Linux: dá se na software zdarma vydělávat?

  • 7
Už jste si někdy položili otázku, zda lze vyvíjet něco, co je distribuováno zdarma, pokrýt náklady a ještě navíc i vydělat? Odpověď zní překvapivě ano... A jak to funguje?

Už jste si někdy položili otázku, zda lze vyvíjet něco, co je distribuováno zdarma, pokrýt náklady a ještě navíc i vydělat? Odpověď zní překvapivě ano... A jak to funguje?

linuxzdarmaTato otázka se dotýká především firem, které se zabývají distribucí operačního systému Linux a snaží se tak konkurovat systému Windows společnosti Microsoft. Operační systém Linux je totiž tvořen celosvětovou armádou programátorů, dobrovolníků, kteří jej vytvářejí a udržují. Zní to skoro jako reálný komunismus – Linux nepatří nikomu, ale je všech!

Dobrým příkladem toho, že se dá žít i ze software zdarma je společnost RedHat. Tato společnost samozřejmě Linux nevlastní, a tak si nemůže účtovat poplatky za každou instalovanou kopii – tak jak to dělá např. Microsoft s operačním systémem Windows nebo společnost Sun se svým operačním systémem Solaris. Jediné, co RedHat může, je účtovat náklady na výrobu dokumentace, se kterou svoji distribuci systému Linux dodává. Stejným způsobem to funguje i u významných konkurentů této společnosti – společností SuSE, Mandrake a Caldera. Z čeho tedy společnost RedHat žije? Z podpory uživatelů a dalších služeb pro zákazníky! Spektrum těchto služeb zahrnuje např. školení, údržbu a správu systému, implementaci systému a integraci stávajících aplikací. Je tedy samozřejmostí, že firemní prioritou je orientace na velké platící zákazníky. V současnosti společnost RedHat profituje z faktu, že mnoho velkých firem převádí své výpočetní systémy na platformu operačního systému Linux – a právě zde se točí poměrně velké peníze v rámci technické podpory a konzultací.

Přáním většiny firem, které distribuují operační systém Linux, je, aby se tento systém rozšířil nejen mezi podnikové, ale také mezi běžné domácí uživatele, kteří doposud užívají Windows. linuxzdarmaPosledně jmenované však zatím odrazuje fakt, že instalace a konfigurace operačního systému Linux je mnohem náročnější na technické znalosti uživatele. Na druhou stranu, Linux je možné provozovat jak na velkých „sálových“, tak i na běžných osobních a kapesních počítačích.

Ačkoliv je samotný operační systém a mnoho aplikací zdarma, časy se pomalu, ale jistě mění. Jednou z prvních vlaštovek by mohl být fakt, že se společnost Sun rozhodla zpoplatnit doposud zdarma šířený balík kancelářských aplikací StarOffice, který byl k dispozici pro řadu různých operačních systémů – včetně Linuxu a Windows. Od verze StarOffice 6.0 bude zdarma pouze verze určená pro operační systém Solaris. Ovšem čeští uživatelé mohou zároveň se zpoplatněním počítat i s tím, že tento produkt bude lokalizován a bude obsahovat kontrolu pravopisu. StarOffice 6.0 bude k dispozici pravděpodobně za částku 100 €, což v přepočtu činí necelých 3200 korun. Zda je to hodně, nebo málo je relativní. Uživatel však získá instalační médium, dokumentaci a také technickou podporu ze strany výrobce, a to není zanedbatelné. Ortodoxní vyznavači software zdarma ale také zkrátka nepřijdou. Souběžně s vývojem dnes již komerčního balíku StarOffice bude k dispozici i balík kancelářských aplikací OpenOffice, a ten zůstává i pro platformu Linux a Windows zdarma.