Krátké zprávy

Paměť. ilustrační foto

Paměť. ilustrační foto | foto: Intel

Nová technologie chce vyměnit v počítačích světlo za elektřinu

  • 7
Nese označení Li-RAM a má přinést nový druh paměťových čipů.

University of Victoria v Kanadě si nechala patentovat novou technologii, která má v počítačích, mobilních telefonech a dalších zařízeních uspořit energii a omezit vytváření ztrátového tepla. Využívá druh univerzální paměti známý pod názvem MRAM, ale s novým nápadem.

MRAM

MRAM (z anglického názvu magnetoresistive random access memory) je druh paměti, který spojuje výhody rychlosti operační paměti RAM a udržení informací i po vypnutí přívodu elektrického proudu. Tím pádem slouží i jako úložiště. Na jejím vývoji pracuje řada výzkumných center i výrobců hardware.

Jak z názvu nové technologie Li-RAM (Light RAM) vyplývá, chemici z univerzity využili světlo místo elektřiny. Jak je u podobného základního výzkumu zvykem, jsme teprve na začátku a konkrétní nasazení můžeme očekávat později, pokud vůbec. Samotní výzkumníci hovoří o deseti letech.

Vraťme se ale k samotné technologii. Jejím hlavním prvkem je materiál, který dokáže velice rychle reagovat na světlo. „Tento materiál reaguje nezvykle dobře na zásah zeleným světlem, kdy rychle mění magnetické vlastností,“ říká Natia Franková z University of Victoria, která se zabývá materiálovou chemií. Ve výsledku dokáže novinka pracovat na molekulární úrovni, jinými slovy dokáže data ukládat v rámci jednotlivých molekul.

Bohužel zatím nejsou k dispozici žádné širší informace o konkrétním fungování technologie. Musíme se tak zatím spokojit s vágním slibem, že novinka může uspořit až 10 procent elektrické energie oproti současným pamětem a navíc nevytváří ztrátové teplo.