Malé brčko může zachránit životy miliónů lidí

  • 34
Zatímco je přístup k zdravotně nezávadné pitné vodě u nás samozřejmostí, v zemích třetího světa je její nedostupnost pro mnoho lidí jedním z nejvážnějších problémů. Vynález nazvaný LifeStraw (brčko života) by ale mohl pomoci k výraznému zlepšení situace.

Konzumace závadné vody vede k šíření mnoha nemocí, systémy čištění vod jsou ovšem nákladnou záležitostí a v mnoha rozvojových zemích tak nejsou dostupné pro podstatnou část obyvatelstva. Více než miliarda lidí, asi jedna šestina světové populace, je dnes bez přístupu k zdravotně nezávadné vodě. Kolem 6000 lidí denně umírá v důsledku nemocí kvůli konzumaci znečištěné vody. Patří mezi ně břišní tyfus, cholera, salmonela a mnohé další.

LifeStraw je malé nenákladné zařízení, které by se mohlo stát jedním z největších zachránců lidských životů v historii. Jedná se o 25 centimetrů dlouhou plastovou trubičku o průměru necelé tři centimetry, která obsahuje filtrovací zařízení. Užívá se na pití vody jako běžné brčko.


Narozdíl od drahých čističek vody, které vyžadují zdroj elektrické energie, jež také není v mnoha oblastech třetího světa dostupná, si LifeStraw bude moci dovolit téměř každý. Jeho cena je podle serveru Gizmag pouhé dva americké dolary a navíc byl konstruován tak, aby neobsahoval žádné pohyblivé části vyžadující elektrickou energii a jeho provoz byl tedy co nejlevnější. Energii, která je potřebná k průchodu vody filtrovacím zařízením, vyvíjí sám člověk sáním. Zpracovat s ním má jít 700 litrů vody, tedy tolik, kolik zhruba potřebuje člověk k pití za jeden rok.
LifeStraw vyvinula The Vestergaard Frandsen Group, ve Švýcarsku sídlící společnost s pobočkami v řadě zemí světa, která se zabývá vývojem ochranných zdravotnických pomůcek. V této chvíli je zařízení stále ve fázi prototypu, který ale již úspěšně prošel řadou nezávislých odborných testů.


Jak to funguje?

Voda po nasání člověkem prochází nejprve dvěma textilními filtry, které slouží k zachycení větších částic nečistot. Pak následuje komůrka s jódem napuštěnými zrnky, kde dochází k zabíjení baktérií a virů. V další komůrce pokračuje proces likvidace škodlivých látek jódem. Granulované aktivní uhlí v poslední komůrce odstraňuje zápach jódu a zároveň likvidují parazity, kteří nebyli dosud zničeni. Laboratorní testy ukázaly slibné výsledky - voda filtrovaná s pomocí LifeStrawu měla lepší kvalitu, než voda tekoucí z kohoutků v mnoha rozvojových zemích a zařízení bylo účinné jako ochrana před průjmovými onemocněními a cholerou.