Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letní čas spolkne miliony eur, ale vytváří také nová pracovní místa

Vyšlo 1. dubna - Každoroční změna času ze zimního na letní si také letos vyžádala intenzivní nasazení odborníků z oborů psychologie, matematiky i dějin umění. Zatímco některé změny jsou triviální, jiné jsou finančně a technicky náročné.
Letní čas se může prodražit, ale dal vzniknout novým povoláním. (ilustrační...

Letní čas se může prodražit, ale dal vzniknout novým povoláním. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Pro většinu lidí byla letošní změna času ze zimního na letní otázkou několika minut. Stačilo přenastavit hodiny, hodinky, mikrovlnné trouby a budíky o hodinu dopředu. Novější přístroje to dokonce zvládnou samy, a jenom únava vám tak ráno připomíná, že se posunul čas.

Ale ne všechny hodiny lze posunout příslušným kolečkem nebo tlačítkem. Starší hodiny s takovou změnou nepočítaly. Letní čas je ostatně relativně nový vynález, v Československu se prosadil až v roce 1979. Jedním z důvodů pozdějšího přijetí tohoto celosvětového trendu byla i vysoká náročnost a komplikované stavební úpravy. V Česku i na Slovensku je totiž neobvykle vysoký výskyt slunečních hodin a dalších historických památek, které na letní čas nejsou připraveny.

Římské číslice jsou lepší než arabské, lépe se retušují

„Změna času je zvláštní opatření, ale živí mě, tak si nemůžu stěžovat,“ směje se písmomalířka Jarmila Štiková. Krátký rozhovor nám poskytla během pečlivého obkreslování šablony číslic. Sluneční hodiny na zámku v Litomyšli se ještě včera oproti letnímu času o hodinu „zpožďovaly“, ukazovaly totiž tvrdošíjně čas astronomický. Nyní díky Štikové již stín míří ke správné, překreslené dvanáctce. „V létě slunce svítí déle, a je proto důležité, aby právě v létě ukazovaly hodiny správný čas.“

„Přeřízení“ slunečních hodin v Litomyšli na letní čas

Slunečních hodin jsou v České republice podle odhadů Asociace pro letní čas stovky až tisíce. Březen a říjen jsou proto měsíce, kdy písmomalíři a restaurátoři slunečních hodin pracují prakticky bez zastavení. „Je to nárazově neuvěřitelný nápor, od kolegů vím, že to ještě týden dospávají. Nejhorší jsou arabské číslice, ty se špatně retušují, zlatí Římané,“ směje se jeden z restaurátorů (jeho jméno nezveřejňujeme, jelikož má prý zakázek už tak nad hlavu). „Nařízení Asociace evropských hodinářských mistrů mi sice přijde trochu zvláštní, ale vyděláno mám díky tomu na půl roku dopředu.“ Majitelům, kteří by nepřeřídili hodiny na aktuální čas, by totiž kromě správní pokuty hrozilo i obvinění z šíření, napomáhání k šíření, či nezabránění v šíření falešného času.

Úprava římských číslic na slunečních hodinách v Poděbradech (Zdroj: Instagram písmomalířky Veroniky Verzálkové)

Ale ne všechny sluneční hodiny musejí projít dvakrát do roka oficiální úpravou: „Sluneční hodiny, které jsou na soukromém pozemku, mohou zůstat bez přeřízení,“ uklidňuje majitele domácích solárních ciferníků Libuše Dostálová z APLČ. „V takovém případě už evropské soudy rozhodly, že by se jednalo o nepřiměřené náklady, které by znemožňovaly zájmovou, astronomickou a vzdělávací činnost v oblasti.“ U soukromých slunečních hodin proto postačí, když v letních měsících majitel přelepí neplatná čísla, případně připevní na ciferník jasné upozornění na to, že hodiny neukazují aktuální platný čas (můžete stáhnout ve formátu PDF a vytisknout).

Veřejné sluneční hodiny naopak musejí celý rok ukazovat správný čas. Na přeřízení mají podle regulací EU maximálně 47 hodin (respektive 49 hodin v případě přechodu z letního času na zimní). Zatímco v Česku se většina slunečních hodin do tohoto limitu bez větších problémů vejde - stačí obvykle přemalovat omítku či dlažbu - jinde přeřízení času vyžaduje nasazení těžké techniky. Například Velká Británie, která si pro své největší hodiny nedokázala vyjednat regionální výjimku, vynakládá ročně na odborné přeřízení času přes dva miliony liber (cca 63 milionů korun).

Úpravy Stonehenge v březnu 1958
Dvakrát do roka je nutné upravit i slavné keltské hodiny Stonehenge na jihu...

