Takhle drtí NSA. Podívejte se, jak se ničí pevné disky s citlivými daty

  • 68
Hannover (od zpravodaje Technet.cz) - Stačí tři minuty a z pevného disku jsou široké nudle. Za deset minut je z něj kuskus. Na veletrhu CeBit jsme natočili drtící stroj MAXXeGUARD, který ničí pevné disky s citlivými údaji v bezpečnostních agenturách (například NSA), vládních úřadech nebo bankách.

Bezpečnost je na veletrhu CeBit jedním z hlavních témat. Vystavovatelé tu řeší šifrování komunikace lidí i podniků, zálohování uložených dat nebo zabezpečení platebních transakcí.

Na úplně opačné straně sofistikovaných algoritmů a promyšlených koncepcí datových polí tu však stojí i neohrabané stroje, které ke splnění úkolu potřebují jen hrubou sílu. Jedním z nich je MAXXeGUARD, který jsme mohli natočit přímo při práci.

Drtič pevných disků ...

... a samotná gilotina.

Tichá gilotina nakrájí disk, USB paměť i telefon

Až patnáct disků určených k likvidaci nastrkáte do zásobníku z boku stroje, zavřete dvířka a necháte drtič pracovat. Za minutu stihne třicet střihů, takže jeden disk může zpracovávat tři, nebo také deset minut - záleží, jak jemně jej chcete nakrájet.

Výsledná drť padá do přepravky na dně stroje a můžete ji předat k recyklaci bez obav, že by z toho kdokoli mohl získat jakékoli informace.

Pokud chcete zlikvidovat jinak tvarované objekty, kupříkladu telefon, malý tablet, nebo USB paměti, vložíte je nejdříve do hliníkové lisované škatulky (dokupuje se jako spotřební materiál), která zajistí, že střih proběhne v požadované jemnosti a nic neproklouzne bez destrukce.

Pevné disk vyjmuté z drtiče před dokončením procesu.

Stroj nás oproti klasickým drtičkách překvapil tichým chodem, výrobce uvádí hlučnost 50 db, což je zhruba někde mezi myčkou na nádobí a pračkou. Gilotina je poháněna hydraulickým systémem a vyvíjí tlak až 220 barů. Stroj je napájen z běžné 230V zásuvky, odběr dosahuje 2,2 kW.

Důvěřuj ale prověřuj

Výhodou stroje jsou právě minimální nároky na provozní podmínky a téměř žádné nároky na školení obsluhy. 

Při ceně kolem milionu korun si jej samozřejmě těžko pořídí menší firma, která skartuje média dvakrát do roka, spíše si jej objedná jako službu u zprostředkovatelské firmy - stroj přivezou, na kolečkách dovezou až do kanceláře a sami dohlédnete, že jsou média zničená.

Stroj může vystavit i certifikát likvidace. Obsluha na disk nalepí čárový kód, načte jej do systému drtiče a spáruje se sériovým číslem disku. Jakmile stroj vytáhne disk ze zásobníků, interní čtečka kód zkontroluje, zda odpovídá kódům načteným v paměti. Pokud ano, vyfotí disk a zlikviduje. Na připojenou USB paměť nahraje protokol o likvidaci, včetně fotografie, času likvidace, jemnosti střihu... Pokud kódy nesedí, disk nezpracuje a vytvoří hlášení o chybě.

Z disků, USB pamětí, datových pásek, nebo DVD médií zbude jen šrot.

Celý tento proces splňuje bezpečnostní kritéria kterékoli vlády, bezpečnostní služby, policejní složky či finanční instituce. Podle výrobce je aktuálně po světě v provozu více než sto těchto drtičů.

Co děláte se starými pevnými disky?

celkem hlasů: 2603

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 14. března 2014. Anketa je uzavřena.

Disky nevyhazuji, kupí se mi na půdě.
Disky nevyhazuji, kupí se mi na půdě. 1830
Sám zničím kladivem, nebo jinak.
Sám zničím kladivem, nebo jinak. 491
Starší disky prodávám.
Starší disky prodávám. 115
Odnesu je (spolu s počítačem) na sběrný dvůr.
Odnesu je (spolu s počítačem) na sběrný dvůr. 106
Vyhodím do popelnice.
Vyhodím do popelnice. 34
Nechám zlikvidovat akreditovanou společností.
Nechám zlikvidovat akreditovanou společností. 27