Lidé u digiTV doufají v lepší příjem a větší nabídku

  • 21
Lidé si od nastupujícího digitálního vysílání slibují především kvalitnější obraz a zvuk, více volně přístupných TV kanálů a lepší možnosti příjmu. Z formátů jeví největší zájem o filmové programy, za nimiž následují programy zpravodajské, o cestování, sportovní a hudební.

Vyplývá to z průzkumu chování potenciálních zákazníků na digitálním trhu v ČR, který pořídila agentura Respond & Co a jeho výsledky dnes zveřejnila společnosti Hermes.

Vůbec největší naděje diváků v souvislosti s digitalizací spočívají v možnosti dívat se na televizi s kvalitnějším obrazem (71,9 procenta). Následuje možnost sledovat více volně přístupných TV kanálů (67,9 procenta) a lepší zvuk (64,6 procenta).

V lepší možnosti příjmu signálu doufá 63,9 procenta lidí a zhruba 60 lidí ze 100 se těší na obraz s vysokým rozlišením, označovaným jako HDTV. Naopak nejmenší zájem je o možnost mobilního příjmu televize ve chvíli, kdy je člověk v pohybu, například při jízdě autem (34,1 procenta).

Co se týče formátů, lidé by pravidelně sledovali filmové programy (72,3 procenta), zpravodajské programy (63,1 procenta), programy zaměřené na cestování či objevy (54,4 procenta). Na čtvrtém místě zájmu je sport (44,4 procenta), pátá hudba (44,1 procenta). Na erotiku je zvědavo 19,2 procenta odpovídajících, což ji v zájmu řadí na osmé místo.

Digitální vysílání nabídne v první fázi volně přístupné neplacené programy, není ale vyloučeno, že časem budou digitálně vysílat i programy placené. Za sledování dalších programů je ochotno rozhodně zaplatit 6,9 procenta lidí, spíše ano pak 22,5 procenta. Rozhodně nechce platit 13,9 procenta odpovídajících, spíše ne 26,9 procenta respondentů. O interaktivní služby v podobě například hlasování v hitparádách či zasílání mailů přes obrazovku má nyní zájem přes pětinu lidí, naopak více než polovina o tom v současné době neuvažuje.

Pro příjem digitálního televizního vysílání je nutné k současným analogovým televizorům připojit převaděč signálu, takzvaný set-top box. Přes dvě pětiny lidí by si zakoupilo základní přístroj umožňující pouze sledování digitálních programů.

Inteligentnější přístroje s možností dalších funkcí by si pořídilo 29,6 procenta lidí, ještě složitější přístroj umožňující i nahrávání pořadů by zvolilo 15,5 procenta lidí.

Plné znění průzkumu a další informace lze nalézt na www.digitalinfo.cz.

Digitální vysílání v budoucnu v zemích EU zcela nahradí současné analogové. Lidem v ČR by mělo přinést 24 a možná i více programů. Podle plánů ministerstva informatiky i ostatních zemí EU se konec analogového vysílání plánuje do roku 2012.