Lexmark a Ricoh tisknou v síti

Otestovali jsme dvě síťové černobílé laserové tiskárny. Zařízení pocházejí z dílen společností Lexmark a Ricoh.

Otestovali jsme dvě síťové černobílé laserový tiskárny. Zařízení pocházejí z dílen společností Lexmark a Ricoh.
Výsledky jsme získávali při připojení tiskáren do počítačové sítě, přičemž kontrolní dokumenty byly zasílány z PC s procesorem Pentium 4 3,06 s 512 MB operační paměti.

Testované stroje jsou určeny pro skupinu 5-15 zaměstnanců, vzhledem k rychlosti opakování a měsíčnímu zatížení vyhoví i náročnějšímu kancelářskému provozu. Modulární řešení, při kterém lze k základnímu výrobku postupně dokupovat další podavače papíru, výstupní zásobníky a finishery s možností děrování i sešívání zhotovených dokumentů, je mezi zákazníky poměrně oblíbené. První investice totiž nemusí být nijak vysoká a s růstem firmy či vyššími požadavky na tisk, je možné vhodnými doplňky pozměnit základní tiskárnu na výkonné tiskové a někdy i kopírovací centrum.

Lexmark T630NLexmark T630N
Pokud jste se někdy v minulosti setkali s laserovými tiskárnami společnosti Lexmark, jistě vás zaujal tvar těchto zařízení. Podle vypouklé a zaoblené přední stěny totiž snadno poznáte tiskárny této značky mezi mnoha ostatními. Osvědčenou konstrukci vývojoví pracovníci jen neradi opouštějí, nebrání se však změnám, které přispívají k lepšímu ovládání. Proto se ovládací panel s displejem a tlačítky přesunul z boční konzole přímo do středu tiskárny. Displej je nyní lépe čitelný a barevně odlišené ovládací prvky usnadňují orientaci uživatele při obsluze výrobku. Lexmark T630N nám byl dodán v základní prodejní verzi se síťovým komunikačním rozhraním a USB 2.0 zásuvkou, volitelně lze doplnit sériový port, ale také starší paralelní obousměrné rozhraní. Spodní zásobník papíru je připraven pro uložení 250 listů formátu A4, přední výklopná přihrádka pojme dalších 100 listů. Za další finanční prostředky je možné získat modul pro oboustranné zpracování dokumentů a další zásobníky papíru, které zvýší celkový počet založených listů na 3 850. Zajímavým doplňkem je skenovací jednotka, které změní tiskárnu na multifunkční zařízení. Tiskárna může pracovat v rozlišení 300, 600 a 1 200 dpi s vyhlazováním nebo hardwarově. Rychlost opakování 33 stran A4 za minutu platí pro všechna nastavení s výjimkou hardwarového režimu 1 200 x 1 200 dpi, při kterém klesne na 17 stran za minutu. Rychlost prvního výtisku ovlivňuje procesor s pracovní frekvencí 300 MHz a samozřejmě také paměť tiskárny. Standardně dodávaná paměť 64 MB byla dostatečná pro všechny testovací úlohy, pokud se chystáte tisknout náročné rastrové dokumenty, můžete zvolit i rozšíření na 320 MB. Rychlost prvního výtisku je zaznamenána v naší tabulce, můžete si proto všimnout, že vysoké rozlišení neovlivňuje jen rychlost opakování, ale podstatně zpomaluje i tisk první stránky dokumentu. Lexmark T630n byl vybaven PCL6 a PostScript 3 ovladačem, jeho programové vybavení je určeno pro systémy Windows a Mac OS, na stránkách výrobce je připravena podpora i pro prostředí Linux, Unix, Citrix MetaFrame, Novell a IBM. K nastavení vlastností tiskárny je možné využívat ovládací panel, ale v mnoha případech je pohodlnější volbou interní webová stránka, která zároveň informuje o stavu tiskárna a spotřebního materiálu. Lexmarku T630n je určen pro provoz s maximálním měsíčním zatížení do 175 000 výtisků. Pořizovací cena 41 385 Kč je srovnatelná s konkurenčními produkty, k zajímavým údajům mohou patřit náklady na tisk. U nich záleží na tom, zda budete používat tonerové zásobníky na 5 000 nebo  21 000 výtisků. V prvním případě se náklady pohybují ve výši 0,65 Kč na stranu A4 s pokrytím 5 %, ve druhém klesnou na příjemnější hranici 0,47 Kč.

