LCD televizory přicházejí - jaký je 51cm Grundig Tharus? (recenze)

  • 10
Nádherný tenký LCD televizor Grundig spočinul na našem stole. Je opravdu tak úžasný, jak na první pohled vypadá? Jaký má obraz a zvuk? A co uživatelské rozhraní? Nastal již čas pro obměnu stávajících TV, nebo se vyplatí ještě chvíli počkat?

Televizory budoucnosti

V současné době jsou na trhu tři druhy televizorů: klasické CRT, plazmové a nakonec LCD. Právě poslední zmiňované jsou nejmladší a většina výrobců v nich vidí budoucnost. Proč? Odpověď je jasná: klasický televizor je příliš velký, výroba plazmové televize je zase přiliš drahá, což se promítne i do koncové ceny, která začíná na 150 tisících korun. Třetím typem je tedy LCD televizor, jenž se stal hitem letošního veletrhu CeBIT. LCD TV nemá tak vysoké náklady na výrobku jako plazma, navíc je lehký a tenký. V současné době jsou ceny těchto televizorů stále vysoké, protože se většinou jedná o první modely a výrobci úmyslně drží cenu nahoře. K jejich masovějšímu rozšíření však může dojít už během několika příštích let, ceny stále klesají a jen jen otázka času, kdy překlenou rozumnou hranici.
Nám se do rukou dostal překrásný LCD televizor Grundig o úhlopříčce 51 cm (20 palců), který je žhavou novinkou na našem trhu. Stojí 84 990,-, což je suma, která nijak nevybočuje z dnešních cen LCD televizorů.

Design

Televizor o úhlopříčce 51 cm je stříbrné barvy, samotná obrazovka je hluboká cca 7,5 cm (výrobce nepochopitelně udává hloubku 14 cm, do které započítává i široký podstavec). tento podstavec je celokovový - kvůli stabilitě přístroje. Ozvučení je řešeno zajímavě: stereo reproduktory tvoří dlouhý tubus, který je součástí podstavce a nachází se pod displejem. Tubus je rovněž částečně tvořen kovem. Jakékoliv ovládací prvky byste hledali marně, výrobce je na přístroj neumístil, aby nic nenarušovalo elegantní vzhled. Zadní část je po technické stránce daleko zajímavější, uprostřed je umístěn závit pro zavěšení na zeď (potřebné příslušenství je součástí dodávky) a ve spodní části jsou audio/video vstupy a výstupy. Zde bychom měli první výtku; vzhledem k tomu, že jsou umístěny zespodu displeje (směřují dolů k zemi) a navíc jsou částečně zakryté i po odejmutí krytu, není připojování jednotlivých kabelů nijak pohodlné. Nalezneme zde: 1x Scart, 1x výstup pro bezdrátovou jednotku, 1x VGA pro počítač, 1x sluchátkový výstup, line out pro upgrade softwaru. Jak vidno, tento produkt se rozhodně nestane součástí domácího kina, a to nejen kvůli nedostatku přípojných míst, ale také velikosti obrazovky. Proto není název „ložnicový televizor“ vůbec od věci.

LCD televizor Tharus

Pojďme se dívat

Uživatele po zapnutí uvítá přehledné české menu laděné v modré a bílé barvě. Obsahuje sedm položek, které skýtají všemožná nastavení. Mezi nejdůležitější patří úprava obrazu a zvuku. Manuální nastavení jsou velice podrobná, rozhraní je přesto pochopitelné, a nastavení je proto snadné. U zvukové složky lze nastavit zabarvení až v pěti pásmech, milovníci detailních nastavení  budou jistě nadšeni. Nechybí samozřejmě ani funkce timer pro určení času, kdy se má televizor zapnout i vypnout - lze použít i pro předem určené datum či jednotlivé dny v týdnu.
Přístroj je také vybaven pokročilejšími funkcemi pro satelitní příjem, potažmo digitální televizi. Přítomen je systém TV-GUIDE, který zobrazuje programy, pořady na nich a další doplňkové informace. Tento systém zatím české kanály nepoužívají, tudíž vám poslouží pouze při příjmu zahraničních, převážně německých stanic. Ladění samotných programů probíhá automaticky; stanici si můžete doladit manuálně, možnosti jsou opět široké.
Všechny toto změny oproti standardnímu výrobnímu nastavení je možné uložit do paměti pod své jméno, jednotliví uživatelé si poté mohou přepínat mezi vlastními profily.

