Levná Minolta

  • 2
Digitálních fotoaparátů za necelých patnáct tisíc korun se na našem trhu dá objevit mnoho. Pokud však k tomuto hledisku přidáte požadavek na snímač veliký minimálně 2 Mpix a možnost nahrání videosekvencí, mnoho přístrojů vám ve výběru nezůstane.
Společnost Minolta před nedávnem omladila svou produktovou řadu digitálních fotoaparátů a mezi její relativní novinky patří i přístroj zapůjčený k této recenzi. Minolta Dimage E201 se řadí mezi digitální kompaktní přístroje s jednoduchým ovládáním a nepříliš vysokými požadavky na zkušenosti uživatele. Svým rozlišením 2,3 tisíce bodů se již odpoutal od levnějších přístrojů s menším rozlišením, které překonává i možností pořizovat videosekvence. Naopak schází možnost optického zoomu. Minolta má dobrou reputaci jak u lidí, kteří holdují fotografování na kinofilm, tak i u těch spřízněných s digitální fotografií.

Vzhled

Digitální fotoaparát Minolta Dimage E201 Na kompaktních fotoaprátech se mohou designéři „vyřádit“ více než na poloprofesionálních a profesionálních přístrojích, kde se očekává konzervativní střídmost, která by měla vyvolávat pocit serióznosti a kvality. Dimage E 201 však příliš designérských výstřelků nenabízí. Je klasického kvádrovitého tvaru s objektivem a hledáčkem na levé straně a spouští napravo. Originálně řešené je určitě zapínání přístroje a zároveň odkrývání optiky. Přístroj je halen do matné stříbrné barvy s leštěným okružím a částí držáku. Na přední straně je umístěn mimo objektivu s krytem a hledáčku indikátor samospouště, blesk se snímačem, rozhraní dálkového ovládání. Pohled shora ukáže informační displej, tři ovládací tlačítka, spoušť a otočné kolečko s funkcemi. Zadní partii dominuje 1,80 palců veliký LCD displej, nad kterým jsou umístěna dvě tlačítka: jedno pro vstup do menu a druhé Enter pro zobrazování. Napravo od LCD se nacházejí dvě směrová tlačítka a vlevo pak hledáček a krytý USB port. Z jednoho boku vystupuje očko pro zápěstní řemínek a na druhém je k nalezení konektor pro připojení k síťovému napáječi a video-out.

Vybavení

Standardní balení přístroje obsahuje mimo samotného přístroje i USB a videokabel pro komunikaci s dalšími zařízeními. Vzhledem ke skutečnosti, že přístroj zaznamenává snímky na paměti Compact Flash, je jedna o velikosti 8 MB přibalena. Přístroj je možno napájet čtyřmi bateriemi nebo akumulátory typu AA, 4 alkalické baterie jsou další součástí standardního balení. Přístroj je možno chránit pomocí dodávaného pouzdra, jež se dá připevnit k opasku. Fotoaparát samotný je možno zajistit pomocí zápěstního řemínku, který také v krabici naleznete. Následuje manuál či chcete-li návod k obsluze, který je celý v českém jazyce. Posledním příslušenstvím jsou 3 CD s programy a ovladači. Dokoupit si můžete dálkový ovladač.

Softwarové vybavení a manuál

Celkem tři kompaktní disky obsahují software pro editaci a úpravu obrázků, pro přehrávání videosekvencí, program pro komunikaci s fotoaparátem a ovladače. První CD obsahuje Exif Utility - komunikační program k fotopřístroji a Quick Time 4.1 pro přehrávání videosekvencí. Další dvě CD obsahují grafický editor Adobe PhotoDeluxe. Jedno ve verzi Home edition 4.0 pro Windows a druhé ve verzi 2.0 pro Mac. Český manuál neobsahuje jen popis přístroje a jeho funkcí, ale i praktické rady pro začínající fotografy.

