Předpovědět včas zemětřesení by ušetřilo lidské životy

Předpovědět včas zemětřesení by ušetřilo lidské životy | foto: AP

Lidstvo je na stopě předpovědi zemětřesení

  • 21
Úspěšné předpovědi zemětřesení patří mezi výjimky. Změnit by to mohl nový objev tureckých a francouzských vědců. Určité signály by podle nich mohly ohlásit zemětřesení desítky minut před jeho propuknutím.

V srpnu a listopadu 1999 zasáhlo Turecko zemětřesení o síle přesahující 7 stupňů Richterovy škály, které si vyžádalo téměř 20 000 obětí. Nyní, po zhruba dvanácti letech, seismologové objevili signály, které této události předcházely přesně o 44 minut.

"Jde o velmi zvláštní seizmický signál, který odpovídá pomalému sesuvu zlomu v hloubce. Vibrace se opakují po dobu 44 minut před samotným zemětřesením," řekl Michel Bouchon, ředitel výzkumu ve Státním ústředí vědeckého výzkumu (CNRS) v Grenoblu.

"Tento pohyb přetrvával až do zemětřesení samého a jeho intenzita narůstala," upřesnil. Jev byl zjištěn teprve nyní, protože dokumentace o zemětřesení kolem Izmitu je nesmírně mnoho.

Výsledek vyplynul z analýzy nepřeberného množství seizmických záznamů, které byly k dispozici po zemětřesení v Izmitu východně od Istanbulu. 

Podle výzkumníků předchází téměř polovině velkých zemětřesení jevy, které naznačují, že nastává přípravná fáze otřesů.

"Pokud jde o velmi silné zemětřesení z 11. března v Japonsku, po dva dny před ním byla registrována abnormální seizmická aktivita, která zřejmě naznačovala, že jde o přípravnou fázi," uvedl Bouchon. "Bylo to však sto kilometrů v moři, proto je těžké signály odhalit. S nástroji, jaké máme dnes, je těžké přípravné fáze zjistit. Možná to bude možné později," dodal.

Vyhlášení pohotovosti 44 minut dopředu by mělo velký význam. Obyvatelstvo v takovém městě jako je Istanbul by mělo čas shromáždit se na otevřených prostorech, například v parcích nebo na náměstích.

Předpověď zemětřesení je složitá

Podle vědců však je třeba dalších příkladů, aby bylo možno vyvozovat závěry.

Obecnému předpovídání zemětřesení totiž brání různé podmínky, které je vyvolávají. "Každá oblast zlomů má zcela jinou geologickou stavbu a jinou historii, záleží na mnoha faktorech. Kdy zemětřesení naposled vzniklo, jak dlouho se napětí hromadilo, jak přispělo uvolnění napětí ve vedlejší oblasti k napětí na zlomu," uvedl rozhovoru pro iDNES Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Budou-li však někdy předpoklady o varovném signálu zemětřesení v Izmitu uznány, bude třeba v případě předvídání případného zemětřesení v oblasti Istanbulu instalovat vysoce kvalitní seizmické přístroje do Marmarského moře, což bude velmi obtížné, uvedl Hayrullah Karabulut.

,