Nově rozhraní Lightning od Apple

Nově rozhraní Lightning od Apple | foto: Apple

KVIK: Rozhraní Applu klame názvem. Učitelé s iPady chtějí notebooky

  • 30
Nové rozhraní pro iPody a iPhony nemá vůbec nic společného s bleskovým rozhraním na jeho počítačích, ač to napovídá název. První učitelé chtějí po zkušenostech s iPady zpět notebooky. Česko zaostává v investicích do informačních a telekomunikačních technologií.

Nový kolík pro iPhone a iPod nemá bleskové rozhraní od Intelu

Podle názvu by se mohlo zdát, že nový konektor pro telefon a přehrávače od Apple bude vybaven bleskovým rozhraním od Intelu. Je to však i přes hojné spekulace jinak. Lightning (blesk, blýskání), jak se nové rozhraní jmenuje, totiž nemá s Thunderboltem (úder blesku, hrom) technologicky nic společného.

Přitom právě na počítačích Apple byl použit Thunderbolt, do té doby označovaný Light Peak. Díky rychlosti jej bylo možné využít k připojení datově náročných externích zařízení, jako je třeba grafická karta nebo monitor. K malým přenosných zařízením ale ne.

Na vině je totiž jejich energetická náročnost. Respektive to, že systém původně provozovaný na optických kabelech se musel u Apple spokojit s měděnými dráty. A ty samozřejmě mají nějaký odpor. Proto současné Thunderbolt kabely požadují alespoň 8,5 W. Kapesní zařízení však podle serveru Macworld většinou pracují s maximálně 2 watty.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Nevyřeší to ani využití optických kabelů. Ty sice mají pro Thunderbolt přijít již ke konci tohoto roku, ale zase nemohou přenášet energii. Malé zařízení by tak muselo být navíc ještě připojeno k elektrické energii.

První učitelé chtějí zpět notebooky místo iPadů

Učitelé na jedné anglické střední škole před nějakou dobou vyměnili notebooky za iPady. Bylo to v rámci celoškolní strategie, podporované ředitelem. Vzápětí se objevilo několik problémů, které jim značně zkomplikovaly práci.

Podle serveru PC Pro byly největší stížnosti na nevyhovující práci s doposud vytvořenými dokumenty v MS Office, které se nezobrazovaly správně. Ještě větší problém se pak vyskytl při přenášení souborů, neboť iPad nemá USB konektor.

"iPad je užitečný pro rychlé vyhledávání informací studenty," píše počítačový správce školy na PC Pro. "Už ale není tak dobrý na vkládání informací. Ale je velmi užitečný, když přijde na to, jak usadit problematické žáky a kontaktovat jejich rodiče," uzavírá. 

Česko a "elektronické vládnutí" nejdou dohromady

Netradiční způsob, jak upozornit na nedostatečné využívání informačních a telekomunikačních technologií v každodenním životě, zvolila ICT Unie. Svou kampaní Superúředník chce s nadsázkou ukázat, kam až může při současném vývoji dospět situace v České republice.

Podle dat Evropské komise totiž v oblasti informačních a telekomunikačních technologií zaostáváme za vyspělými státy i průměrem EU. Například uživatelů internetu je u nás o 5 procent méně, než je průměr EU. Těch každodenních je pak dokonce o 15 procent méně. Česká republika zaostává také v podílu lidí s pokročilými počítačovými dovednostmi. Ten je například ve srovnání se skandinávskými zeměmi o 30 až 40 procent nižší.

Cílem využití ICT by mělo být především zjednodušení každodenního života občanů i firem. Ne vždy tomu tak je a občané ani firmy nemají pokaždé možnost při komunikaci s úřady využít ICT služeb. ICT Unie poukazuje nejen na zhoršující se postavení České republiky v mezinárodní konkurenceschopnosti, kdy jí v aktuálním žebříčku z 59 hodnocených států náleží 33. pozice (před Českem je i Kazachstán), ale i chybějící priority vládní politiky pro její posílení.

"V době, kdy veškerá světová ekonomika zdůrazňuje rozvoj ICT technologií, jsme v České republice svědky neustálého přešlapování na místě, či dokonce regresivních kroků," upozorňuje Svatoslav Novák, prezident ICT Unie. Podle unie je důležitým aspektem také dialog s veřejností, která by měla být dennodenně v praxi přesvědčována, že ICT život i podnikání významně usnadní, nikoli zkomplikuje. To se ale státu v konkrétním případě centrálního registru motorových vozidel zrovna nepovedlo.