Levné základní desky pro Pentium 4? Poptejte se u Chaintechu (část 1.)

Ne každý si k procesoru Intel Pentium 4 může dopřát drahou základní desku, a tak mu jistě přijde vhod široká nabídka Chaintechu. Seznámíme vás celkem se čtyřmi modely těchto desek a dnes se rovnou podíváme na první dva.

9BJF socket 478Vybrat si základní desku je v dnešní době poměrně obtížné vzhledem k počtu motherboardů, které firmy nabízejí. Mezi velké výrobce patří rozhodně i Chaintech se svou početnou rodinou základních desek. Vedle motherboardů s paticí Socket A, vyrábí samozřejmě i desky pro Pentium 4, tedy se Socket 478. A právě dvě desky, určené pro Pentium 4, jsme vám dnes představíme.


Základní deska Chaintech 9BJFJako první je na řadě motherboard Chaintech CT-9EJL, který je vystavěn na čipové sadě Intel 845E. Deska integruje jak audio, tak i síťovou kartu. Díky použité čipové sadě je podporována rychlejší 533MHz systémová sběrnice a lze využít paměti DDR SDRAM PC1600 a PC2100. Nové DDR333 ještě podporovány nejsou. Pro grafickou kartu je určen slot AGP (4X), ostatní rozšiřující karty mohou obsadit až 6 PCI (32bitových) a jeden CNR. Integrovaný audio systém je kompatibilní se standardem AC´97 a dokáže pracovat až se šestikanálovým zvukem.

čipset i845G na 9BJFDruhým integrovaným prvkem je LAN čip Realtek 8100B, který pracuje se standardem Ethernet 10 nebo 100 Mbit/s. Další důležitou inovací je použití Southbridge ICH4, který podporuje USB 2.0. IDE řadič dokáže obsloužit až 4 ATAPI zařízení, přičemž pracuje s módem Ultra DMA/100.

Na desce zabudovaný Phoenix Award BIOS sice neposkytuje příliš možností nastavení, ale na
9BJF konektoryzákladní obsluhu postačí. Chybí sice několik featurek, jako např. nastavení napětí, ale lze upravit rychlost FSB v krocích po 1 MHz, a to se hodí. Výbavu desky tvoří jeden 80žilový kabel, floppy kabel a dvě CD. Na jednom naleznete potřebné ovladače, druhé obsahuje užitečný software. Za zmínku stojí Norton AntiVirus, Adobe Active Share, Adobe eBook Reader a další. Tímto jsme se seznámili s první deskou a přejdeme k druhé.
9EJL socket 478


Druhý je model CT-9BJF. Mnoho vlastností má stejných jako CT-9EJL, ale některými se také liší - především použitým čipsetem. Intel 845G je zvláštní tím, že integruje kromě audia a síťové karty i grafickou kartu. Ta nese název Intel Extreme Graphics a svým výkonem spadá spíše mezi třídu Riva TNT2.

9EJL konektoryKancelářské aplikace ale dokáže obsloužit bez problémů až do rozlišení 1600x1200/65Hz. Grafický čip sdílí operační paměť. Lze nastavit dvě hodnoty, buď 1 MB, nebo 8 MB. Škoda, že nejde nastavit větší hodnotu sdílené operační paměti, protože by se jistě výkon integrované VGA v 3D viditelně zvýšil.


Balení základních desek ChaintechPokud by vám výkon integrované grafiky nestačil, lze do AGP slotu, který na desce najdeme také, umístit externí grafickou kartu. Ostatní sloty (PCI, CNR) jsou ve stejném počtu jako u modelu CT-9EJL. Podporován je procesor Pentium 4 se „starší“ 400MHz, ale i novou
533MHz FSB. Celková instalovaná paměť může dosáhnout kapacity 2GB (2x 1GB modul).

 

Popis instalaceOpět lze použít DDR SDRAM PC1600, či rychlejších PC2100. O podpoře DDR333 můžeme zatím opravdu jen přemýšlet. Další specifikace je totožná s motherboardem CT-9EJL.


Manuál a CD s ovladači pro motherboardy ChaintechPo seznámení se specifikacemi obou desek zjistíme, že papírově se oba motherboardy liší jen použitou čipovou sadou a s tím související přítomností integrovaného grafického čipu na jednom z nich. 


Pokud chcete mít v počítači nějaký procesor z rodiny Pentium 4, je třeba uvážit, kde bude použit. Do kanceláře se hodí zejména model CT-9BJF, který spojí dobré s užitečným a ještě ušetříte za grafickou kartu. Kdo chce však ušetřit ještě více, ten si patrně vybere nějaký model microATX - A právě dva takové si představíme zase někdy příště.