Marcel Grün exkluzivně: pět dekád dobývání vesmíru

Prudký nástup kosmonautiky, zahájený na podzim před 49 lety byl nesporně dítětem studené války. Bez technického rozvoje mezikontinentálních raket by se první družice jen těžko dostávaly na oběžnou dráhu, nemluvě o hmotnosti.

ing. Marcel Grün | foto: David VotrubaiDNES.cz

První test s novou vojenskou raketou R-7 se uskutečnil na staveništi budoucího kosmodromu už na jaře 1957 – úspěšný start se nakonec podařil až v srpnu. A právě tento typ rakety 4. října a 3. listopadu 1957 vynesl první dva Sputniky. Obdobně i první americkou družici vynesla poslední lednový den 1958 upravená vojenská raketa z konstrukční kanceláře W. von Brauna. Chvályhodná snaha Eisenhoverovy administrativy, aby první umělý satelit vynesla ryze civilní raketa Vanguard skončila v plamenech jen několik metrů nad rampou počátkem prosince 1957…I další vývoj raketových nosičů se odehrával v barvách khaki a jednou z mála výjimek uplynulého půl století byla konstrukce „měsíční“ rakety Saturn 5.

Matkou kosmonautiky tedy byla jednoznačně studená válka. Avšak koho označit za otce? S malou nadsázkou lze říci, že to byl Mezinárodní geofyzikální rok. Jeho zorganizování bylo jednou z nejgrandióznějších celosvětových akcí vědců této planety. Samozřejmě, že měl i strategicko-politický podtext – veřejnosti v duchu Werichovy písničky předvést, „že svět hoří, ale přece neshoří“ a získat nové poznatky (své i „těch druhých“), z nichž část by určitě využili i vojáci…

„Bratrský duch vědy spojuje v jediné rodině všechny své vyznavače různých hodností, rozptýlené po celé zeměkouli“, poznamenal před více než 150 lety Thomas Jefferson. Izolovanost vědců a techniků nesvědčí nikdy dalšímu rozvoji jejich práce.

Proto jim i politici rozděleného světa začali umožňovat setkávání na mezinárodních kongresech – na jednom z nich se poprvé objevily technické návrhy konstrukce malých vědeckých družic. A roku 1955 byl slavnostně vyhlášen MGR – Američani deklarovali, že jeho zahájení v červenci 1957 bude ve znamení vypuštění první umělé družice Země; do 24 hodin s podobným prohlášením přišel i Sovětský svaz. Mírově tvářící se závod o vesmír byl odstartován.

Celá akce vlastně začala už roku 1950. Nejprve americký fyzik Lloyd Berkner navrhoval uspořádat jen třetí „mezinárodní polární rok“ (předchozí byly roku 1882 a 1932). Ale poté, co se večer 5. dubna 1950 v domku J. van Allena v Marylandu sešel s britským astronomem Sydney Chapmanem a několika dalšími špičkovými vědci, navrhli společně celosvětový geofyzikální rok.

Setkali se s ohromným nadšením a tak se od 1.7.1957 do 31.12.1958 tisíce odborníků společně věnovaly zejména studiu polárních září, kosmického záření, geomagnetismu, glaciologii, gravitaci, výzkumu ionosféry, zpřesnění měření souřadnic, meteorologii, oceánografii a sluneční aktivitě. To vše pomocí nejmodernějších přístrojů a metod. Výsledky zcela předčily očekávání, poprvé bylo možné koordinovat současná pozorování z povrchu Země i z kosmického prostoru. A následující roky už nedokázaly zpřetrhat to nejcennější, totiž navázané kontakty mezi odborníky.

Jak si připomenout 50. výročí zahájení letů do vesmíru lépe, než novou globální vědeckou akcí! Spolupráce v kosmonautice, jakkoliv na křehkých základech, je tomu příznivá. A proto byl vyhlášen Mezinárodní heliofyzikální rok 2007, zaměřený primárně na lepší poznání procesů na naší nejbližší hvězdě – Slunci, které jsou rozhodující pro vliv Slunce na Zemi a celou oblast planetární soustavy.

V širších souvislostech by měl prokázat význam věd o vesmíru a o Slunci pro lidstvo a v neposlední řadě být inspirací budoucím generacím odborníků. Ačkoliv se jedná o vědecký projekt, bude se věnovat také zpřístupnění znalostí o Slunci veřejnosti a studentům. I proto má Český koordinační výbor „IHY 2007“ kterému předsedá Dr. František Fárník z Astronomického ústavu AV ČR ve svých řadách nejen špičkové vědecké odborníky, nýbrž také zástupce pedagogů, popularizátory a představitele „sedmé velmoci“. 


Mise Stereo

Prvním vkladem do projektu bylo nedávné vypuštění dvou amerických automatických observatoří STEREO (Solar-Terrestrial Relations Observatory) do kosmického prostoru na dráhy blízké oběžné dráze Země kolem Slunce.

Automatické observatoře  STEREO

STEREO-A bude postupně navedena na heliocentrickou dráhu ve vzdálenosti 0,95 až 0,97 AU (AU, tzv. astronomická jednotka, 149 597 870 km, přibližně průměrná vzdálenost Země – Slunce) s dobou oběhu 344 dní.

Mise automatických observatoří STEREO

STEREO-B se postupně dostane na dráhu ve vzdálenosti 0,99 až 1,09 AU s periodou 389 dní. Díky různým drahám STEREO-A a STEREO-B budeme poprvé moci dlouhodobě studovat naši nejbližší hvězdu ve 3D. Tříose stabilizované družice (kvádr 1,1×1,2×2 m) jsou vybaveny párem dvojdílných rozkládacích panelů fotovoltaických baterií o rozpětí 6,5 m, dodávajících 637 W elektrické energie na počátku aktivního života a dobíjejících NiMH akumulátorové baterie.

Na palubě je soubor přístrojů pro studium vztahů Slunce-Země, obsahující několik koronografů a kamer, mj. pro pozorování koronálních výronů hmoty, soubor přístrojů pro měření meziplanetárních magnetických polí a studium nabitých částic, soubor přístrojů pro výzkum vlastností meziplanetárního plasmatu (detekci iontů, protonů a jader vodíku a hélia) a konečně soupravu přístrojů pro registraci rádiových záblesků trojicí přijímačů s časovými analyzátory průběhu rádiových záblesků.

Užitečné odkazy:


Ing. Marcel Grün se narodil 20. listopadu 1946 v Chebu. Vystudoval fakultu strojní ČVUT a pokračoval pedagogikou. Nyní je ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.

Je zároveň členem výborů České astronomické společnosti. Astronomií se zabývá od malička, když ve svých 15ti letech dělal demonstrátora Štefánikovy hvězdárny. Na svém kontě má několik knih a byl oceněn i jako popularizátor vědy.



Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...