Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyzkoušeli jsme levný 4K televizor s Web OS. Těšíme se na další verzi

Operační systém WebOS má chytrým televizorům vrátit jednoduché ovládání, ultravysoké rozlišení zase přinést dříve nevídanou kvalitu obrazu. LG se tyto atributy pokusilo spojit v cenově velmi dostupném televizoru, což se pochopitelně neobešlo bez kompromisů jak v rychlosti systému, tak obrazové kvalitě.
LG 49UB850V nabízí WebOS a 4K rozlišení za vstřícnou cenu.

LG 49UB850V nabízí WebOS a 4K rozlišení za vstřícnou cenu. | foto: LGETechnet.cz

Možná si říkáte, že nazvat televizor za 25 tisíc korun levným je provokací. Ale v tomto případě to tak opravdu není. LG 49UB850V je totiž špičkově vybavený televizor, ve kterém výrobce zkombinoval mnohé poslední technologické inovace.

Především je to obrazovka s ultravysokým rozlišením 3 840 × 2 160 obrazových bodů, nazývaném „4K“, která umí zobrazit čtyřikrát jemnější a detailnější obraz než u klasických Full HD obrazovek. „Vedlejším efektem“ 4K panelu je špičkové pasivní 3D, kdy s využitím polarizačních brýlí vzniká prostorový obraz v plném HD rozlišení, tedy nikoli polovičním, jak je tomu u FullHD televizorů.

Obrazovka je téměř bez rámečku.

Je to také systém WiDi/Miracast, který umožňuje bezdrátově připojit kompatibilní počítač, tablet nebo telefon a přenášet obraz i zvuk. Nechybí připojení MHL, které dokáže přenést obsah chytrého telefonu na obrazovku televizoru USB kabelem a jeho chytré aplikace využívat pomocí dálkového ovladače. Na připojený pevný disk umí televizor i nahrávat (jen TV vysílání), s připojenou kamerou můžete vyřídit videohovory přes Skype (ani disk ani kamera v příslušenství nejsou).

Dálkový ovladač „Magic“ s vestavěným akcelerometrem funguje jako virtuální ukazovátko. Stačí jej namířit na patřičné místo na obrazovce a kliknutím zvolit namířenou položku z nabídky. Díky v ovladači vestavěnému mikrofonu lze texty zadávat i hlasem.

Takto „na papíře“ vypadá vše skvěle, ale při podrobnějším zkoumání narazíte na určité nedostatky a kompromisy. A je na vás, zda je za danou cenu bohatá funkční nabídka vyváží, nebo ne.

Obraz: skvělé rozlišení, horší ostrost pohybu a podání černé

Začneme tím nejdůležitějším, tedy obrazem. Ukázalo se, že 4K panel sice předznamenává precizně prokreslený obraz, ale klasické neduhy LED LCD obrazovek, jako jsou pohybová neostrost, podání černé nebo nerovnoměrnost podsvětlení, se mu nevyhýbají.

Televizor je příkladně tenký, podstavec elegantní, ale neumožňuje televizor otočit a komplikuje například podsunutí soundbaru. Na zadní straně přístroje jej navíc uchytíne na opravdu subtilní packy.

Standardní dávka testovacích ukázek z našeho japonského testovacího Blu-ray disku odhalila perfektní podání kontrastu a výbornou gradaci šedé barvy. Tmavé objekty na tmavém pozadí se neztrácejí „ve tmě“, jednotlivé odstíny jsou velmi dobře odstupňované.

Nejlépe se nám osvědčila obrazová předvolba „ISF Expert 1". Předvolby „živý“ a „standardní“ to s kontrastem a dalšími parametry přehánějí a napáchají více škody než užitku. Podobně to platí i u barev, v závislosti na výběru předvolby umí být jak přirozené, tak i pouťově přesaturované.

Na rozdíl od některé konkurence neumí 49UB850V vypnout „upscaling“ obrazu na 4K rozlišení, a tak vše, co na obrazovce vidíte, je buď opravdové „nativní“ 4K, nebo 4K přepočet signálu s nižším rozlišením. Na jednu stranu si nemůžete porovnat, jak vypadá obraz s přepočtem a jak bez přepočtu, na druhou stranu aktivaci této funkce nemusíte řešit ani kontrolovat - je pořád aktivní.

Menu s rychlým nastavením vyjíždí z boku obrazovky, mimo Smart TV rozhraní.

A obvody se snaží. Při reprodukci z Blu-ray nebo příjmu HD vysílání je při pomalých a statických záběrech obraz ukázkově ostrý a prokreslený. Například obraz Discovery HD a Animal Planet HD (příjem přes kabelový rozvod UPC) vypadá po přepočtu perfektně i na této poměrně velké obrazovce.

