Má Emgeton správný tón? (Duel MP3 přehrávačů: D Cube NMP-712G versus Digitball DB586)

  • 33
Představujeme vám první dva modely MP3 flash přehrávačů od nováčka na našem trhu, značky Emgeton. V čem vyniká high-endový D Cube NMP-712G? Za málo peněz hodně muziky zase pořídíte s modelem Digitball DB586. Souboj high-endu s low endem. Více se dozvíte v následujícím duelu.

Minulý měsíc jsme vám představili  MP3 novinky, které jsou a budou v ČR distribuovány pod společnou značkou Emgeton (článek na Technetu najdete zde). Jedná se o výrobky společností  Nextway a Digitfab International, které do ČR dováží společnost Bell Technology. Dnes se na dva flashové přehrávače z uvedeného preview podíváme podrobněji.

Emgeton D Cube NMP-712G se brouzdá vodami vyšší třídy multifunkčních přehrávačů v exkluzivním balení, zatímco Emgeton DigitBall DB586 se v poklidu pohupuje na vlnách levnější produkce s přece jen trochu prostší výbavou. D Cube míří hlouběji do vaší peněženky a tím na sebe klade i vysoké kvalitativní nároky. DigitBall se řadí mezi low-endové přehrávače, neohromuje novátorským designem, ale nepostrádá solidní dílenské provední.

emgeton_

Dnešní duel není klasickým soubojem dvou výkonově stejných strojů z různých stájí, ale měl by být spíš odpovědí na otázku, zda investovat do dražšího a našlapanějšího modelu nebo zůstat při zemi a spokojit se s levnější variantou téhož. Co získáte, pořídíte-li si D Cube NMP-712G, a o co přijdete,  padne-li vaše volba na DigitBall DB586? Souboj nebude na body, celkový obrázek si jistě uděláte sami.

Představme si oba borce...

  • V levém rohu...

Pastelově světle modrý Emgeton D Cube nepostrádá nic z toho, co se od těžké váhy očekává. Podpora obou populárních kompresních formátů  OGG Vorbis a MP3 (navíc ještě WMA) a upgradovatelný firmware zaručují zdravý chrup po celý borcův život. Integrované rádio, diktafon a  možnost nahrávání přes linkový vstup zase naznačují jeho všestrannost. Přehledný podsvětlený displej, výborná navigace a pohodlné ovládání mu jistě také přidají na oblibě. Emgeton D Cube je hrdým nositelem prestižního ocenění za design „Cool and Simple design 2004“ .
Poněkud bachratější bříško a pouze USB 1.1 by však v levém rohu mohly způsobit jisté problémy.

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

  • V pravém rohu...

Kovový hubeňour DigitBall nemá důvod se bojácně krčit ve svém rohu. Kromě toho, že postrádá přímé kódování do MP3 přes linkový vstup, je vybaven stejně jako borec z protější strany ringu. Disponuje FM tunerem i funkcí diktafonu. Naopak jeho vzhledová i cenová štíhlost mohou být velkou výhodou. DigitBallu podráží nohy nepřehledná navigace a absence kodeku OGG Vorbis.

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

 

Round 1 - Výbava

  • Emgeton D Cube NMP-712G

V luxusní, dárkově vyhlížející krabičce obdržíte:

  • MP3/OGG přehrávač Emgeton D Cube NMP-712G s 256 MB paměti typu Flash,
  • sluchátka (pecky) typu kšanda s označením D Cube,
  • mikrotužková baterie (AAA),
  • USB kabel,
  • průhledné pouzdro pro upevnění přehrávače na opasek,
  • linkový kabel (3,5 mm, jack -jack),
  • CD s ovladači a ovládacím software,
  • manuál.

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

  • Emgeton DigitBall DB586

V plastovém, průhledném výlisku obdržíte:

  • MP3/WMA přehrávač Emgeton DigitBall DB586 s 256 MB paměti typu Flash,
  • sluchátka (pecky) typu kšanda - noname,
  • mikrotužková baterie (AAA),
  • USB kabel,
  • CD s ovladači a ovládacím software,
  • manuál.

