Tisíce demonstrantů drží mobilní telefony na protest proti plánované...

Tisíce demonstrantů drží mobilní telefony na protest proti plánované internetové dani. | foto: ČTK

Maďarská vláda ustoupila od nového zdanění internetu, zákon odložila

  • 35
Několik dní protestů donutilo maďarskou vládu v čele s premiérem Orbánem k přehodnocení plánu na zavedení daně z internetu. Poté, co veřejnosti nestačil ani ústupek v podobě cenového stropu, tak dávají v této zemi odvody za přenesený gigabajt k ledu.

Od konce minulého týdne demonstrují lidé v Budapešti proti plánu na zavedení daně z internetového provozu. Jak jejich množství postupně narůstalo z desítek tisíc až ke stovce tisíc toto úterý, byla nucena vláda reagovat. Nejdříve přišla z nabídkou, že omezí horní hranici platby měsíčně na 700 forintů (cca 65 korun). Nově se rozhodla, že návrh nakonec do parlamentu dávat nebude.

Premiér Orbán připustil, že ke stažení návrhu na zdanění internetu ho přiměly právě masové protesty. „Když se lidem něco nelíbí, ba dokonce to považují za nerozumné, pak by se to dělat nemělo... Daňový zákon se musí změnit, musí se stáhnout,“ řekl předseda vlády v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio Kossuth.

Kabinet chtěl rozšířit spornou telekomunikační daň, kterou Maďarsko zavedlo před dvěma lety, na internetové služby. Tato současná podoba zákona o telekomunikační dani zahrnuje daňový strop pro jednotlivce i podniky. Právě v reakci na telekomunikační daň vzniklo v Maďarsku před dvěma lety facebookové protestní hnutí „Statisíce proti zdanění internetu“, které bylo aktivní i při současných protestech. Svůj „like“ už k němu připojilo téměř 240 tisíc uživatelů.

Poskytovatelé internetového připojení měli podle nyní odloženého návrhu platit daň ve výši 150 forintů (asi 14 Kč) za jeden gigabyte přenesených dat. Návrh počítal s určitou kompenzací pro podniky. Mnoho lidí se však obávalo, že poskytovatelé internetu přenesou náklady na ně.

Připravovanou daň označila za nepřijatelnou Evropská komise. V Maďarsku se také hovořilo o tom, že zdanění může ohrozit svobodu internetu.

,