Na základně v Nevadě připravují k letu bezpilotní letoun Predator.

Na základně v Nevadě připravují k letu bezpilotní letoun Predator.

Letka zabijáckých robotů USA chytila počítačový virus. Nikdo neví jak

  • 143
Pilotní místnost v USA, ze které jsou řízeny bezpilotní letouny v Afghanistánu, je nakažena počítačovým virem. Přestože se neprokázalo, že by infekce přímo ohrozila misi, ukázala, že je tato nová technologie velmi zranitelná. Odborníci navíc neví, jak se viru zbavit.

"Vždycky, když ten virus smažeme, tak se znovu objeví," uvedl zdroj magazínu Wired. "Domníváme se, že je neškodný, ale s jistotou to tvrdit nemůžeme." Na virus poprvé upozornil armádní bezpečnostní systém v druhé polovině září.

Virus napadl řídící počítače v pilotní místnosti amerických bezpilotních letounů na základně Creech Ari Force Base v Nevadě. Odtud američtí piloti dálkově ovládají drony typu Predator a Reaper, nasazené v Afghanistánu a dalších válečných zónách. Podle Wired zaznamenává virus "každý stisk klávesy, který se na nakažených počítačích odehraje", zatím se však neprokázalo, že by došlo k úniku citlivých informací nebo k ohrožení mise.

Poprvé zabíjelo dálkově ovládané letadlo v roce 2007 (viz náš předchozí článek). Ozbrojená bezpilotní letadla už za poslední čtyři roky zabila přes dva tisíce podezřelých lidí (ozbrojenců i civilistů).

Nebezpečí strojového zabíjení

Napadení počítačového systému není jediným problémem zabijáckých okřídlených robotů. Kritici poukazují na těžkou ověřitelnost totožnosti zabitých (obvykle je identifikace znemožněna výbuchem, drony zabíjejí například řízenou střelou či svržením laserově naváděné bomby). Může se tak stát, že je pro piloty (řídící stroj na dálku) jednodušší zabít, než nezabít.

Armáda oponuje: vojáci potřebují, aby jim bezpilotní pomocníci asistovali v nebezpečných situacích a zajistili bezpečnost tam, kde je nasazení lidí nemyslitelné či příliš rizikové.

A jak vyřešili na základně v Creech problém s virem? Všechny disky poctivě zformátovali a vše nainstalovali znovu. Znamenalo to mnoho hodin práce, celý systém se musel v podstatě vybudovat od začátku. Oficiální armádní zdroje odmítly situaci komentovat a ubezpečily, že počítačová bezpečnost je braná velmi vážně.