D Cube vs DigitBall

Round 2 - Přehrávání

D Cube umí navíc přehrávat Ogg Vorbis (maximální bitrate 500 Kbps). U DigitBallu si budete muset vystačit s WMA a MP3. Oba přehrávače zvládají VBR, a to i u velmi malé vzorkovací frekvence 11 KHz. Zvukově jsou oba přehrávače srovnatelné. Přiložená sluchátka mají jedinou výhodu, jsou konstruována pro nošení na krku. Bez nich budete muset použít „machr šňůru“ nebo nechat přehrávač v kapse. Nicméně,  zvukově na tom nejsou nejlépe, ale použít se dají. S testovacími Koss Porta Pro byl zvuk u obou modelů kvalitní a za použití equalizéru i dynamický. 

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

Podporu ID3 tagů také zvládají oba soupeři s tím rozdílem, že DigitBall místo oháčkovaných písmenek zobrazuje čínské znaky a D Cube řecké. Jinými slovy, češtinou nevládne ani jeden.

D Cube začne přerušenou skladbu přehrávat  i po vypnutí přístroje od místa přerušení nebo od začátku (nastavitelná funkce „Resume“). DigitBall si to, kde skončil, bohužel nepamatuje a reprodukci začne vždy nanovo a od začátku.

U D Cube si můžete nejen vybrat z přednastavených equalizačních křivek pětipásmového equalizeru (8 křivek), ale i uložit vlastní. Navíc je k dispozici technologie SRS WOW efektů od společnosti SRS Labs.

DigitBall nabízí pět přednastavených equalizačních křivek. Dobře použitelná je pouze volba „Rock“. Ostatní zní tak, jakoby výkon přehrávače klesl na půlku a křivka se upravila do polohy „Flat“. Při použití „rocku“ však budete spokojeni.

Round 3 - Ovládání

D Cube je vybaven sedmi ovládacími prvky včetně kolíbky pro pohyb v menu nebo pro přetáčení a netradičně řešeného tlačítka „Hold“, které zároveň slouží jako klávesa „Esc“ u počítače. Samostatně je umístěn knoflík pro nahrávání (hlasu, FM tuneru, přes line-in), tlačítko pro navigaci slouží při dlouhém stisku jako přepínač mezi rádiem a přehrávačem. Přístroj nelze zabezpečit proti nechtěnému zapnutí, protože „Hold“ lze použít, pouze pokud je přehrávač pod proudem. Ovládání je přehledné a pohodlné a díky dostatečnému počtu ovádacích prvků nemusíte dlouho zkoumat, k čemu který knoflík slouží.

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

Na DigitBallu najdete všehovšudy tlačítek pět. Ovládací kříž slouží pro přetáčení, nastavení hlasitosti i pro vyvolání „Menu“. Tlačítko „Play/Stop“ je, stejně jako u D Cube, zároveň vypínačem. Samostaně je umístěno šoupátko hold, knoflík pro nahrávání (z FM tuneru a hlasu) a tlačítko pro opakování vybraného úseku skladby „A-B“. Ovládání není vyřešeno právě ideálně, a ačkoliv má DigitBall o jednu hlavní funkci méně (nenahrává přes line-in) než D Cube, připadalo nám na první pohled složitější. Je to dáno menším počtem tlačítek, kdy každý prvek má více funkcí.

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

Round 4 - Navigace a Menu

D Cube disponuje dlouhým, zřetelně fialově podsvíceným grafickým displejem s rozlišením 128 x 32 bodů. Velmi chytře se vývojáři od Nextway vyvrovnali s tímto úzkým a dlouhým okénkem s informacemi. Po stisknutí “Navi“ se v horní liště objeví symboly složek a souborů, a pokud v nich pomocí kolébky listujete, v dolní části displeje vám skroluje jejich název. Navigace je spolehlivá a zabloudit vás rozhodně nenechá.
Menu je dvojí. Specializované vždy pro zapnutý mód (přehrávání, nahrávání, rádio) a celkové, společné pro všechny režimy. Ikony v menu i jejich popis jsou jasné a zřetelné, takže dlouhé zkoumání příručky není nutné.

