LCD monitory výrazně zrychlily. Má to však háček.

  • 17
Vývoj v oblasti LCD panelů jde neustále dál. To, co se ještě před nedávnem jevilo jako nemožné, se pomalu stává realitou. Je však potřeba se mít na pozoru a kriticky zkoumat údaje, které výrobci udávají. Platí to především u rychlosti odezvy bodů.
Společnosti vyrábějící LCD panely se v průběhu vývoje stále dokonalejších modelů soustředily na mnohé priority. Zcela na počátku se soupeřilo o větší úhlopříčku, záhy na to byl kladen největší důraz na úhly pohledu, z nichž lze obraz pozorovat bez změny kvality. V souvislosti s tím se následně výrobci zaměřili i na světelnost a kontrast. Nyní je v kurzu rychlost odezvy bodu, kde trend udává společnost Benq.

Rychlý jako Benq

Firma Benq představila dva nové produkty v oblasti LCD panelů. Nový 19“ LCD monitor Benq FP91V+ zvládne podle údajů výrobce 6ms odezvu bodů a 17“ FP71V+ je dokonce ještě o 1 ms rychlejší. Připadá vám to podivné? Není se co divit.

Háček totiž tkví v upozornění, že se jedná o odezvu při přechodu z šedé do šedé. Jinými slovy, pokud budete chtít na LCD ukazovat pouze takový barevný odstín, budete mít opravdu rychlý LCD monitor. Horší to však je v reálném naszení, kdy u jiných barevných odstínů může tato doba značně narůst.

Vše souvisí s tím, že v této oblasti neexistuje žádná norma a výrobci tedy hodnotu odezvy bodu udávají podle svého uvážení. Jedni prezentují nejrychlejší hodnotu, jiní průměrnou a ti nejdůvěryhodnější tu nejpomalejší.

Rychlé LCD může přinést i problémy

Přesto je novinka představená firmou Benq unikátní. Firma totiž při výrobě LCD monitoru využívá panely firmy AU Optronics, která je dodává i jiným subjektům, které však doposud tak rychlé LCD nepředstavily. Benq tedy vyvinula postupy, které by se daly označit jako „přetaktování“ LCD.

Podle Petera Gambyho z organizace Meko, která se zabývá sledováním vývoje na poli zobrazovacích technologií, však příliš rychlé LCD panely mohou způsobit některé nové problémy. „Doba odezvy bodu blížící se nulovým hodnotám, může způsobovat rozmazání či rozostření u rychle se pohybujícího obrazu,“ uvedl Gamby pro server The Inquirer. „To je způsobeno tím, jak spolu spolupracuje podsvícení a tranzistory řídící molekuly tekutých krystalů,“ doplňuje.

„To se u klasických CRT monitorů stát nemůže, protože mezi každou vykreslenou obrazovkou se bod musí rozsvítit a znovu pohasnout. U LCD se však nedá zrak respektive zpracování obrazového vjemu v mozku, tak jednoduše ošálit. Zrak totiž mezi jednotlivými obrazy neustále registruje světlo,“ vysvětluje odborník z firmy Meko. „Řešením bude nastavení podsvícení tak, aby blikalo synchronně s odezvou bodů a simulovalo tak klasický CRT monitor. To však bude technologicky náročné a může to mít negativní vliv na kontrast případně barevnost displeje,“ upozorňuje Gamby.

Rychlost odezvy navíc není jediným kritériem, podle kterého byste měli LCD panel vybírat. V době, kdy jsou v nabídce v podstatě jen 25ms a rychlejší modely, hrají roli i jiné a možná i důležitější faktory. Jejich priorita závisí na způsobu použití.

Všeobecně je dobré mít panel bez vadných pixelů, který je plynule podsvícen, aby na okrajích netvořil tmavší či světlejší odstíny. Grafikové ocení větší množství zobrazených barev a jejich věrnost a možnost otočení obrazovky o 90°. Domácí uživatelé a lidé, kteří budou LCD používat k menším prezentacím zase upřednostní větší pozorovací úhly, větší kontrastní poměr a jas.

Co ještě čeká výrobce LCD?

Na LCD technologii je tohoto ještě mnoho k vylepšení. Mnohé z úkolů však možná ani nedojdou ke splnění, neboť lze očekávat, že v do té doby již bude LCD nahrazena některou novější technologií. Tou mohou například být organické displeje (OLED).

Výrobci LCD se v brzké době patrně podívají na to, jak zvýšit množství zobrazovaných barev, budou chtít zajistit eliminaci vadných bodů. Průkopníkem v této oblasti je Samsung, který v Jižní Koreji nabízí pětiletou záruku na bezvadnost displeje.

Velkým úkolem je snižování spotřeby LCD, aniž by to mělo vliv na kvalitu zobrazení. Nepřekonatelným problémem ale patrně zůstane horší zobrazení v jiných než nativních rozlišeních.


Témata: Monitory, OLED, Samsung