Indičtí úředníci prohlíží malý kráter na pozemku univerzity. Vše zatím...

Indičtí úředníci prohlíží malý kráter na pozemku univerzity. Vše zatím nasvědčuje tomu, že se jednalo o dopad meteoritu. | foto: Profimedia.cz

Největší smolař na světě. Řidiče autobusu prý zabil meteorit

  • 52
Indický řidič autobusu se dost možná stal jedním z největších smolařů na světě. Podle úřadů státu Tamil Nadu ho totiž zabil meteorit. Vědci se nyní snaží zjistit, zda se opravdu jedná o první potvrzené úmrtí z této příčiny.

Vše se odehrálo na kampusu soukromé vysoké školy. Řidič, jehož jméno zatím nebylo zveřejněno, měl postávat na trávě poblíž školní menzy, když došlo k „explozi“, při níž byly kromě něj zraněny tři další osoby – dva zahradníci a student. Těžce zraněný řidič pak při převozu do nemocnice zemřel.

Nejprve panovaly obavy z toho, že se jednalo o výbušninu, avšak vyšetřovatelé přítomnost žádných těkavých látek neobjevili. V přibližně metr hlubokém kráteru se však nacházel tmavě modrý kámen, který prý vypadal podobně jako diamant. Začalo se tedy pracovat s teorií, že nehoda byla způsobena dopadem meteoritu. Na místo má dorazit tým z Indického institutu astrofyziky, aby analýzou vzorků zjistil, zda tomu tak opravdu bylo.

Předsedkyně místní vlády, Jayalalithaa Jayaram, už přitom zdá se bere vše jako potvrzené. „Na pozemek univerzity dopadl meteorit,“ říká a dodává, že rodině zabitého byla vyplacena kompenzace v hodnotě 100 000 indických rupií (35 000 Kč). Pokud tomu tak opravdu je, bude se přitom jednat o první potvrzené úmrtí člověka následkem dopadu meteoritu. Podle seznamu zajímavých zaznamenaných dopadů meteoritů od International Comet Quarterly byl poslední takový případ v roce 1825, není však potvrzen, jen klasifikován jako „možný“.

Například oficiální stanovisko NASA je zatím velmi skeptické. Její mluvčí na otázku ABC News uvedl, že událost je poněkud netypická - dopady malých těles nekončívají požárem. Velikost kráteru také odpovídá dopadu dosti velkého tělesa, řádově kilogramového, které by se mělo dát snadno objevit a minimálně vyfotografovat.

Následkem nehody zemřel jeden člověk a tři byli zraněni. Také byla roztříštěna okna. V asi metr hlubokém kráteru byl nalezen tmavě modrý kámen.

Naproti tomu poškození majetku následkem meteoritů je evidováno řádově více. Stejně tak případů končících zraněním je řada, mnoho z nich však nejspíše budou výmysly. Jedno potvrzené zranění je však z roku 1954, kdy byla Ann Hodgesová v americkém státu Alabama zasažena do stehna odraženým úlomkem z meteoritu, který spadl do jejího domu.

Šanci, že vás dopad meteoritu zabije, odhadl astronom Alan Harris na 1 ku 700 000. Do toho je ovšem zahrnuta i poměrně morbidní možnost, že zemřete následkem dopadu opravdu velké planetky, která spolu s vámi vyhladí i zbytek lidstva. Zesnulý řidič byl tedy zřejmě opravdu velký smolař, jelikož pravděpodobnost zabití malým meteoritem je ještě o poznání nižší.