Obrazovka

Dvacet palců velký monitor s poměrem stran 4:3 byl vyroben v továrně LG-Philips. Vypisovat jednotlivé technologie ostření obrazu je celkem bezpředmětné, důležitý je výsledek a ten je velice dobrý. Nelze sice hovořit v superlativech, ale kvalitní obraz rozhodně televizor poskytne. Při zapnutí obraz nenaskočí přímo, ale jakoby se rozvine ze středu obrazovky, při vypnutí naopak. Barevná složka je, jak je u LCD zvykem, o něco teplejší, lze ji samozřejmě více či méně upravit, přesto je obraz jiný než na klasické televizi. Při sledování DVD je při pohledu zblízka evidentní lehké rozmáznutí, projevuje se hlavně v rychlých scénách. Pokud ale vezmeme v úvahu, že při úhlopříčce 51 cm bude průměrný divák sedět ve vzdálenosti 2 m, zhoršení obrazu nijak významně nezaznamená. Klidné scény jsou potom pastvou pro oči, detailně vykreslené záběry zrak vyloženě pohladí. Pro sledování můžeme použit klasický režim 4:3 či 16:9, ale také tzv. Panorama Zoom, který zbaví širokoúhlý obraz černých pruhů. U nekvalitního signálu lze zase využít potlačení šumu, které lehce vylepší obraz. Na druhou stranu dochází k většímu rozmazání pohybujících se předmětů.

LCD televizor Tharus

Zvuk

Jak již bylo řečeno výše, reproduktory tvoří vodorovně uložený tubus umístěný pod displejem. Systém je tříkanálový, tvoří ho pravý a levý kanál (stereo) a subwoofer. Celkový výkon je 22 W, 2 x 5 W pro levý/pravý kanál, 12 W pro subwoofer. Musíme uznat, že je zvuk velice slušný. Většina LCD televizorů byla kritizována právě kvůli nekvalitnímu zvuku, Tharus není po této stránce sice žádné "dělo", ale rozhodně patří mezi nejlépe ozvučené LCD televize, jaké jsme měli možnost vidět. Přístroj je navíc vybaven technologií Dolby Surround.

PC - žádný problém? Ne tak docela…

Tharus je primárně určen pro sledování "televize", na jeho zadní straně se ale nachází VGA, tudíž není žádný problém ho spojit s počítačem. Maximální rozlišení je ale 640 x 480 bodů, což je při velikosti 20 palců spíše úsměvné. Výrobce udává, že je možné sledovat kupříkladu DVD, které je přehráváno v DVD-ROM. V rozlišení 640 x 480 je to však trochu problematické... Je tedy jasné, že Tharus asi zůstane na televizním stolku a na ten kancelářský se spíše nepodívá. V Grundigu nám byla podána důležitá informace: na podzim by se měl objevit nový model, který by měl podporovat plné rozlišení hodné své velikosti. Prozatím zůstává připojení k PC jako mínus.

LCD televizor Tharus

Závěr

Cena? Zatím příliš vysoká (84 990,-), pro obyčejné smrtelníky je tento výrobek v současné době spíše snem. Pro ty, kteří na cenu nekoukají, je to určitě skvělá volba mezi LCD televizory – je to jedna z nejlepších televizí na trhu a zaslouží si pozornost. Nebýt nepoužitelného rozlišení pro PC a trošku horšího obrazu, dalo by se mluvit i o absolutním hitu. Zatím ale musíme zůstat chladní a čekat, jakým směrem se vývoj LCD televizorů vydá. Už teď je však jasné, že je v  LCD budoucnost, během několika příštích let bychom se snad mohli dočkat podobného výrobku i ve svých domovech.