Lenin v mauzoleu

Lenin v mauzoleu | foto: Profimedia.cz

Kremelská mumie obsahuje prý jen 10 % Leninova těla

  • 44
Mnohým návštěvníkům se mumie Lenina jeví, jako by byla z vosku. "V mauzoleu na Rudém náměstí v Moskvě se nachází ne víc než 10 % Leninova těla," oznámil Vladimír Medinský, poslanec Dumy, aniž by uvedl zdroj této informace. Výrok včera citovala polská agentura PAP.

S tělem nechvalně známého revolucionáře se často nezacházelo právě v rukavičkách. Co se nejvíc podepsalo na špatném stavu slavné mumie? Bohužel údaje se v různých zdrojích rozchází, a to hned od počátku balzamování těla. Liší se i údaje v české a ruské Wikipedii. Důvodem je nejspíš propaganda a důsledné utajování kolem zakladatele komunistického Sovětského svazu. Oficiální zprávy (sovětské i ruské) vždy informují o tom, že tělo je ve výborném stavu.

1. Zacházení s tělem po smrti
Lenin zemřel oficiálně 21. ledna 1924, o dva dny později bylo tělo přepraveno do Moskvy a instalováno v Sloupové síni Domu odborů. Formální rozloučení se konalo po dobu pěti dní a nocí. Údajně bylo tělo balzamováno již druhý den po smrti patologem Alexejem Ivanovičem Abrikosovem. Zato se často jiné zdroje zmiňují o tom, že tělo bylo v pokročilém stadiu rozkladu. 27. ledna 1924 je nabalzamované tělo umístěno v provizorním dřevěném mauzoleu na Rudém náměstí.

2. Uložení do sarkofágu až po měsíci
Tělo bylo uloženo v sarkofágu až po měsíci kvůli technickým obtížím s jeho konstrukcí a bylo v něm až do evakuace mauzolea v roce 1941 do Ťumeně.

3. Uložení těla během výstavby kamenného mauzolea
Další velkou neznámou je zacházení s mumií v sarkofágu během přestavby mauzolea v roce 1929. V té době probíhaly stalinské čistky a nedá se vyloučit, že Leninovo tělo se nakrátko ocitlo v nepříznivých podmínkách.

4. Evakuace z Moskvy do Ťumeně
Během Velké vlastenecké války byla mumie evakuována z Moskvy. Dá se předpokládat, že po dobu evakuace a krátce po příjezdu do Ťumeně také nebyly podmínky zcela ideální. Výmluvný je fakt, že se nedochoval původní sarkofág. Do Moskvy se nabalzamované tělo ikony Velké říjnové revoluce vrátilo až v dubnu 1945, a to v civilním obleku a novém sarkofágu.

5. Incidenty v mauzoleu
Na mumii V. I. Lenina se pokoušel střílet N. M. Michajlovič 19. dubna 1934, 5. listopadu 1957 hodil na tělo láhev s inkoustem A. N. Romanov, následovaly hody kladiva, kamenů a v roce 1967 a 1973 byly podniknuty útoky výbušninou. První útok byl před mauzoleem, druhý uvnitř. Proto byl v roce 1973 nainstalován neprůstřelný sarkofág.

O tom, kolik po těchto útocích a převozech z původního těla opravdu zbylo, lze jen spekulovat. Je však možné, že oněch Medinského 10 % nebude daleko od pravdy.

popisek Mumie Klementa Gottwalda
        Vypravte se s námi do podzemí

Může vás zajímat: Věčný Lenin čeká na pohřeb i 90 let po VŘSR

zdroj: agentura PAP