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

DigitBall je na tom hůře, ale s ohledem na jeho cenovou kategorii se to dalo očekávat. Přepínání mezi jednotlivými módy se provádí pomocí stejného menu jako technická nastavení, což je sice nezvyklé, ale dá se to pochopit vzhledem k malému počtu ovládacích prvků. Menu není hezky graficky zpracované a ani není příliš přehledné. Vždy musíte chvíli uvažovat, kde právě kurzorem stojíte. Co však vadí asi nejvíce, je nulová navigace. DigitBall nepodporuje stromovou adresářovou strukturu a proto se musíte veškerým obsahem paměti prostě proklikat.

D Cube vs DigitBall 

Round 5 - FM tuner

Jak u D Cube, tak u DigitBallu lze k uložení stanic do paměti využít funkci autoscan. D Cube disponuje třiceti volnými pozicemi, DigitBall dvaceti. Při testu na kvalitu příjmu si vedli borci následovně:

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

Místo testu: Vinohradská 10, Praha, uvnitř budovy - při použití funkce "Autoscan"

Typ přehrávače

Počet stanic uložených

bez šumu

Počet stanic uložených

s mírným šumem

Počet pozic obsazených pouze šumem

D Cube NMP-712G (30 pozic)

16

8

6

DigitBall DB586 (20 pozic)

15

5

0

Při pohybu po městě a mimo Prahu se ukázal příjem obou tunerů spíše jako průměrný. Při každodenní jízdě vlakem bylo vysílání  BBC přesrušováno občasnými výpadky a šumem.

Round 6 - Diktafon, nahrávání z rádia a přes linkový vstup

Nahrávka pořízená přes vestavěný mikrofon kteréhokoliv z testovaných přístrojů je kvalitní a bez rušivého šumu. Při správném natočení mikrofonu lze bez obav použít oba přehrávače i v rušnějším prostředí.

Kvalitu nahrávky lze u D Cube nastavit pomocí bitrate v rozmezí 16 až 192 kbps. Vzorkovací frekvence se pohybuje v rozsahu 16KHz až 44KHz. Funkce “VAD“ aktivuje mikrofon teprve ve chvíli, kdy rozpozná dostatečně hlasitý zvuk. Její citlivost lze nastavit, případně funkci zcela vypnout. Přerušená nahrávka (pokud není detekován zvuk) se opět naváže a uloží do stejného souboru.

U DigitBallu lze kvalitu nahrávky měnit pomocí hodnot samplovací frekvence (8,16, 44 KHz) a k ní je automaticky přiřazen bitrate (32 - 178 Kbps). Výsledek je uložen ve formátu WAV.

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

Nahrávání z rádia je pro D Cube lahůdkou. Při 128 Kbps, natož při 192 Kbps, rozdíl mezi záznamem a poslechem rozhlasu nepoznáte. Výsledek je pouze trochu tišší. Při pořizování kopie přes linkový vstup je výsledek opět výrazně tišší než signál na vstupu a navíc je v tichých pasážích patrný šum (i při bitrate 192 KBps a 44 KHz).

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

D Cube vs DigitBall

DigitBall linkový vstup nemá a je opět nutné připomenout, že v dané cenové kategorii to nelze považovat za vadu. Funkcí záznamu z FM tuneru DigitBall sice disponuje, ale na námi testovaném vzorku tato vymoženost nefungovala příliš spolehlivě. Tlačítko „REC“ bylo nutné po celou dobu nahrávání držet a o kvalitě výsledné nahrávky nemůže být ani řeč. Pozn. Je možné, že se však jedná pouze o závadu testovaného kusu. V současné době bohužel není možné funkčnost vyzkoušet na jiném přehrávači. 

Round 7 - Funkce navíc

Funkce „Sleep“  a „Power Off“ naleznete u obou přehrávačů. D Cube umí také zobrazit písňový text, pokud jej samozřejmě soubor obsahuje. 