Nároky na systém

Dimage E201 zazaduSamotný Dimage E201 Exif Utility, což je program pro komunikaci mezi počítačem a fotografickým přístrojem, není na systém příliš náročný. Pokud by se člověk spokojil jen s ním, stačilo by mu obstarožní Pentium 90 MHz s 8 MB paměti a alespoň 10 MB volného prostoru na disku s operačním systémem Windows 98 a vyšším. Dále grafická karta a monitor, které dokáží zobrazit 640 x 480 bodů při 256 barvách. Systémy Macintosh budou potřebovat operační paměť velikosti 5 MB a 10 MB místa na disku. Minimální požadavek na operační systém je Mac OS 9.0. Tolik k základnímu vybavení. Program PhotoDeluxe je ale poněkud náročnější. Procesor musí zvládat alespoň 233 MHz, velikost paměti by měla být alespoň 32 MB. Také je potřeba 100 MB volného místa na disku a zobrazení 800 x 600 při 16bitové barevné hloubce. Macintosh se systémem Apple System software 7.1 s 16 MB paměti a 70 MB volného místa na pevném disku také splňuje podmínky pro provoz tohoto grafického programu.

Ovládání

Fotografický digitální přístroj Minolta Dimage E201 má velice úsporně řešené ovládání a funkce. Všechny důležité informace jsou k dispozici na horním displeji, který při nastavovaní a při zásahu do automatiky expozice spolupracuje s barevným LCD displejem. Ačkoliv se to v závislosti na počtu tlačítek nezdá, fotoaparát není o žádnou důležitou funkci ochuzen. Je to především díky množství kombinací, které jednotlivá tlačítka mezi sebou umožňují.

horní ovládací prvkySamotné nastavení probíhá u většiny funkcí rychle. Díky otočnému knoflíku menu se dá vybírat mezi komunikací s PC, samospouští, jednotlivým snímkem, sekvencí snímků, vstupem do nastavovacího menu nebo záznamem neozvučeného videa. Díky horním třem tlačítkům se pak dále nastavují režimy blesku a makra, digitální zoom a upravuje se expozice. Kontrola nastavení probíhá na horním displeji, kde se i zobrazuje stav baterií.

Práce s aparátem

Po vložení baterií a paměťové karty můžete prakticky ihned začít fotografovat. Podle nastavené kvality snímku se zobrazí počet zbývajících snímků do zaplnění karty. Pokud jste zastánci rychlosti, asi by vás tento aparát zklamal. Z vypnutého stavu se k prvnímu snímku dostanete přibližně za 6 a půl vteřiny. A ani s rychlostí ukládání snímků to není valné. Snímek v maximálním rozlišení 1792 x 1200 o velikosti cca 6,3 MB se na kartu ukládá více než 3/4 minuty. Při fotografování pomáhají dvě kontrolky umístěné pod hledáčkem. První indikuje připravenost blesku a druhý informuje o zaostření či práci s paměťovou kartou.

fotografie z Dimage E201Kvalita snímků

Pokud se podíváte na snímek pořízený tímto přístrojem, zjistíte, že obraz má problémy se správným zobrazením barev a ani ostrost nepatří k nejlepším. Celkově obraz vytváří dojem, jako že je skryt za tenkou oponou. Nedá se očekávat přílišný problém optiky, spíše je problém při digitalizaci.

Hodnocení

Jednoznačně je tento přístroj určen pro amatérské začátečníky, kteří vyžadují poněkud lepší rozlišení a občas by si rádi nahráli i nějakou videosekvenci. Cena není z těch vlastností, které by odradily, a tak se zdá, že největší váhání bude nad kvalitou snímků.

Cena: 25 bodů z 30 možných

Za cenu, která se pohybuje kolem patnácti tisíc, se již dá sehnat mnoho přístrojů, ne však s tímto rozlišením a funkcemi.

Výdrž baterií: 10 bodů z 15 možných

Průměrná spotřeba energie při práci s pamětí a dalšími žrouty energie, kterou patrně vyvažuje blesk s menším výkonem.

Paměť: 9 bodů z 15 možných

8 MB stačí tak na jeden snímek v nejlepším nekomprimovaném rozlišení nebo na 30 s videozáznamu. Případní uživatelé si budou muset přikoupit další paměť.

Vybavení: 17 bodů z 20 možných

Za své peníze dostane zákazník velice slušně vybavený přístroj včetně funkce videozáznamu.

Kvalita fotografií: 11 bodů z 20 možných

Fotografie z tohoto aparátu se hodí tak nanejvýš do alba. Jejich profesionálnější využití je nemyslitelné.