Kamenem úrazu testovaného televizoru je však vykreslení pohybujících se objektů nebo celého obrazu při švenkování kamery. Zejména u rychlých pohybů dost zásadní měrou klesá ostrost obrazu a pokud se při pohybu mění i jejich velikost, obraz mihotá dvojitými liniemi. Například při průjezdu automobilů nejsou čitelné registrační značky a „A-sloupky“ a další svislé linie dvojitě kmitají.

Kritika pohybové ostrosti platí i při reprodukci nativního 4K obrazu, například u filmů, které vám LG k televizoru přibalí na HDD jako bonus. V akčních scénách se někdy v nejrychlejších momentech dokonce rozpadá kresba linií pohybujících se objektů a těsné okolí objektu je rozpadlé na pixely. Není to časté, ale není to příjemné a především je to nepatřičné. Nutno také podotknout, že speciální 4K ukázky, které běží na televizorech například v obchodech, vypadají lépe i než výrobcem dodané ukázkové 4K filmy. Není to chyba, ukázky jsou zpravidla hyperrealistické, ale v prvních minutách vás to zamrzí.

Zatímco při sledování ve dne (šerý obývací pokoj se zataženými lehkými závěsy) má televizor výborné podání černé barvy, při nočním sledování vidíte, že černá není černá, ale šedá a že se její úroveň mění podle lokálního stmívání podsvětlení v rámečku televizoru. Podsvětlení navíc není rovnoměrně vyvážené. Kladem jsou široké pozorovací úhly IPS panelu, ani při pohledu z boku nedochází ke zkreslení barev.

Pochválit musíme obraz ve 3D. Díky plnému HD rozlišení je jemný a prostorový efekt výrazný. Jednotlivé části vnímáte jak výrazně před, tak i výrazně za obrazovkou.

WebOS: přehledný systém zatím kazí pomalé reakce

O systému WebOS výrobce tvrdí, že jím chce televizorům vrátit jednoduchost, o kterou v průběhu přechodu k „chytrým“ modelům přišly. A nutno podotknout, že se nevydal špatnou cestou. „Základní“ obrazovkou totiž není grafické menu s nabídkou aplikací, ale obraz z naposledy voleného vstupu, ať je to vestavěný tuner, nebo do HDMI zapojený set-top-box. Nabídka aplikací se po stisku příslušného tlačítka vykreslí na spodní třetinu obrazovky, přímo do živého obrazu.

Menu WebOS se vykresluje přímo do obrazu zvoleného vstupu, nebo přes aplikaci.

Nabídku tvoří seznam karet zastupujících jednotlivé aplikace, vstupy nebo televizní vysílání (jedna karta pro všechny kanály dohromady). Dálkovým ovladačem si je můžete přeskupit podle preferencí, a nejčastěji používané aplikace tak mít dostupné na jedno, dvě, tři kliknutí.

Aplikace stahujete z vestavěného obchodu LG Store. Samotné je stahujete bezplatně, ale často jde o takzvané „in-app purchase“, kdy teprve platbou za službu odemknete funkce aplikace. Takové jsou například videopůjčovny TopFun a Voyo, HBO GO, iConcerts nebo Eurosport Player. Bezplatně si můžete užívat kupříkladu Google Maps (výborně uzpůsobené pro dálkový ovladač a 4K obrazovku) nebo komunikátor Skype.

V levé části obrazovky na vás čekají „naposledy použité“ aplikace.

Aplikace jsou stabilní a fungují, jak mají, i když někdy je to na pováženou. Například videopůjčovna TopFun nabízí filmy v tak mizerné kvalitě, že máte pocit, že sledujete přepis z VHS kazety. Konkurenční Voyo je na tom z hlediska kvality obrazu o mnoho lépe.

Dobře funguje Skype. Nespustíte jej bez připojené kamery (tu si musíte dokoupit), což je pochopitelné, protože využívá i její mikrofony. A protože nepodporuje textovou komunikaci (která by byla nepohodlná), ale jen hlasový hovor a videohovor, bez kamery by se neobešel. Kvalita obrazu je poměrně slušná, i v sešeřelé místnosti má dobré rozlišení a barvy, ale pochopitelně komprese pro průchod udělá s detaily a ostrostí své. Mikrofony jsou směrové a v „gaučové“ vzdálenosti můžete mluvit běžnou hlasitostí, abyste byli na druhé straně slyšet.

Vestavěný mediální přehrávač si poradí s lokálními zdroji i DLNA, přehraje i 4K video v perfektní kvalitě. Někdy zlobila diakritika externích titulků, nastavení navzdory.

Vestavěný obchod s aplikacemi pro WebOS LG Store. Najdete zde například vTuner, Deezer, Spotify, Google Maps, DailyMotion, iConcerts, HBO GO, Red Bull TV, Skype, TopFun, Voyo, Port.cz, Eurosport Player, Goalcom.

