Máte v počítači Temelín, či kamna? Jednoduchý kalkulátor spotřeby CPU

  • 27
Zajímá vás, jak topí ten který procesor? Chcete zjistit, jak se váš procesor bude chovat po přetaktování, jak moc bude hřát a kolik energie spotřebuje? Perfektní nástroj pro zjištění těchto údajů najdete v dnešním článku.

Chcete taktovat, ale bojíte se toho, zda váš nejoblíbenější šváb (procesor) tuto zátěž vydrží? Pak nezbývá než experimentovat s jeho nastavením nebo vyzkoušet služeb některého nástroje, jež vám při zvedání frekvence CPU může velice pomoci.

Výroba procesoru
Procesor jako nedílná součást každého PC je velmi složitý obvod. Řídí a vykonává většinu instrukcí v počítači. Jeho nominální frekvence je daná již přímo z výroby. Z linek sjíždějí jednotlivé kousky, na kterých se provádějí různé zátěžové testy. Podle toho, jak dopadnou, dostanou příslušný cejch (kódové označení). Ovšem značka neznamená vše. Udává sice, na jaké frekvenci se má daný procesor provozovat, ale i nominální frekvence se dá mnohonásobně zvýšit.

Jestliže se řadíte mezi praktiky a zároveň se nebojíte riskovat, možná se vám bude líbit jednoduchá kalkulačka na tomto serveru. Díky ní zjistíte, jak bude topit váš přetaktovaný procesor, kolik bude po změně hodnot (frekvence, voltáž jádra) odebírat proudu.

Popis kalkulačky
V prvním okně si vyberete procesor, u kterého chcete zjistit, jaké budou jeho hodnoty po přetaktování. První tři řádky s údaji o frekvenci CPU, voltáží a odběru energie se vyplní automaticky dle údajů uložených v databázi. Pak už jen záleží na vás, kolik budete chtít ze svého „broučka“ vymáčknout. Jen zadáte požadovanou frekvenci a napětí (rozsah napětí zjistíte v manuálu k desce či v jeho BIOSu).

Kalkulátor

Po provedení výpočtu si v posledních dvou menu můžete vyzvednout potřebná data. Zjistíte tak, zda je váš procesor přezdíván Temelín či kamna. První položka zobrazuje maximální odběr a druhá přibližný odběr při 88 % zatížení přetaktovaného kousku. I když vám kalkulátor ukáže výsledky, které byste měli získat v praxi, berte je prosím vždy s menší rezervou. Protože ne vždy se vstupní údaje v databázi kalkulátoru hodí pro konkrétní druh procesoru.
 
V praxi
Pro jednoduchý testík toho, co snese ať už potenciální nebo zakoupený mikroprocesor, tento nástroj zcela určitě postačí. Vstupní data jsou čerpána přímo z data sheetu konkrétních modelů, takže by se nemělo stát, že v kalkulátoru budou nesmysly. Abychom ověřili jeho funkčnost, zadali jsme výpočet Athlonu Thunderbirdu 1200 MHz, který nám v redakci jede na 1400 MHz stabilně již skoro druhým rokem a Celeron 850 MHz na 1000 MHz. Výsledky prvně jmenovaného byly téměř nachlup stejné, jak ukázal kalkulátor. Ovšem u Celeronu byl rozdíl tepelného výkonu již 3 watty. Ale i to se dá považovat za chybu v rámci nepřesného měření.

Doufáme, že vám tato jednoduchá kalkulačka pomůže při výběru procesoru (pro přetaktování) a jeho adekvátního chladiče.