Krátké zprávy

Plocha GM plodin po celém světě za posledních 20 let. Jak je vidět, technologie...

Plocha GM plodin po celém světě za posledních 20 let. Jak je vidět, technologie se poměrně rychle šířila, byť jen v části světa. K historicky prvnímu poklesu oseté plochy došlo až v roce 2015. | foto: ISAAA/NYT

Loni se poprvé zmenšila plocha osazená geneticky modifikovanými plodinami

  • 4

Rok 2015 byl prvním, kdy se meziročně zmenšila plocha, kterou zemědělci celého světa oseli geneticky modifikovanými (GM) plodinami. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila mezinárodní nezisková organizace International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications (ISAAA).

Pokles je malý, jen zhruba o jedno procento (z 181,5 mil. hektarů na 179,7 mil. hektarů, což je kolem desetiny plochy světových polí). Ovšem proti předchozím letům, kdy oseté plochy meziročně rostly o několik procent, je patrný.

Podle ISAAA je meziroční pokles daný tím, že nízké ceny komodit snížily ochotu zemědělců osazovat nové plochy. To může jistě hrát roli, také to ovšem ukazuje, že současný trh narazil na své hranice. Buď budou muset výrobci přijít s novými technologiemi, které přesvědčí další zemědělce (a možná i konzumenty), aby po GM sáhli, nebo počkají, až část veřejnosti, která se GM obává, změní názor. My bychom se vsadili, že rychleji půjde to první.

ISAAA se zabývá nejen monitoringem genetických technologií, ale pomáhá zájemcům o jejich využití a mezi její přispěvatele patří jak vlády a nadace, tak i soukromé firmy z oboru, včetně výrobců GM plodin jako Monsanto, ale její údaje o osázené ploše se obecně považují za spolehlivé.

Poznámka: V článku jsme opravili chybně uvedený výměr plochy pro rok 2015.