Kvarteto nejrychlejších vypalovaček světa v testu (2. část)

  • 108
Po seznámení se čtyřmi vypalovačkami značek LG, Lite-On, Mitsumi a Plextor následují praktické testy. Chcete vědět, jak jsou momentálně nejrychlejší mechaniky na trhu skutečně rychlé, jak si stojí při grabování audia či zálohování tzv. chráněných kompaktů?

Představení čtyř momentálně nejrychlejších vypalovacích CD-RW mechanik máme za sebou. Nyní se zaměříme na jednotlivé testy. Pokud jste první, teoretickou část článku minuli, najdete ji zde. Před námi jsou rychlostní měření, provedená v programu Nero CD Speed 2.0.2.

Čtení datových CD

První disciplínou prošly téměř všechny mechaniky se ctí. Na datovém CD předvedly značky LG a Lite-On prakticky shodný výkon, když při prakticky konstantních otáčkách dosáhly na vnějším okraji disku maximální rychlosti 52,6x. LG se ovšem pomaleji rozjížděla, i přes totožný čas pro roztočení mechaniky začínala s nižšími otáčkami. Mitsumi byla o tři desetinky násobku základní rychlosti (ta činí 150 kB/s) lepší, nicméně hranice 54x zůstala nedotčena a rozdíl není nijak markantní. Podivně se zachoval Plextor, který v sedmdesáté minutě elegantně zpomalil. Při základním nastavení, kdy podobně jako LG pracuje s maximálně 40x rychlostí, s testovacím médiem žádné potíže neměl, i další disky načetl korektně.

Nejrychlejší vypalovačky: LG

Nejrychlejší vypalovačky: Lite-On

Nejrychlejší vypalovačky: Mitsumi

Nejrychlejší vypalovačky: Plextor

LG

Lite-On

Mitsumi

Plextor

Čtení CDDA

Nejpomaleji si s kompaktním zvukovým diskem poradila mechanika od Mitsumi, čtení dokončila na 39x. Bronzovou příčku obsadila korejská LG, stříbrnou Lite-On a zlatou Plextor. Všechny vypalovačky si v zevrubných testech vysloužily jedničku s hvězdičkou za 100% kvalitu extrakce digitálních audio dat.

Nejrychlejší vypalovačky: LG

Nejrychlejší vypalovačky: Lite-On

Nejrychlejší vypalovačky: Mitsumi

Nejrychlejší vypalovačky: Plextor

LG

Lite-On

Mitsumi

Plextor

Čtení CD-RW

Pouze Plextor dokázal načíst zkušební přepisovatelný disk s maximálním nasazením. V módu CAV jej projel rychlostí 23x-51x. Ostatní mechaniky se ocitly kolem 40násobku základní rychlosti.

Nejrychlejší vypalovačky: LG

Nejrychlejší vypalovačky: Lite-On

Nejrychlejší vypalovačky: Mitsumi

Nejrychlejší vypalovačky: Plextor

LG

Lite-On

Mitsumi

Plextor

Zápis CD-R

Všichni účastníci dostáli svým parametrům a datový disk vypálili v módu CAV 24x-52x. Překvapením byla značka Mitsumi, jejíž zástupce oproti všem ostatním použil zónový zápis (Z-CLV), ale především se vůbec nedostal nad 40x rychlost. Ve firemní dokumentaci jsme žádný fígl pro zvýšení rychlosti nenalezli, a tak 54x záznam zůstal nedostižným snem. Ale upřímně - těch pár vteřin proti 52x za to snad ani nestojí.

Nejrychlejší vypalovačky: LG

Nejrychlejší vypalovačky: Lite-On

Nejrychlejší vypalovačky: Mitsumi

Nejrychlejší vypalovačky: Plextor

LG

Lite-On

Mitsumi

Plextor

Zápis CD-RW

Zde jsme se setkali s opravdu tvrdým oříškem: 32rychlostní CD-RW média zkrátka nejsou. Co nevidět by je měl začít dodávat Verbatim, ale momentálně jsou mechaniky s 32x přepisem jaksi nadčasové - podobně jako DVD vypalovačky s osminásobným zápisem, které také svá média hledají marně. Vyzkoušeli jsme proto alespoň Ultra Speed 24x CD-RW, s nímž si tři drivy poradily naprosto shodně: Z-CLV režim se dvěma zónami, 16x a 24x. Pouze Plextor použil po slabším startu konstantní zápis 24x rychlostí.

