Ilustační obrázek, mozek

Ilustační obrázek, mozek | foto: Profimedia.cz

Lidé si budou moci za dvacet let zálohovat svůj mozek, tvrdí vědec

  • 208
Tak trochu jako ze sci-fi povídek či filmů zní prohlášení Raye Kurzweila, že do dvaceti let bude lidstvo schopné zálohovat informace ze svých mozků. Svou teorii zakládá na předpokladu rozšíření nanobotů.

Nanoboti jsou miniaturní automatické stroje, které mimo jiné mohou cestovat v krevním řečišti a vykonávat zde přesně určené úkoly.

Ray Kurzweil, kterému je letos 62 let, patří mezi největší propagátory nanorobotiky. Zhruba před rokem například tvrdil, že kolem roku 2030 nanoboti nahradí řadu našich životně důležitých orgánů a dokáží tělo opravovat.

Své teorie opírá, podle vlastních slov, o současný vývoj v této oblasti vědy a techniky. "Jsem přesvědčen, že v příštích dvaceti letech budeme mít tisíce nanobotů v naší krvi. Budou léčit naše tělo, zlepší naši výkonnost, a dokonce nám umožní zálohovat celý obsah našeho mozku, stejně jako si dnes zálohujeme soubory na počítači," uvedl Kurzweil podle deníku Daily Mail ve Vídni v rámci semináře s názvem Hovoří budoucnost.

Toto prohlášení je na jednu stranu velice odvážné, protože naznačuje, že by bylo možné takto číst lidské myšlenky. Na to si však v současnosti věda netroufá. Maximálně může poznat, na kterou věc z několika můžete myslet. Přístroj se však nejdříve musí na toto rozpoznávání nastavit podle každého člověka. I u malého okruhu slov však není výsledek stoprocentní. (více v článku Intel už umí z mozku přečíst, zda myslíte na medvěda nebo kladivo).

Kurzweil však jde ještě dál. "Zálohovat půjde každá myšlenka, každá zkušenost, všechno, co z nás dělá člověka," vysvětloval ve Vídni.

Výhoda podobných dlouhodobých předpovědí, je v tom, že si na ně lidé v budoucnu možná ani nevzpomenou. A pokud ano a ony se nenaplní, pak budou sloužit spíše pro pobavení.