Metropolitní bezdrátové sítě schopné pokrýt celá města mají zelenou

  • 2
Kdo někdy řešil problém jak propojit několik počítačů na větší vzdálenosti, ví, že nabídka není zase až tak široká. Standardu IEEE 802.16a, který je jedním z takových řešení, se dostalo podpory a nic nebrání jeho využití.
Minulý týden ve středu oznámila společnost Intel dokončení vývoje čipu, který má implementovanou technologii WiMAX. Ta nese technické označení IEEE 802.16a a jedná se o bezdrátové řešení, které je určeno pro oblast metropolitních sítí (metropolitan-area network - MAN).

WiMAX

Není to tak dlouho, co byla výše zmíněná specifikace přijata. Na začátku dubna letošního roku oznámilo několik společností vznik asociace WiMAX, která si dala za úkol rozvíjet tento standard a pomáhat jeho rozšiřování. Další aktivita provozovaná touto asociací spočívá v certifikaci zařízení, jenž budou mít implementovánu podporu IEEE 802.16a.

WiMAX není Wi-Fi

Ačkoliv by tento standard mohl být považován za přímého konkurenta stávajícím Wi-Fi a dalším zařízením na bázi standardu IEEE 802.11, není tomu tak. Wi-Fi & spol. je spíše řešení pro tzv. „poslední míli“ (připojení koncového uživatele). WiMAX by měl naopak zajišťovat dopravu signálu na delší vzdálenosti. Může tak sloužit například k připojení Wi-Fi HotSpotů nebo firemních sítí k internetu. Prostě jako náhrada drátového či optického pevného připojení.

Svědčí o tom i specifikace tohoto standardu. Zaručená je přenosová rychlost až 70 Mbit/s, dosah do 50 kilometrů a možnost práce ve frekvenčním rozsahu 2 až 66 GHz. To samozřejmě zahrnuje jak pracovní pásmo Wi-Fi – tedy 2,4 GHz, tak 5GHz pásmo rychlejšího IEEE 802.11a.

Intel nabízí čip

Firma Intel je zakládajícím členem WiMAX asociace. Spolu se společností Alvaron, která se zabývá infrastrukturou bezdrátových sítí, připravil Intel hardwarový standard, na který mohou volně navázat další společnosti. Intel si od toho slibuje mnohem větší rozšíření produktů 802.16a, které budou navzájem kompatibilní. Zákonitě by se pak měla s větším objemem výroby snížit cena takových produktů.

Cena jako faktor rozvoje

Právě cena, za kterou budou WiMAX produkty a případné služby k dispozici, bude tím úhelným kamenem, na němž bude záviset rozšíření služby. Čím nižší jeho cena bude, tím masivnějšího se dočká rozšíření, ale také o to větším bude konkurentem 802.11 sítím. Důvod je jednoduchý. WiMAX sice v současnosti zvládne vše to co umí Wi-Fi (a mnohem více), ale za nepoměrně vyšší cenu.

Hlavní určení, tedy připojení jinak nedostupných lokalit, WiMAXu tedy ještě nějakou zůstane. Samotní zástupci Intelu uvádějí, že počítají s větším nasazením takových produktů v rozvíjejících se oblastech, kde se zatím nevyplatí vytvářet pevnou pozemní síť. WiMAX síť může být spuštěna poměrně rychle a mimo propojení počítačů, sítí a připojení internetu může částečně nahrazovat i telefonní síť.