Dvakrát do roka je nutné upravit i slavné keltské hodiny Stonehenge na jihu Anglie, aby ukazovaly správný letní/zimní čas. Fotografie ukazují úpravy Stonehenge v březnu 1958.

Přeřídit „časové zobrazovače“ na letní čas vyžaduje školení

Evropské regule, které nařizují povinnost zajistit, že vámi vlastněné (či na vašem pozemku se nacházející) „časové zobrazovače“ ukazují aktuální čas, zřejmě dodržujete, aniž na to myslíte. Původní nařízení se mělo týkat pouze státní správy, ale tato diskrepance byla soudně napadena. Nyní tak musí přesný čas být zobrazen na všech hodinách a hodinkách ve veřejně přístupných prostorách.

Duncan Clements z londýnského obchodu „Pendulum of Mayfair Antique Clocks“ dvakrát do roka ručně přeřizuje stovky starobylých hodin kvůli letnímu času.

„Jde o ochranu spotřebitele,“ zdůvodňuje zákon Evropského parlamentu a Rady EU. „Vzhledem k tomu, že úplné harmonizace časových plánů pro letní čas s cílem usnadnit dopravu a spoje nemůže být dosaženo uspokojivě na úrovni členských států, a proto jich může lépe dosaženo na úrovni Společenství, může Společenství přijmout opatření v souladu se zásadou subsidiarity.“

V praxi se samozřejmě takové nařízení dotkne především majitelů hodinářství nebo prodejců elektroniky. Každý rok musejí obchody najímat brigádníky, kteří projdou certifikovaným čtyřhodinovým školením organizace Asociace evropských hodinářských mistrů. „Nejde jen o to naučit mladé zájemce, jak nastavit čas na hodinkách, hodinách a budících. Je potřeba srovnat čas i na mikrovlnných troubách a sporácích, protože i tyto přístroje spadají pod předpisy o přesném čase,“ připomíná Filip Dočekal z AEHM.

Obchody mohou být pokutovány za „šíření, napomáhání k šíření, či nezabránění v šíření falešného času“ v případě, že neseřídí všechny vystavené hodinové přístroje.

Po vyškolení pak brigádník stráví dalších pět i více hodin postupným nastavováním aktuálního času. Nestačí totiž jenom nastavit čas, je nutné rovněž vyhotovit oficiální záznam o přeřízení „časového zobrazovače“ ze zimního času ve dvou kopiích. Zároveň s tím je nutné nejpozději do 24 hodin zaslat elektronický dokument evidující přenastavení času na daném zařízení, obsahující fotografii daného zařízení spolu s rodným číslem člověka, který nastavení zajistil.

Odhady časové náročnosti (údaje z března 2016)
Počet časových zobrazovačůPřeřízení + záznamCelkem (minut)
Hodiny354 0921 + 31 416 368
Hodinky560 2992 + 32 801 495
Mikrovlnné trouby98 3202 + 3491 600
Další kuchyňské spotřebiče44 0212 + 3220 105
Videorekordéry80010 + 310 400
Termostaty a kotle3 2855 + 326 280
Automobily45 7625 + 3366096
Ostatní43 2114 + 3302 477
Celkem1 149 7905 634 821

Na jaře 2016 se tak jenom v České republice vynaložilo na přenastavování komerčně prodávaných „časových zobrazovačů“ téměř sto tisíc člověkohodin. Pro kvalifikované časoměniče (vyžadována je státní zkouška z angličtiny a maturita ze zeměpisu) to znamená výdělek kolem 28 milionů korun. V celé EU to tak představuje tisíce nových míst s každoročním výdělkem v řádech desítek milionů eur.

Ne všechny obchody ovšem chtějí vynakládat prostředky na vyhovění příslušnému zákonu. Pražský prodejce hodinek Jan P. (nepřál si uvést celé jméno a redakce jeho přání respektuje) například místo nastavení přesného času na každých hodinkách nastavil jiný čas.

Prodejce Jan P. věří, že výlohu s hodinkami dostatečně označil a pokuty se mu vyhnou.

Výlohu opatřil cedulí, která vychází z výše zmíněné výjimky pro provozovatele slunečních hodin. „Věřím, že jsem tak vyhověl duchu daného zákona. Mám ve výloze asi čtyři stovky hodinek. Když přijde inspekce, prostě jim ukážu, že alespoň jedny hodinky v tu chvíli ukazují plus minus přesný čas.“

Tento článek vyšel 1. dubna 2017. Podívejte se i na další aprílové články.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi jsou 3 příspěvky

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...