Nezaměnitelný letoun amerického námořnictva Northrop Grumman EA-6B Prowler pro...

Nezaměnitelný letoun amerického námořnictva Northrop Grumman EA-6B Prowler pro radioelektronický boj. | foto: US Navy

Sloužily ve Vietnamu i Iráku, teď odešly legendární Prowlery do důchodu

  • 3
Ikona leteckého radioelektronického boje od Vietnamu po boj s Islámským státem nedávno šla po 45 letech služby na zasloužený odpočinek. Letoun EA-6B Prowler nahradila rychlejší verze stíhacího bombardéru Hornet.

Nezaměnitelný letoun Northrop Grumman EA-6B Prowler na začátku prázdnin skončil po 45 letech u amerického námořnictva. Ve službě zůstala ještě poslední dvacítka těchto strojů u námořní pěchoty, která plánuje jejich vyřazení v roce 2018. 

Slavnostní vyřazení ze služby proběhlo na základně Naval Air Station Whidbey Island's (NASWI) Ault Field v Oak Harbor ve státu Washington. Stroje patřily jednotce VAQ-134 „Garudas”, která jako poslední využívala tento typ. Ještě v roce 2014 sloužily na atomové letadlové lodi USS „George H.W. Bush” třídy Nimitz, odkud vykonaly 104 misí nad Afghánistánem a 109 nad Irákem a Sýrií v rámci operace proti Islámskému státu.

Radioelektronický boj

Druh bojové činnosti vedený pouze pomocí elektroniky. Zahrnuje např. odposlech elektronické komunikace protivníka až po její rušení, vysílání falešného signálu GPS nebo jeho rušení či "oslepnutí" radarů. Nedílnou součástí je ovlivnění činnosti řídící elektroniky zbraní.

Letoun EA-6B Prowler je důkladně přestavěný útočný letoun A-6 Intruder. Jeho první verze EA-6A sloužila námořní pěchotě od počátku šedesátých let minulého století. Na základě kladných zkušeností bylo rozhodnuto postavit také námořní verzi EA-6B, která má na rozdíl od předchůdců čtyřčlennou posádku. Proto byl trup prodloužen přibližně o metr.

Celkem bylo postaveno 170 letadel, z nichž ani jedno nezničil nepřítel. Při různých nehodách a katastrofách se ztratilo téměř 50 kusů a přitom zahynulo 44 letců.

Začátek operační služby u námořnictva měl Prowler nad Vietnamem v roce 1971. V roce 1983 se účastnil invaze do Grenady. Po ukončení studené války byl stroj na akcích v Iráku, na Balkáně či Afghánistánu. Prowlery také pomáhaly s radiolektronickým bojem americkému letectvu, a to po vyřazení letounu EF-111A Raven v roce 1998.

Díky anténě na směrovce je Prowler pro mnoho lidí představitelem leteckého radioelektronického boje před letouny AWACS. Jeho roli převezme verze F/A-18F Super Hornet pro radioelektronický boj, která má označení EA-18G Growler.