Která banka vám nabídne nejlepší obranu?

  • 16
Internetové bankovnictví, tak jako každá jiný produkt má své klady i zápory. Mezi klady patří bezesporu možnost mít aktuální přístup ke svému účtu 24 hodin denně. Zápory pak spočívají ve zvýšené míře rizika při práci s účtem prostřednictvím sítě internet. Jak na něj banky reagují?
Zatímco banky dbají na zabezpečení svých systémů maximální možnou měrou, u klientů nechávají rozhodnutí o úrovni zabezpečení na nich. Některé z nich nabízejí lepší úroveň zabezpečení až jako nadstandardní služby. Je to podobné jako u pojištění, za zmenšení míry rizika zaplatíte větší poplatek.

Bohužel ne všichni uživatelé systémů internetového bankovnictví si dostatečně uvědomují rizika, která na ně mohou čekat. Podceňují zabezpečení svého počítače a využívají různé cizí systémy, u nichž je riziko zákonitě vyšší.
Některé banky sice nabízejí ve svých materiálech i na internetu rady, jak co nejvíce různá nebezpečí eliminovat, ale otázkou zůstává, kolik lidí si je ochotno přečíst.

Rizika internetového bankovnictví

Nebezpečí, které číhá na klienty lze zhruba rozdělit do dvou kategorií. Do té první spadají všechny, které se snaží získat vaše citlivé údaje přímo z vámi používaného počítače. Druhá skupina útoků směřuje na internet, kde můžete narazit na různé falešné stránky, které se mohou tvářit jako přihlašovací stránky pro přístup k internetovému bankovnictví. Jak se můžete bránit těmto nebezpečím sami, vám v jiném článku poradí oslovení odborníci. Jak vám s tím mohou pomoci banky zjistíte v následujících řádkách.

Velký test internetového bankovnictví (IB)
  • Téma: internetové bankovnictví
  • Co můžete čekat o IB
  • Jaké funkce vám IB nabídne
  • Porovnejte si ceny IB
  • Jak je to s dostupností IB?
  • Jaká je budoucnost IB?
  • Odborníci radí s bezpečností IB
  • Výsledky testu IB
  • Silné a slabé zbraně

    Přístup k bankovnímu účtu prostřednictvím internetu mohou banky chránit několika způsoby. Tím nejjednodušším a zároveň nejméně bezpečným je přístup prostřednictvím přihlašovacího jména či identifikačního statického hesla. Zde se vyplatí měnit heslo před každým odhlášením.

    Mnohem lépe jsou ochráněni klienti, kteří mají možnost využívat certifikát, který vygeneruje unikátní elektronický podpis či chcete-li klíč s jehož pomocí je komunikace ověřena. Tento certifikát některé banky navíc nabízejí v zabezpečenější podobě na čipové kartě, případně USB tokenu.

    Ještě bezpečněji se mohou cítit uživatelé služby, kteří ke generování přístupových hesel využívají samostatné zařízení, jako je například PIN kalkulátor. S podobným systémem se můžete setkat i v papírové podobě, kde místo elektronické kalkulačky máte k dispozici sadu papírových štítků s příslušným jednorázovým heslem.

    Praktičtější je využívat k získání hesla mobilní telefon, na který vám dorazí SMS s přístupovým kódem. Výhoda je, že s sebou nemusíte nosit žádné další přístroje ani kupóny.

    V budoucnosti se dá očekávat, že do zabezpečovacích prvků bude pronikat biometrie. To jsou systémy, které budou vyžadovat autentifikaci prostřednictvím některé části vašeho těla. V současnosti se neblíže reálnému nasazení v bankovnictví jeví čtečky otisků prstů.

    Jak si stojí jednotlivé banky

    Jakou úroveň zabezpečení můžete požadovat od své banky zjistíte v následující přehledné tabulce.

    Banka

    ID, heslo

    certifikát

    Certifikát v bezpečnější podobě

    Jednorázové heslo

    BAWAG

    ano

    ano

     

     

    Citibank

    ano

     

     

     

    Česká spořitelna

    ano

     

    čipová karta

    PIN kalkulátor

    ČSOB

    ano


    čipová karta

    SMS

    EBanka

     

    ano

     

    PIN kalkulátor/SMS

    GE Money Bank

    ano

    ano

     

     

    HVB Bank

     

     

     

    PIN kalkulátor

    Komerční banka

     

    ano

    čipová karta

     

    Raiffeisenbank

    ano

    ano

     

    SMS

    Volksbank

    ano

    ano

     

     

    WSPK

    ano

    ano

     

     

    Živnostenská banka

    ano 

    ano

    čipová karta, token

    papírový TAN/SMS

    ING

    ano

     

     

     

    FIO

    ano

     ano

     

     

     

    Jak je patrné, nejlepší zabezpečení nabízí E-banka, kterou v závěsu následují Česká spořitelna, ČSOB, HVB, Raiffeisenbank,  a Živnostenská banka. Na druhé straně se krčí ING a Citibank.

    Citibank si sice snaží maximálně chránit uživatelské přístupové heslo, které se skládá z čísla debetní karty a vstupního hesla do Citibank Online, ale pokud je uživatel i nechtěně vyzradí, případně mu budou ukradeny, má smůlu. Na druhou stranu je sympatický systém této banky, který umožní bojovat lépe bojovat proti falešným stránkám pomocí zobrazení adresy internetového bankovnictví a uživatelova jména po celou dobu práce.

    Jak již bylo výše řečeno, ne všechny banky nabízejí nejvyšší úroveň zabezpečení v základní výbavě. Mnohé bezpečnostní prvky je potřeba dokoupit a u jiných je nutno platit za aktualizaci bezpečnostních prvků. Největší rizikem však je chování klienta samotného, včetně toho, nakolik si je schopen uvědomit případná rizika.