor stahujte po bezplatné registraci zde, 64,5 MB, freeware.

Photosynth

Podobně jako Photofly umí i Photosynth automaticky rozpoznat překryvy digitálních fotografií, pořízených z různých úhlů pohledu. Výsledkem zpracování pořízených snímků je vymodelování scény, která stojí na rozhraní mezi panoramatem a prostorovým modelem.

Z dostatečného množství fotografií můžete pomocí služby Photosynth vytvářet prostorová panoramata

Při prohlížení modelu se můžete relativně volně pohybovat, včetně možnosti přiblížení na detail fotografií, jejichž kvalita koresponduje s kvalitou nafocených snímků.

Záleží přitom jen na vás, zdali necháte Photosynth zpracovat pohled na exteriér budovy, nebo naopak detailně nafotíte interiér svého bytu. Výsledek si následně prohlížíte v prostředí internetového prohlížeče.

Stejně jako Photofly nabízí i Photosynth ovládací aplikaci pro instalaci do počítače, která vám pomůže s uspořádáním fotografií a nahráváním dat na servery Microsoftu. Než se pustíte do práce, určitě si prohlédněte zajímavé ukázky výsledků zpracování snímků na stránkách projektu Photosynth.

Photosynth stahujte ze Slunečnice zde, 11 MB, freeware.

Image Composite Editor

Program Image Composite Editor automaticky vytváří panoramata z částečně se překrývajících snímků, které není nutné před zpracováním v programu jakkoli upravovat.

Image Composite Editor od Microsoftu vám pomůže rychle vytvářet panoramatické snímky z několika fotografií.

Image Composite Editor automaticky rozpozná řazení snímků a provede jejich spojení do panoramatické fotografie. Sami pak můžete výsledek ještě doladit.

Automatická funkce umí například i oříznout výsledný snímek tak, aby na složené fotografii zůstalo co nejvíce zajímavého obsahu.

Image Composite Editor stahujte ze Slunečnice zde, 2,5 MB, freeware.

Panoramio

Uvažovali jste někdy nad tím, jak se vkládají uživatelské fotografie do aplikace Google Earth nebo do map na serveru Google Maps? Ke sdílení fotografií s ostatními uživateli mapových aplikací Googlu slouží webová aplikace Panoramio.

Panoramio slouží nejen k nahrávání vlastních snímků do Google Earth, ale rovněž i k vyhledávání a prohlížení fotografií ostatních uživatelů.

Po jednoduchém přihlášení můžete najednou nahrát až 10 fotografií, každou o maximální velikosti 25 MB. Fotografie lze označit popisky a samozřejmě k nim přidat také geografickou polohu místa pořízení.

Na stránkách aplikace Panoramio můžete nové fotografie nejen přidávat, ale také vyhledávat a prohlížet si snímky vložené ostatními uživateli, a to včetně těch, které nebyly vybrány pro zobrazení v Google Earth. Snímky ostatních uživatelů lze komentovat.

Stránky služby Panoramio najdete na adrese www.panoramio.com.

Používáte nějakou zajímavou aplikaci na zpracování pořízených fotografií? Podělte se o svoje tipy a zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.