Nejrychlejší vypalovačky: LG

Nejrychlejší vypalovačky: Lite-On

Nejrychlejší vypalovačky: Mitsumi

Nejrychlejší vypalovačky: Plextor

LG

Lite-On

Mitsumi

Plextor

Overburn

Českým výrazem "přeplnění" je označena schopnost mechaniky nahrát na CD víc dat, než kolik udává jeho jmenovitá hodnota. V případě 99minutových disků byla tato funkce prakticky nutností, neboť je vypalovačky rozeznávaly jako obyčejná 700MB média. Ne tak nový Plextor Premium. CD-R 99 Multidisc správně nadetekoval s volnou kapacitou 98:58 a také si s ním bezchybně poradil. Ostatní soupeři se na výrobek firmy Eximpo tvářili jako na 8cm disk, nicméně při overburnu si dali říct a jeho kapacitu využili všichni bez výjimky.

Chráněná AudioCD

V této disciplíně má obrovskou výhodu Plextor, který podporuje funkci Single-Session. Ta se zapíná pomocí obslužné utility PlexTools a způsobí, že mechanika "uvidí" pouze první oblast disku. Majitelé Plextorů si takto mohou bez problémů zazálohovat kompakty, chráněné proti neoprávněnému kopírování (ne)populárními technologiemi Cactus Data Shield či Key2Audio. Nutno ovšem podotknout, že s vypnutým módem Single-Session se Plextor dokonale zakousl a probudil jej až reset.

Ze tří zbylých mechanik dokázal album analogově i digitálně přehrát a tím pádem i jednoduše ograbovat pouze výrobek značky Lite-On. LG sice album načetla, ale na rozdíl od nové firemní multi DVD vypalovačky nepřehrála, Mitsumi si neškrtla vůbec.

GigaRec

Když už jsme tu měli Plextora, zajímalo nás, jak si ostatní vypalovačky poradí s cédéčky vypálenými v režimu GigaRec. Tento speciální mód dokáže vměstnat na obyčejný CD-R disk až 1,4x více dat, a to zhuštěním zápisu. Proces ovšem ctí specifikace zápisu, a tak by média vypálená v tomto režimu, na rozdíl od konkurenční technologie HD-Burn firmy Sanyo, měla být čitelná na všech mechanikách.

K pokusu jsme zneužili tři 700MB disky Imation, na které jsme vypálili 840, 910 a 980 MB dat (odpovídá nastavení GigaRec 1.2x, 1.3x a 1.4x). Jak to dopadlo? Mechaniky bezpečně přečetly pouze disk vytvořený v režimu 1.2x. Na dalším stupni si zcela vylámala zuby Lite-Onka, LG i Mitsumi médium načítají, ovšem zhruba poslední šestina zůstává nedostupná. 1.4x disk už načítá pouze LG, ovšem na závěrečných cca 200 MB se opět nedostane. Resumé: pro korektní spolupráci s funkcí GigaRec to nějaký upgrade firmware přece jen chtít bude.

Shrnutí

Kdo je vítězem? Někdo z čtenářů se v diskuzi již trpce pousmál, že nepochybně Plextor. Ano, kvalitu výrobkům této značky upřít nelze, ale uživatel také znatelně připlatí. Mechanika stojí téměř trojnásobek ceny konkurenčních vypalovaček, současně obsahuje množství unikátních funkcí. LG si drží nasazenou kvalitativní laťku, záporem může být absence sluchátkového výstupu. Navzdory nepříliš dobré pověsti, která obchází čtenářské fórum u tohoto testu, je příjemným překvapením Lite-On. Problémy se samotnou mechanikou ani kompatibilitou vypálených disků jsme nezaznamenali. Mechanika Mitsumi překvapila nezvyklým zvukovým projevem, který začal provázet načítání disků. Chybí jí digitální výstup a navzdory slibným specifikacím předvedla nejméně.

Parametry testovaných produktů ještě shrnuje následující tabulka:

LG GCE-8525B Lite-On LTR-52327S Mitsumi CR-485GTE Plextor Premium
Rychlost 52/32/52 52/32/52 54/32/54 52/32/52
Přístupová doba 90 ms 90 ms 100 ms 65 ms
Buffer 2 MB 2 MB 2 MB 8 MB
Overburn 99 min 99 min 99 min 99 min
BURN-Proof ano ano ano ano
C2 Errors ano ano ne ano
Mount Rainier ano ano ano ano

Balení retail retail bulk retail
Cena 1.699,- 1.545,- 1.469,- 3.960,-

K testu zapůjčily společnosti Alzasoft, LG Electronics a ProCa.