Velín CNES | foto: CNES

Ve vesmíru mají šanci i malé firmy, říká šéf veletrhu Toulouse Space Show

  • 1
„Chceme kosmické technologie dostat do běžného života,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Technet.cz prezident agentury pořádající veletrh Toulouse Space Show Jean-Yves Le Galle.

V Toulouse právě probíhá největší výstava kosmických technologií v Evropě Toulouse Space Show. Na místě je Ondřej Mirovský, expert EU programu pro vědu a výzkum v kosmonautice z Technologického centra AV ČR, který na začátku veletrhu vyzpovídal šéfa pořádající agentury CNES Jean-Yves Le Galla. Národní centrum pro studium vesmíru (CNES - Centre National d'Études Spatiales) stojí například za úspěšným vývojem rakety Arianne.

Pane prezidente, jsme v Toulouse, které je považováno za evropské hlavní město letectví a kosmonautiky. Jak se jím vlastně stalo?
Je to dáno historickým kontextem ve vztahu k místnímu letišti Blagnac, kde se dlouhodobě rozvíjelo letectví. V šedesátých letech minulého století došlo k rozhodnutí připojit k letecké technice také rozvoj kosmických technologií, a to nejen ve spojitosti s jejich potřebností pro vojenské účely. Proto byl také CNES primárně situován do Toulouse. Dnes jsou vidět plody tohoto prozíravého rozhodnutí. Padesát firem různých velikostí zde zaměstnává 15 tisíc lidí, a to přímo na kosmických technologiích.

Toulouse Space Show

Je to největší pravidelná akce svého druhu v Evropě. Koná se nedaleko ústředí společnosti Airbus.

Kromě největšího evropského výrobce letadel zde sídlí také ústředí satelitního systému SPOT i francouzské Národní centrum pro studium vesmíru.

Jean – Yves Le Galle, prezident CNES.

CNES vznikla roku 1961 z iniciativy tehdejšího francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. Jako organizace zastřešující veškeré kosmické aktivity Francie byla založena do značné míry jako obdoba americké NASA.

Asi nejznámějším výsledkem práce CNES je v současné době typová řada raket Arianne.

Co tedy bylo hlavním faktorem pro Toulouse? Politické rozhodnutí, nebo už dané zaměření místního průmyslu a výzkumu?
Je to mix obojího. Hlavní bylo samozřejmě vládní rozhodnutí, ale to by nepadlo bez dlouhodobě prokazovaných kvalit místních firem.

Během zahájení konference padla zmínka o tom, že mnoho oborů kosmických aplikací se narodilo v Toulouse. O které jde?
Vše, co je spojeno s dnešním vědeckým oborem pozorování Země, má počátek tady v Toulouse. Jde o meteorologii a předpovídání počasí pomocí družic, ale výrazně jsme zasáhli také do oceánografie. A právě tento obor je naším rodinným stříbrem, což dokazují naše nejmodernější družice SPOT 6 a 7 (rozlišení 150 centimetrů) nebo Pleiades (rozlišení 50 centimetrů). Podobně jsme definovali obor lokalizace pomocí družicových systémů, který znáte jako Galileo. Je logické, že při takové koncentraci výzkumu a průmyslu se dnes v Toulouse odehrává rozvoj mnoha oborů, které podporují Evropské kosmické programy.

Jak vnímáte příležitosti pro menší země EU, například pro Českou republiku?
Přítomnost sídla Galilea v Praze je dobrým impulsem a počátkem mnoha věcí. Na jeho působení se může navázat mnoho firem a vytvořit zcela nové prostředí pro rozvoj celého oboru navigace. Je to velká příležitost pro Českou republiku.

Všiml jsem si, že hodně hovoříte o spolupráci s malým a středním podnikáním. Je to něco specifického právě pro kosmonautiku?
Ano, je to pro nás velký přínos. Pro CNES, Airbus a další velké společnosti pracují desítky malých středních a podniků. V tomto oboru je potřeba neustále něco vymýšlet a přinášet nové impulsy a na to je mix prostředí mezí velkým firmami a malými dodavateli ideální.

Jaké jsou podle vašeho názoru aktuální klíčové výzvy pro celý obor kosmonautiky?
Celý obor je stále populárnější a s tím souvisí, že vše má být levnější a dostupnější. A to jsou přesně věci, na kterých nyní pracujeme například u nosičů, družic, efektivnějších pohonů a podobně. Naším cílem je dostávat kosmické aplikace do denního života všech lidí, aby naše společnost mohla naplno využívat všechen jejich kladný přínos. Klíčovým slovem dneška je dostupnost.