Lékař varuje, e-maily škodí vašemu srdci

  • 6
Nejen sedavá práce, ale i e-maily jsou prý zdravotním rizikem. Tvrdí to alespoň jistý britský lékař. Počítačová revoluce, díky níž se dostal internet téměř do každé kanceláře a domácnosti, má svou stinnou stránku. Usnadňuje práci, ale na druhou stranu ohrožuje lidské zdraví, zejména pak srdce.

„Nejenže naše zdraví ničí sedavé zaměstnání, ale možnost vyřídit e-mailovou poštou to, co bychom normálně šli říct kolegovi po svých, nás připravuje o zbytky zdravého pohybu,“ tvrdí britský lékař Dorian Dugmore, odborník na srdeční choroby.

Podle něj jsou kvůli e-mailům zaměstnanci zase o něco pasivnější a lidé kvůli nim dohromady ztrácejí „miliony hodin cvičení“. Podle Dugmorea valná většina kancelářských zaměstnanců cvičí denně mnohem méně než doporučovaných 40 minut, a nesnaží se k pohybu ani využít příležitostí, které jim nabízí denní rutina.

„Průměrný člověk vyjede z metra na eskalátoru, v práci dojede do svého patra výtahem a pak celý den prosedí za stolem,“ říká.

Kolik pohybu vlastně člověk potřebuje? „Třicet minut denně k tomu, aby se udržel v kondici, 45 minut intenzivního pohybu denně, aby hubnul,“ vyčíslil odborník na výživu Pavel Suchánek z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

Psychika trpí také

Nejde navíc jen o nedostatek pohybu - s negativními důsledky používání počítačů a e-mailu se potýká i lidská psychika. Ukazuje se totiž, že maily k lidem proudí zbytečné množství informací, často vůbec nesouvisejících s jejich prací. Nadměrné množství podnětů psychiku zbytečně zatěžuje. Nehledě na to, že již před časem se objevily zprávy dokládající, že e-mail a internet paradoxně snižují efektivitu práce, protože mimo jiné zaměstnance rozptylují, případně lidé surfují místo toho, aby se věnovali své práci.