Ricoh Aficio AP400NRicoh Aficio AP400N
Druhou tiskárnou, kterou vám dnes představíme, je Ricoh Aficio AP400N. Proti předchozímu Lexmarku nabízí nižší rychlost opakování 25 stran za minutu, dokáže v ní však pracovat ve všech rozlišeních, tedy ve 300, 600 i hardwarových 1 200 x 1 200 dpi. Nižší je také měsíční zatížení 150 000 výtisků. Konkurenční výhodou může být vyšší kapacita standardně zabudovaného spodního zásobníku papíru, která činí 500 listů, dalších 100 archů se přitom vejde do výklopného předního zásobníku. Tiskárna byla vybavena 300 MHz procesorem a 64 MB pamětí s volitelným rozšířením na 320 MB. Je zajímavé, že oba testované stroje disponovaly stejně výkonným procesorem a shodnou kapacitou paměti. Ricoh Aficio AP400N byl s touto výbavou rychlejší při prvním výtisku dokumentů, ve vícestránkových úlohách jej ale Lexmark díky rychlejší tiskové mechanice předehnal. Ke standardnímu síťovému výrobku byl pro test přidán také zadní duplexní modul pro oboustranný tisk. Duplexní provoz rychlost tisku nijak neovlivňuje, spíše naopak. Při testu totiž dokázala tiskárna pracovat ve svižném tempu 13 listů, tedy 26 stran A4 za minutu. Ovládací panel tiskárny Ricoh je umístěn na levé straně výrobku, displej navíc není nakloněn k uživateli a je proto v některých případech hůře čitelný. Ke konfiguraci i tentokrát lépe poslouží interní stránka prohlížeče, doplněná informacemi o stavu tiskárny, spotřebního materiálu, ale také seznamem tištěných úloh. Důležité informace (docházející toner, nedostatek papíru v zásobníku atd.) mohou být elektronickou poštou zaslány předvoleným osobám. Zařízení je možné připojit pomocí síťového, USB 2.0 nebo paralelního rozhraní k počítači i do počítačové sítě. Ovladače na dodaném kompaktním disku byly určeny pro platformy Windows a MacOS, stejně jaké v předchozím případě výrobce na svých webových stránkách deklaruje podporu i pro ostatní rozšířené operační systémy a síťové protokoly. Ricoh Aficio AP400N dokáže může přímo tisknout PDF soubory, pracuje s ovladači PCL5e, PCL6 a Adobe Postscript Level 3. Nechybí ani firemní RPCS, který můžeme chápat jako velmi povedenou grafickou nadstavbu PCL6 a PS3 driveru. RPCS je využíván u všech tiskáren Ricoh, velmi snadno v něm lze vybírat správný tiskový režim a jednotlivá nastavení měnit, ale také ukládat do samostatných uživatelských formátů. Při prodeji je k výrobku přibalen startovací toner na 6 000 výtisků, náklady na tisk jsme ale počítali ze standardní náplně pro 15 000 výtisků. Potisk jedné stránky A4 se standardním pokrytím 5% v běžném provozu vychází na 0,54 Kč. Pořizovací cena tiskárny byla stanovena na 27 900 Kč, duplexní modul tuto cenu zvýší o 6 400 Kč. Pokud si s nákupem tiskárny pospíšíte, můžete ji do konce letošního roku získat i s duplexní jednotkou za akční cenu 23 900 Kč. Všechny ceny v článku jsou uvedeny bez DPH.

Lexmark T630n
+ náklady na tisk, rychlost opakování
- pořizovací cena
Poskytl: CEEmark, www.lexmark.cz
Cena (bez DPH): 41 385 Kč

Ricoh Aficio AP400N
+ pořizovací cena, rychlost výtisku ve vysokém rozlišení, vstupní možnosti
- nezaznamenali jsme
Poskytl: Impromat International, www.impromat.cz
Cena (bez DPH): 23 900 Kč

Článek přinášíme ve spolupráci s týdeníkem Computerworld.