Dohoda ACTA může omezit přístup k levným lékům.

Dohoda ACTA může omezit přístup k levným lékům. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Lékaři bez hranic: ACTA omezí výrobu levných generických léků

  • 49
Mezinárodní dohoda proti pirátství a padělatelství ACTA omezí výrobu tzv. generických léčiv. To jsou levnější varianty léčiv, které používají například k léčbě pacientů v rozvojových zemích. Organizace Lékaři bez hranic proto varuje, aby státy zatím smlouvu nepodepisovaly.

Lékaři bez hranic vyzývají zúčastněné státy, aby smlouvu neratifikovaly, dokud nebudou všechny námitky k dokumentu uspokojivě vyřešeny. Lékařská organizace svou výzvu zveřejnila na internetové stránce.

"Dohoda ACTA je vadná a může mít fatální dopady na přístup k lékům. Dohoda má nedostatečné záruky proti zneužití a nezajišťuje ochranu veřejného zdraví," uvádí Lékaři bez hranic. ACTA podle nich neřeší problém distribuce nekvalitních a nebezpečných léků. Podle organizace také podrývá platné mezinárodní dohody na ochranu veřejného zdraví.

ACTA zasahuje do řady oblastí

ACTA proklamuje, že jí jde o ochranou duševního vlastnictví tím, že bude bojovat proti padělkům a padělatelům a internetovému pirátství.

Její "vedlejší produkty" však mohou podle kritiků výrazně omezit svobodu na internetu a zkomplikuje průmyslovou výrobu i vývoj. Konkrétně negativně ovlivní výrobu generických léků, což jsou ekvivalenty originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení jejich patentové ochrany. Lékaři bez hranic generika využívají například při léčení obyvatel rozvojových zemí, které nemají vlastní farmaceutický průmysl.

"ACTA ohrožuje třetí strany poskytující péči s pomocí generických léčiv, tedy také Lékaře bez hranic," uvádí organizace na své internetové stránce.

Dohoda by podle ní mohla být použita nejen proti zdravotnickým organizacím, ale i proti distributorům a obchodníkům prodávajícím generika, dárcům podporujícím zdravotní programy a národním kontrolním institucím schvalujícím léčiva.

Lékaři bez hranic se dále obávají, že mezinárodní dohoda umožní při celních kontrolách zadržovat dodávky léků mířících do rozvojových zemí. Podobné kroky podle nich mohou být použity jako prostředek obchodního boje mezi farmaceutickými firmami.

Doporučují proto, aby státy nejprve zvážily všechny dopady dohody ACTA, než ji ratifikují. Smlouva by také měla obsahovat pojistky proti případnému zneužití a neměla by postihovat třetí strany za napomáhání při distribuci zboží, dodává lékařská organizace.

Lékaři bez hranic jsou mezinárodní humanitární organizace, která poskytuje odbornou zdravotnickou pomoc lidem v ohrožení a v případě krizí. Byla založena v roce 1971 skupinou francouzských lékařů a novinářů. V současnosti Lékaři bez hranic poskytují zdravotnickou pomoc ve více než šedesáti zemích světa.

,