Majitelům procesorů AMD se blýská na lepší časy

  • 1
A nejspíše se o to zaslouží firma EPoX. Té se podařilo nečekaně rozvířit poklidnou hladinu počítačových vod, když uvolnila pro jednu ze svých základních desek Beta BIOS, s doposud nevídanými možnostmi nastavení.

Společnost EPoX je známa výrobou základních desek. Kromě verzí určených pro Pentia 4, vyrábí i základní desky pro procesory AMD. Tyto motherboardy se vyznačují výborným výkonem, kvalitou, vysokou stabilitou a hlavně, bohatými možnostmi nastavení. Ty v mnoha případech zahrnují vše, co si jen náročný uživatel může přát. Od možnost měnit FSB v krocích po 1 MHz, přes změnu Vcore, až po nastavení voltáže AGP portu.

Tak co může ještě chybět? Kupodivu je toho víc než dost, ale spoustě ladičů by k absolutnímu stěstí stačilo jedno: možnost změnit násobič procesoru.

Proč je to tak důležité je na snadě. Pokud dokážete změnit multiplikátor (zamčený výrobcem procesoru v továrně), můžete si s procesorem dělat v podstatě co chcete. Můžete měnit jeho frekvence směrem nahoru - a můžete měnit jeho frekvence i směrem dolů. V tom druhém případě nehovoříme o "přetaktování", ale o "podtaktování" a této úpravy frekvencí lze využít, v kombinaci s pasivním chladičem (bez větráku), ke stavbě nehlučného počítače.

Bohužel, jak procesory AMD Athlon XP, tak Pentia 4 od Intelu, mají zamčený násobič. U Athlonů je situace o poznání lepší, neboť násobič lze odemknout přímo na procesoru pomocí triku s tuhou, nebo elektrovodivým lakem (známý trik s propojením přepálených můstků L1). Zatímco na změnu multiplikátoru u Pentia 4 (nebo Pentia III) nikdo nepřišel.

Většina majitelů AMD Athlonů však neriskuje a s multiplikátorem si "nehraje". Je to logické, protože jakýkoliv vnější zásah do procesoru znamená jediné. Ztrátu záruky. Procesor je křehké zařízení sestávající se z mnoha miliónů tranzistorů a tak je, i při důkladných zkouškách při zahořování, jeho poškození ne EPoX 8K9Azrovna nepravděpodobné. A když neodejde do věčných lovišť procesor sám od sebe, něco mu pomůže. Ať už jsou to špatné počítačové zdroje, nebo základní deska domnívající se, že 12 Voltů procesoru k jeho chodu nestačí. Úspěšná reklamace procesoru, jehož jádro je zbarvené do modra jako právě zakalená ocel, jest věcí krajně obtížnou.

Ale pojďme zpět k EPoXu a jeho novému lákadlu na zákazníka. Podle zpráv které uveřejnil The Inquirer to vypadá na malou revoluci. Nový Beta BIOS pro základní desky ze série EP-8K9A, vybavených čipsetem VIA KT400, údajně umožňuje změnu násobiče i zamčenému procesoru. Do této chvíle věc nevídaná může opět strhnout vlnu zájmu o procesory AMD.

Novým možnostem nastavení totiž vyhovují záruční podmínky (s procesorem není nijak manipulováno) a tak své ladičské schopnosti mohou zkoušet i naprostí amatéři - stačí jim k tomu "pouze" dobré chlazení.

Celá věc by měla fungovat na 0.13 mikronovou technologií vyrobených procesorech AMD Athlon XP s jádrem Thoroughbred, a to od verze 2200+ (včetně revize B, která podporuje 333 MHz FSB), až po nejnovější model označovaný 2800+.