LCD rozšiřuje úhel pohledu

  • 7
Jedním z velkých problémů LCD panelů byla neschopnost zobrazit obraz stejně barevně, když jsme se na něj dívali z výrazně šikmého úhlu. Poslední vývoj na tomto poli však dává tušit, že s tímto problémem může být zanedlouho konec.
Největší problémy, kterými trpí v současnosti technologie LCD panelů, spočívají především v stále ještě nedostatečné rychlosti odezvy bodu a v úhlech pohledu, při kterých zůstává obraz barevně neměnný. V obou zmíněných případech však výrobci dělají, co mohou, aby tyto vlastnosti vylepšili. Zatímco rychlost odezvy bodu se bude jen těžce nadále zvyšovat, u úhlů pohledu se již někteří výrobci přibližují maximální možné míře.

V průběhu doby byly vyvinuty nové mechanismy, které měly tuto vlastnost vylepšovat. Na svět se tak dostaly systémy jako Wide View films, Vertical Aligned, In Plane Switching (IPS), Fringe Field Switching (FFS). Avšak pouze IPS a FFS jsou technologie, které pracují se samotnými tekutými krystaly. Ostatní výše uvedené využívají optické kompenzační filmy, které jsou na plochu displeje naneseny.

Velký úhel pohledu využijí diváci při pohledu na širokoúhlé LCD panely

Technologie AFFS útočí

Společnost BOE Hydis Technology představila novou technologii, o které tvrdí, že výrazným způsobem zvýší velikosti úhlů, ze kterých lze na LCD displej hledět. Ta se nazývá Advanced Fringe Field Switching (AFFS). Systém vychází z FFS technologie, která byla objevena již v roce 1996. Ta však přinášela problém nestability bílých ploch, které se měnily v tmavé v důsledku distorse elektrického pole. AFFS vylepšila stabilitu a možnost kontroly díky úpravě tvaru pixelu a černé matice. Tento systém však přináší nejen zvětšení úhlu pohledu až k hranici 180°, ale vylepšuje i některé další vlastnosti. Oproti FFS zvyšuje rychlost odezvy bodu a kontrastní poměr na 700:1 (zlepšení o 15 %). Společnost BOE již připravuje produkci páté generace LCD panelů, které budou vybaveny technologií AFFS. Počítá nejdříve s výrobou 10,4- a 12,1palcových Tablet PC, následně pak hodlá dodávat větší rozměry těchto panelů pro notebooky, monitory či LCD televize.

IPS kontruje

V téměř shodnou dobu, kdy byla představena technologie AFFS, představila společnost LG Electronics svoje řešení problému s úhly pohledu. Na rozdíl od předchozí technologie se LG zaměřila na IPS, na jehož základě vytvořila systém Super In Plane Switching (SIPS). Veletrh spotřební elektroniky CES 2004 byl první větší akcí, kde byl výše zmíněný mechanismus představen. Firma jej integrovala do 42palcového širokoúhlého LCD HDTV. Díky použití technologie SIPS došlo k zlepšení rychlosti odezvy bodu a úhel pohledu se zvětšil na 176°. Pokud byste o tento velký panel měli zájem, firma jej začne dodávat v polovině roku 2004.

Problémy vyřešeny?

Může se zdát, že pátá generace LCD displejů, která obsahuje tyto nové technologie, se přibližuje na dostřel řešení jednoho z problémů, který systém tekutých krystalů trápil. To však neznamená, že tím mizí všechny další nedostatky LCD. Na nich musejí firmy dále pracovat.