Round 8 - Výdrž baterií

Tak v tomto kole se napříč kategoriemi low-endu i high-endu stal vítězem DigitBall DB586. V prospektu uvedená výdrž baterie 16 hodin byla dokonce o hodinu a půl překonána. Naopak D Cube zklamal. Avizovaných 13 hodin se nekonalo. Přehrávač odešel po necelých 11 hodinách nepřetržitého přehrávání. Oba stroje přitom měly naprosto stejné podmínky: stejnou skladbu, poloviční hlasitost, stejné baterie a stejná sluchátka.

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

Round 9 - Propojení s PC

Pod Windows 2000 a mladší není nutné instalovat žádné ovladače. Jak D Cube tak DigitBall se hlásí jako výměnné disky. Připojení je zcela bezproblémové. 

Ačkoliv rychlost přenosu dat není u flashových přehrávačů s pamětí v řádech megabajtů tak důležitá jako u harddiskových jukeboxů, kde se pohybuje v desítkách gigabajtů, bývá pro mnohé uživatele vodítkem při rozhodování o koupi daného produktu.

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

D Cube disponuje pouze rozhraním USB 1.1, zatímco DigitBall se chlubí rychlejším USB 2.0. Naměřené rychlosti byly následující:

Testováno na PC s procesorem Celeron, 700 MHz, přes USB 2.0.

Typ přehrávače

Přenosová rychlost v KB/s

DigitBall DB586

2.777

D Cube NMP-712G

884

Round 10 - Design

DigitBall sice krásou neoplývá, ale nám se líbil jeho praktický ultraplochý tvar (84,5 x 35 x 13,5 mm, 36 g). Oproti bachratému D Cube (95 x 30 x 24 mm, 47 g) se jistě stane skutečným přítelem vaší kapsy. Navíc je vyveden v bytelném kovovém pouzdře. Na druhou stranu D Cube na krku udělá jistě větší parádu než nevzhledný DigitBall.

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

D Cube vs DigitBall D Cube vs DigitBall

 

Round 11 - KO aneb Resume

Každý z přehrávačů  se pohybuje v jiné cenové kategorii. Každý má své nedostatky i kladné vlastnosti. Znovu opakujeme, že se nejedná o souboj dvou rovnocených soupeřů, ale pouze o porovnání low-endu s high-endem v podání jedné značky. 

Emgeton DigitBall DB586 je s kapacitou 256 MB jedním z nejlevnějších přístrojů na současném trhu. Diktafon i FM tuner poskytují velmi solidní kvalitu. Zvuk snese srovnání i s výrobky z vyšší třídy. Sedmnáctihodinová výdrž baterie se často nevidí ani v lepších rodinách. Naopak velkou nevýhodou je špatná navigace a absence možnosti listovat stromovou struktůrou adresářů. Také nahrávky z rádia neskýtají příliš radostný poslech. Malý displej je pouze slabě podsvětlen. Některé nedostatky však částečně kompenzuje nízká cena cca 3 800 Kč.

Podrobnou technickou specifikaci a aktuální firmware naleznete zde (stránky Emgeton.cz).

D Cube vs DigitBall

Emgeton D Cube NMP-712G je vybaven vším, co by miniaturní kapesní bavič měl mít. Zvládne přehrát OGG/MP3 i WMA. Mikrofon, který lze aktivovat hlasem, nahraje jakýkoliv zvuk ve slušné kvalitě. Stejně tak přehrávač zaznamená i rozhlasové vysílání z integrovaného FM tuneru a navíc disponuje i přímým kódováním do MP3 přes linkový vstup. Díky výbornému menu a přehledné navigaci si spolehlivě a rychle vyhledáte požadovanou píseň či album. Podsvícený displej je dostatečně prostorný, zřetelný a zobrazuje všechny důležité stavové informace. Pokud se smíříte s kratší výdrží baterie (cca 10 až 11 hod.) a s mírným šumem v tichých pasážích skladeb při nahrávání přes linkový vstup, je D Cube volbou pro vás. D Cube zakoupíte za cca 4 530 Kč.

Podrobnou technickou specifikaci a aktuální firmware naleznete zde (stránky Emgeton.cz).

D Cube vs DigitBall

K testování zapůjčila společnost Bell technology spol. s.r.o.