Krok zpět: Ati Radeon 9700 bude vyžadovat externí napájení

  • 16
Potvrzeno. Ati Radeon 9700 bude následovat svého nepřímého předchůdce - 3dfx Voodoo 5 5500. A v čem? Ke svému provozu bude potřebovat přídavné napájení, protože to standardní z AGP slotu mu jednoduše nebude stačit.

Na stránkách kanadské společnosti Ati Technologies se v těchto dnech rozjíždí reklamní kampaň nazvaná "Experience the World without Limits" na podporu zbrusu nového grafického čipu, vyvíjeného pod kódovým označením R300. Jak jsme informovali zde, grafická karta založená na tomto čipu ponese název Ati Radeon 9700 a bude oficiálně uvedena na trh v nejbližších dnech.

Podle dostupných údajů je čip vyroben 0.15 mikronovou technologií a obsahuje 107 milionů tranzistorů. Osm renderovacích cest je schopno renderovat až 16 textur během jednoho průchodu, implementována je podpora Microsoft DiectX 9.0 a AGP 8x. Neměly by chybět 4 Vertex Shadery a ani 256ti bitová paměť typu DDR SDRAM o velikosti 128 MB.

Radeon 9700 se má stát přímým konkurentem doposud nejvýkonnější grafické karty nVidia GeForce 4 Ti4600 a  má ji svým hrubým výkonem překonat. Zároveň má soupeřit s nástupcem GeForce 4 Ti4600, čipem NV30 (někdy též označovaným jako GeForce 5).

Na serveru PcPop.com se objevily fotografie jedné z prvních testovacích verzí Radeonu 9700. Ten je vybaven rozměrným černým chladičem a aktivním chlazením.

Karta je nezvykle malých rozměrů a je osazena pamětmi typu BGA. Kromě klasického VGA výstupu je ještě vybavena DVI-I a TV-Out konektory.

Nejzajímavější součástí je však konektor v pravém horním rohu karty.

 

Ati Radeon 9700

Ati Radeon 9700

Ati Radeon 9700

 

Konektor v rohu karty znamená jediné - není tady pouhou náhodou či z rozmaru návrhářů. Vzhledem k faktu, že je jádro karty - čip R300 - vyrobeno zatím pouze 0.15 mikronovou technologií (0.13 mikronová verze přijde později) a obsahuje až 107 milionů tranzistorů (to je zatím zdaleka nejvíce, tedy více jak GF 4 i jak Matrox Parhelia 512), má vysokou spotřebu elektrické energie, a proto vyžaduje externí napájení z dalšího zdroje.

Konektor je shodný s tím, který je určen pro disketové mechaniky a Ati nejspíš tímto řešením napodobuje grafické karty Voodoo 5 5500, dnes již zaniklé a nVidií odkoupené společnosti 3dfx. Ty rovněž vyžadovaly externí napájení.

Je otázkou, jestli Ati neměla raději počkat. V relativním klidu dokončit přechod na 0.13 mikronovou technologii a hlavně, počkat na oficiální uvedení DirectX 9.0.

Jak jsme však informovali v našem předchozím článku (zde), je spěch vzhledem k předpokládaným výkonům namístě.