Odvrácenou stranou současné verze WebOS je však pomalost systému. Odezva na povely dálkového ovladače je velmi váhavá, někdy dokonce pro jistotu „kliknete“ i podruhé a pak se divíte, že jste jinde, než jste chtěli být. Na veletrhu CES však LG představilo druhou generaci systému, jejímž hlavním vylepšením má být právě vyšší rychlost. A jak jsme si mohli sami vyzkoušet, vypadá to nadějně. Na český trh by se měly tyto modely dostat ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Postřehy z různých koutů

Pochválit musíme zvuk. Na to, že se televizor se supertenkým rámečkem tváří, jako by reproduktory vůbec neměl, produkuje překvapivě vyvážený, pevný a hutný zvuk s výborně srozumitelným vokálem a rozumnou dynamikou.

Stěna televizoru je hladká, všechny konektory, jsou připraveny rovnoběžně a tak nepřekážejí. Připraveny jsou 4 HDMI 2.0 vstupy, dva USB 2.0, jeden USB 3.0 (pro přehrávání 4K videa), 1x SCART, 1x komponentní a 1x kompozitní vstup. Zvuk dostanete na sluchátkovém výstupu, případně digitálním optickém výstupu. Je zde i LAN pro metalické síťové připojení (ale nechybí ani wi-fi) a RS-232 pro případnou integraci do systému chytrého domu.

Velmi hladce funguje bezdrátový přenos obrazu a zvuku. Počítat musíte s tím, že Intel sice na loňském IDF oznámil 4K podporu pro WiDi, avšak v současně implementované verzi podporuje jen Full HD. Takže i když jsme streamovali z notebooku Acer Aspire S7 s ultravysokým rozlišením, obraz byl přeškálován na plné HD. Kvalita však vypadala velmi dobře, pochválit musíme i dobrou synchronizaci zvuku s obrazem.

Vestavěný webový prohlížeč funguje docela svižně, díky „magickému“ dálkovému ovladači (červená šipka ukazuje, kam míříte) se i dobře ovládá. Ale pro přístup na intenret se lépe hodí tablet.

Magický ovladač fungující jako ukazovátko chce sice chvíli cviku, ale jakmile si na něj zvyknete, funguje výborně a výběr aplikací a položek v nich je pohodlný. A ačkoli bychom na něm delší texty psát rozhodně nechtěli, vyplňování registračních údajů či výrazů do vyhledávání je s ním na znakové mapě mnohem efektivnější, než s pomocí kříže na dálkovém ovladači. A ve vestavěném webovém přehrávači funguje výborně.

V klidu můžete být i s nabídkou televizních tunerů, najdete zde DVB-T a DVB-T2, DVB-S a DVB-S2 a DVB-C tunery, takže vás nezaskočí snad žádné vysílání. Záznam TV vysílání (nikoli obrazu ze vstupů nebo aplikací) na připojený pevný disk vyžaduje zformátování média a nahrané záznamy nelze přehrát nikde jinde. To je však standard daný regulacemi kvůli autorským právům.

Televizor s připojenou kamerou by měl jít ovládat gesty, tuto funkci se mi však zprovoznit nepodařilo.

Závěrem: Konkurence s Androidem a Tizenem bude velká

Na konci minulého roku to vypadalo, že období roztříštěnosti chytrých televizorů je u konce a systém Android TV od Googlu zavede jednotu a vzájemnou kompatibilitu. Po novém roce to již vypadá jinak. LG bude dále rozvíjet svůj WebOS, Samsung chystá televizory se systémem Tizen, Panasonic vyvíjí Firefox OS a k Androidu se zatím hlásí především Philips/TP Vision a Sony.

WebOS má rozhodně nakročeno správným směrem, systém je přehledný a na obsluhu jednoduchý. Trpí ještě některými logickými nedotaženostmi, jako že při pohybu v menu při přehrávání videa v mediapřehrávači nezmizí po stisku „zpět“ samotné OSD menu, ale rovnou vyskočíte pryč z přehrávače. LG však již na CESu oznámilo verzi WebOS 2.0, která má být podstatně svižnější a především mají být podobné mouchy odladěny.

Aktualizace 29.1. - 14:10: Vestavěný DVB-T2 tuner si s HEVC kodekem poradí, ale aktuálně pouze v režimu 25/30p, český testovací stream tedy zpracovat nedokáže. Z toho vyplynula i původní informace, že tento kodek nepodporuje. Podle techniků LG by měl být tento nedostatek odstraněn v některé z dalších aktualizací FW (nenastane-li nepředpovídaná komplikace). Při přehrávání ve vestavěném přehrávači HEVC podporuje již nyní, včetně 4K 60p.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 6 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...