Jedním z hlavních pravidel mafie je proslulá omerta, tedy zákon mlčenlivosti. Ten vyžaduje po všech členech zločineckého uskupení zachování tajemství ve všem, co se týká aktivit, identit členů a dalších informací, které by mohly padnout do rukou policie a státních úřadů, či nepřátel. Porušení tohoto zákona se zpravidla trestalo smrtí.
V moderní době by se však vykonavatelé omerty museli hodně otáčet. Už totiž neplatí, že si členové mafie mezi sebou vyměňují šifrované zprávy na lístečcích papíru. Místo toho si píší na zdi Facebooku, přidávají svoje fotografie, chatují. Vychloubání je pro tuto mladou generaci zjevně důležitější než zachování tajemství. Souhrn nových informací o mafii na Facebooku přinesl britský server The Telegraph.
I mafiáni fotí selfie
Například je tu 28letý gangster z Palerma Domenico Palazzotto. Ten si založil účet na Facebooku pod falešným jménem, který později objevil italský magazín L‘Espresso. Na něj mladý gangster přidává fotky, na kterých se plaví na motorovém člunu, popíjí šampaňské a vozí se luxusní limuzínou.
Jde o mladého vůdce skupiny zločinců, kteří se podílejí na případech vydírání a podvodů. Navzdory jeho kriminální živnosti se však na sociální síti netají zálibou v hudbě z Neapole, americkém zpěvákovi Kenny Logginsovi a italském televizním pořadu o mafii.
Jeho další činností na Facebooku byly například vulgární statusy na adresu policie a také výměna zpráv s potenciálním zájemcem o místo v jeho klanu. „Potřebujete ode mě životopis?“ ptá se zájemce. „Určitě, brácho. Musíme prověřit tvojí kriminální minulost, nebereme nikoho, kdo má čistý trestní rejstřík“, žertuje Palazzotto v odpovědi a dodává: „Přidej se k nám, my jsme ti nejsilnější, ha ha ha.“
Nebojí se ani videí. V jednom se jeho gangsterský kolega vychloubá, že je tzv. Kmotr organizace. Což Palazzotto komentuje slovy „No, ale já jsem skutečný.“
Facebook pomáhá zločince vystopovat
Podle magazínu L’Espresso se mladí mafiáni takto chovají nejen proto, aby se chlubili, ale také aby si zajistili více respektu u komunity a vyvolávali strach. Paradoxně však přesně takové jednání může znamenat jejich konec.
Server The Telegraph vyzpovídal svůj zdroj v Palermu, který tvrdí, že tamní úřady skutečně mají speciální týmy, které zachycují na Facebooku a jiných podobných sítích přesně takovéto podezřelé profily a aktivity. „Nová generace používá Facebook, WhatsApp a SMS zprávy, ve kterých se chlubí návštěvami v nejlepších restauracích či diskotékách. Myslí si, že jim to zajistí respekt okolí. Pravdou je, že aktivita na Facebooku je činí lehce vystopovatelnými, a usnadňují tak jejich případné zatčení,“ tvrdí zdroj.
Domenico Palazzotto byl jeden z 95 zatčených gangsterů při červnové „operaci Apokalypsa“, zaměřené na zlikvidování mafie v Palermu.
Vyšetřovatelé potvrdili, že jednou z klíčových osobností tohoto nového hnutí byl Domenicův bratranec Gregorio. Ten vydával své zločinecké organizaci povely i navzdory pobytu ve vězení. Mimo jiné byl i aktivním uživatelem Facebooku, na kterém urážel bývalé členy mafie, kteří vyměnili informace o organizaci za propustku z vězení. „Nebojím se pout, ale těch lidí, kteří začnou zpívat proto, aby se z nich dostali“, psal na svém profilu.