Dvojníci prince Williama a jeho nastávající ženy Kate ve virální reklamě, natáčené v kostele sv. Bartoloměje

Dvojníci prince Williama a jeho nastávající ženy Kate ve virální reklamě, natáčené v kostele sv. Bartoloměje

Královská svatba i její parodie vládnou webu. Pozor na falešné stránky

  • 9
Svatba Williama a Kate ovládá sociální sítě. Na YouTube kolují virální svatební videa a memy, během svatby bude živý přenos na iDNES.cz, Facebooku, Twitteru a Flickru. Přílišná touha po novinkách ohledně svatby z neznámých zdrojů vám může vynést i nějaký ten virus.

Zdá se, že 29. dubna nebude jen nejdůležitější den v životě prince Williama a jeho nastávající ženy Kate. Británie, a bezmála celý svět, se na královskou svatbu už měsíce připravují s podobnou intenzitou, jako na olympijské hry.

Každých 10 sekund

Podle statistik Greenlight se nový tweet či jiná on-line zmínka o královské svatbě, která se koná 29. dubna, objeví každých deset vteřin. Většina zmínek je na Twitteru a diskuzních fórech. Mezi nejdiskutovanější témata patřily dva týdny před svatbou hlavně šaty, seznam hostů a svatební dary.

Královský tým, který má na starosti celou svatbu, na oficiálních stránkách dělá vše proto, aby poskytl twitrosféře, blogosféře a všem dalším "svatebním fanouškům" co nejvíc informací a prostoru pro sdílení. Připravují snad všechny kanály, na které si vzpomenete: Facebook, YouTube, Flickr, Twitter či příspěvky na charitu prostřednictvím vlastní nadace Kate a Williama.

Parodie, reklamy a memy

Ani královská rodina ale samozřejmě nemůže plně kontrolovat, jak se této významné (a "významné") události chopí další média. Zatímco třeba Mezinárodní olympijský výbor si pečlivě hlídá, kdo na olympiádu odkazuje v komerčních sděleních a jak, parodie a odkazy na královskou svatbu jsou tolerovanými parazity. Zřejmě dokud nepřesáhnou určitou mez vkusu, což by si zejména velké společnosti asi netroufly.

Zřejmě s nejpovedenější parodií, která se blíží k deseti milionům zhlédnutí, přišel britský T-Mobile. Ve vtipné parodii na legendární JK Wedding Dance využil služeb královských dvojníků a vtipně skloubil ducha původní reklamy s "královskou noblesou". Na královskou svatbu odkazuje i reklama na Sims 3.

Bratři William a Harry v parodii od T-Mobile (dvojníci)

Dvojníci prince Charlese a jeho ženy Camilly v reklamě od britského T-Mobile

Také dvojnice královny vypadá přesvědčivě

Královská svatba si, jako ostatně skoro cokoli, našlo cestu i do specifických internetových memů. Velkou sbírku narážek v podobě okomentovaných fotek Kate Middletonové doplňují aprílové žertíky či  URL vtípky utahující si z role médií.

"Žádný strach, drahý, odteď se o fotky do novin budu starat já."

"Neboj, drahý, moje vlasy jsou dost dobré za nás za oba."

Pozor na nedůvěryhodné zdroje

Královská svatba na Facebooku

Jako každou velkou a masově sledovanou událost, i královskou svatbu využívají autoři škodlivého softwaru k nalákání nicnetušících obětí do svých osidel. "Plných 22 procent ze stovky nejvýše umístěných odkazů na vyhledávanou frázi royal wedding time nebo royal wedding ceremony details byly škodlivé stránky, na kterých může být počítač nakažen škodlivým software," varovala firma Norton.

Podle Karla Obluka ze společnosti AVG je nejdůležitější obranou (nejen) proti podobným podvodným stránkám "zdravý rozum, obecné povědomí o hrozbách na internetu a nainstalovaný aktuální antivirový software." Více o ochraně počítače před hrozbami on-line si přečtěte v našem předchozím článku. Pro sledování přímého přenosu z místa používejte nejlépe servery, které znáte.


Britská královská rodina