Model teleskopu JWST

Model teleskopu JWST | foto: NASA

Let teleskopu, který má vidět až ke kraji vesmíru, se odkládá. Nejsou peníze

  • 135
Už tři roky měl teleskop Jamese Webba zkoumat daleké vesmírné objekty, které vznikly nejpozději milion let po Velkém třesku. Po několika odkladech se tento nástupce Hubbleova teleskopu nedostane do vesmíru ani v roce 2014, ale až ten další.

Do kosmických výšin rostou náklady na vesmírný teleskop Jamese Webba, který by měl v budoucnu nahradit existující Hubbleův teleskop. Rozpočet stoupl o dalších 1,5 miliardy dolarů a jeho start plánovaný na rok 2014 bude muset být odložen.

James Webb

James E. Webb, podle nějž dostal teleskop jméno, byl druhým ředitelem NASA. V úřadu působil v letech 1961 až 1968 a měl velký podíl na úspěších projektu Apollo.

Necelý rok po jeho odchodu přistáli Neil Armstrong a Buzz Aldrin jako první lidé na Měsíci.

Podle interní studie bude vynesení teleskopu Jamese Webba do vesmíru a jeho provoz stát zhruba 6,5 miliardy dolarů. To je více než dvojnásobek uvažovaných nákladů. První plány zněly na částku tří miliard a poslední odhady mluvily o pěti miliardách (USD).

Projekt nového teleskopu byl přitom oznámen už před více než deseti lety a původně měl být do vesmíru vynesen už v roce 2007. Pak se to postupně odkládalo až na rok 2014 a nyní se zdá, že nejbližší reálný termín je září 2015.

Teleskop vysoký 12 metrů a 24 metrů dlouhý by měl být umístěn ve vesmíru do vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země.

Webbův vesmírný teleskop

V kosmu má pátrat po velmi vzdálených objektech, které se zformovaly jen několik milionů let po zrodu samotného vesmíru. Umožní mu to obří šestihranné zrcadlo o průměru 6,5 metru, kterým bude tento teleskop vybaven.

Bude pořizovat především snímky z infračervené části světelného spektra, jehož částice k Zemi putují miliardy let z nejvzdálenějších koutů vesmíru.

Webb nahradí Hubbla

Až bude vypuštěn teleskop Jamese Webba, čeká Hubblův teleskop osud řady dalších vesmírných strojů - na konci kariéry bude naveden do atmosféry, kde shoří. Zatím slouží lidstvu více než 20 let.

Podívejte se na nejlepší snímky Hubbleova teleskopu

,