Údajná lochneská příšera zachycená na mapách Applu je jen hříčkou mapových...

Údajná lochneská příšera zachycená na mapách Applu je jen hříčkou mapových podkladů. | foto: Technet.cz

Jak Apple vyrobil na svých mapách lochneskou příšeru

  • 19
Apple mapy mají opravdu vše. Nově na nich byla objevena lochneská příšera. Ale příznivci záhad budou nakonec zklamaní. To, co měla být stopa po legendárním tvorovi, je jen problém v mapových podkladech, respektive v nasazování jejich aktualizací.

Podivná stopa na hladině skotského jezera Loch Ness na mapách Applu, který využívá podklady od Tomtomu, rozvířila v minulých dnech internetové diskuze. Prvotní nadšení hledačů záhadných tvorů vystřídala zdravá skepse a následně důkaz, že v tomto případě nejde o důkaz lochneské příšery, ale jen o chybu na mapě.

Mapy od Applu nejsou tak oblíbené jako jejich konkurence od Googlu či Nokie. Je to dáno i tím, že firma v této oblasti prostě zaspala a rychle připravená aplikace měla řadu chyb. Mohli jsme si to ověřit i my v Česku, když jsme objevili třeba Gottwaldov. Dospělo to tak daleko, že na podzim roku 2012 začal Apple doporučovat konkurenční produkty.

Nový "objev" však není ani tak chybou, jako spíše ukázkou toho, že aktualizace mapových podkladů může při shodě okolností vyrobit opravdovou záhadu. Mapy Applu na jezeře Loch Ness totiž v jeho užší části na severovýchodním konci ukazují podivný tvar, který vypadá jako nějaký podvodní tvor značných rozměrů zachycený na satelitním snímku. A protože je to právě jezero Loch Ness, hned se objevily spekulace, že se končeně potvrdila existence legendárního a nikdy nenalezeného tvora, který má údajně tyto končiny obývat.

"Vypadá to jako brázda za lodí, ale bez lodi. Můžete sice vidět některé lodě kotvící u břehu, ale na místě úkazu žádná není. Ukázali jsme to odborníkům na lodě, ale oni nevědí, co to je, " řekl pro anglický bulvární deník Daily Mail Gary Campbell, který patří mezi zakladatele oficiálního fanklubu lochneské příšery.

Ztracená loď

Vysvětlení tohoto úkazu je přitom poměrně jednoduché. Na serveru Metabunk.org jej přibližuje Mike West. Na animovaném obrázku názorně ukazuje, jak se loď ze snímku ztratila.

"Ztracená" loď je viditelná, když se snímek mírně upraví.

"Je to kvůli způsobu, jakým se různé snímky spojily dohromady, aby vytvořily obraz bez výrazného přechodu. Oblast s lochneskou není pouze nízkokontrastní obraz (patrně pořízený při mlze), ale je smíchána se snímkem s vyšším kontrastem, kde už loď není. To je důvod, proč můžete vidět některé textury na povrchu vody přes lodní brázdu, takže to vypadalo, jako by to bylo pod vodou," vysvětluje West.

Jak uvádí server DailyDot, není to poprvé, co se pod vodou zjevila stará záhada. Například před dvěma lety to byl "objev" bájné Atlantidy na mapách Googlu, který byl jen chybou při zpracování z lodních sonarů.