Minerál má stejné složení jako kryptonit ze Supermana

Minerál má stejné složení jako kryptonit ze Supermana | foto: The Natural History Museum

Kryptonit - minerál ze Supermana opravdu existuje

  • 1
Legendární minerál, který dokázal vzít sílu i Supermanovi, se podařilo objevit v jednom dole. Jeho vlastnosti však zázračné nejsou.

Kryptonit už není jen výmyslem autorů sci-fi příběhů o nepřekonatelném Supermanovi. V jednom srbském dole byl totiž objeven nový minerál, který má téměř stejné chemické složení jako tajemný nerost z filmového plátna. Na svých internetových stránkách o tom informuje zpravodajská stanice BBC.

Podle filmu a komiksů byl kryptonit záhadným nerostem z hrdinovy rodné planety, který mu bral sílu, když byl vystaven vlivu záření jeho velkých zelených krystalů. Objevený minerál je nicméně bílý a neškodný, uvedl mineralog londýnského muzea přírodní historie Chris Stanley.

"Bohužel není zelený a ani nezáří - i když bude reagovat na ultrafialové světlo fluoreskující růžovo-oranžovou," poznamenal.

Neobvyklý minerál objevili výzkumníci z důlní společnosti Rio Tinto a vzhledem k tomu, že se jim ho nedařilo zařadit, požádali o pomoc s identifikací i Stanleyho. Ten pak provedl analýzy a byl šokován, když zjistil, že stejné složení někde existuje - ve sci-fi literatuře.

Video v angličtině o tomto minerálu si můžete spustit zde .

Objevený „kryptonit“ asi bude jadarit

"Chemické složení nově nalezeného minerálu odpovídá sodno-lithnému vodnatému borosilikátu (česky borokřemičitanu)," sdělil ČTK docent Ústavu geologických věd Masarykovy univerzity v Brně Zdeněk Losos.

V angličtině jde podle Stanleyho o "sodium lithium boron silicate hydroxide", což je stejný název, jaký byl napsán na schránce obsahující kryptonit, který ve snímku Návrat Supermana ukradl Lex Luthor z muzea.

"Nový minerál neobsahuje fluor (jak je tomu ve filmu) a je spíše bílý než zelený, avšak ve všech ostatních aspektech chemické složení odpovídá složení nerostu obsahujícího kryptonit," dodal britský expert.

Minerál je relativně tvrdý. Jednotlivé krystaly jsou však velmi malé - měří méně než pět mikronů (mikron je miliontinou metru). Rozluštění jeho atomické struktury vyžadovalo mimo jiné využití vyspělých zařízení v kanadské Národní výzkumné radě i asistenci dalších expertů - Pamely Whitefieldové a Yvona Le Pagea.

"Znalost krystalické struktury látky umožňuje vědcům vypočítat další fyzikální vlastnosti takového materiálu, jako jsou jeho elasticita nebo termochemické vlastnosti," uvedl Le Page. Díky nim pak mohli určit, že jde o specifický minerál. To, že se bude složení shodovat s fiktivním kryptonitem, je podle něj "náhodou, která se stává jednou za život".

Minerál na základě mezinárodních pravidel nemůže být označován jako kryptonit, protože nemá nic společného s kryptonem - jedním z plynných prvků obsažených v periodické tabulce prvků. Místo toho se bude patrně jmenovat jadarit. Název odkazuje na místo, kde se zmiňovaný důl nachází, tedy na Jadar.