Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Todanoticia.com

Rusko otestuje mezikontinentální raketu posledního soudu Sarmat

  • 236
Moskva je podle ruských médií připravena otestovat novou mezikontinentální balistickou raketu RS-28 Sarmat. Cílem rakety není nic menšího, než zasadit protivníkovi co nejtěžší úder na civilních cílech a zlomit tak jeho odhodlání pokračovat v boji.

Nová mezikontinentální balistická raketa (ICBM, InterContinental Ballistic Missile) RS-28 Sarmat nahradí v raketovém vojsku strategického určení Ruské federace současné obří ICBM na kapalné palivo R-36 Vojvoda (v kódu NATO SS-18 Satan). Podobně jako R-36 i RS-28 budou patřit mezi největší ICBM rakety vůbec.

Původní raketa R-36 Vojvoda měří na výšku 32,2 m (průměr 3,1 m) a má startovací hmotnost téměř 210 tun. Na odhadovanou vzdálenost 16 000 km dokáže doručit (verze R36M2) až deset samostatně naváděných jaderných hlavic o síle až 750 kt. R-36 vstoupila do služby v roce 1988.

Mocná zbraň Američanů

Nová superloď kapitána Kirka

Raketový torpédoborec USS Zumwalt očima výtvarníka

V současné době ruská armáda provozuje 46 těchto mohutných raket ukrytých v podzemních šachtách. Podle amerických analytiků je R-36 Vojvoda díky své velké nosnosti (počtu jaderných hlavic i velkému počtu klamných cílů - až 40) zbraní prvního úderu. Díky své mohutnosti dokáže nést teoreticky i více než deset jaderných hlavic.

Již brzy mají rakety Vojvoda nahrazovat nové střely RS-28 Sarmat. “Vývoj těžkého šachtového raketového systému Sarmat je skoro u konce,” řekl ruské agentuře TASS generáplukovník Sergej Karakajev, velitel ruských raketových vojsk. “Zastoupí střely Vojvoda v raketové divizi Užur z Domboravské oblasti.”

Zkouška rakety posledního soudu proběhne už letos

Původně se předpokládalo vyřazení R-36 bez náhrady s tím, že postačí „lehké“ rakety série Topol-M/Jars. Někdy kolem roku 2010 však převládl názor, že raketová vojska skutečně potřebují i novou raketu o startovní hmotnosti asi 100 tun.

První prototyp RS-28 Sarmat byl dokončený v roce 2015 a na konci letošního roku proběhne první ostrá zkouška. Výroba raket RS-28 je naplánována na roky 2018 až 2021.

Scénář ruského experta:

Jak by mohla začít třetí světová válka

Ruský "mobilní robotický systém" používaný k ostraze vojenských objektů na...

Technických informací o raketě Sarmat není mnoho. Podle deníku National Interest však Sarmat vychází konstrukčně ze starší rakety Vojvoda. Používá například čtveřici upravených motorů RD-274 na kapalné palivo z rakety Vojvoda. Motory spalují směs asymetrického dimethylhydrazinu (UDMH) a okysličovadla tetraoxidu dusíku (N2O4).

Sarmat překoná všechny obrany, tvrdí Rusko

Odhadovaný dolet stotunové rakety RS-28 je 11 000 km, při nosnosti 10 tun. Obsah „užitečného nákladu” není znám, ale podle nosnosti RS-28 může na cíle dopravit až 15 samostatně naváděných jaderných hlavic. V případě útoku na Spojené státy jediná RS-28 zničí celý pás měst na východním pobřeží USA.

Jako všechny jiné ruské ICBM rakety je i Sarmat vyvíjen s cílem porazit protiraketovou obranu protivníka. Jaderné hlavice RS-28 by měly být schopny určitých obranných manévrů a součástí nákladu bude jistě mnoho klamných cílů.

Ruská média přispěchala samozřejmě s tvrzením, že Sarmat překoná jakoukoliv protiraketovou obranu. Avšak jde o základní nepochopení (nebo zamlžení) principu vývoje a zavádění nových zbraní do výzbroje.

Protiraketová obrana nemá vytvořit neproniknutelný deštník, ale donutit protivníka ekonomicky krvácet - utrácet miliardy dolarů (a vyčlenit velkou část zbrojního průmyslu a vědeckých kapacit) na vývoj adekvátních protiopatření.

Na konci pak zůstane stát ten, jehož ekonomika dokáže zvládnout tempo zbrojení a vývoj nových zbraní.

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Další články o vojenství a novinky ze světa armády najdete zde.

Informace: V článku jsme opravili nepřesnou informaci o používaném palivu. R-36 sice skutečně používá kapalné palivo, jak jsem uváděli, ale není pravdou, že by ho bylo nutné přechovávat mimo palivové nádrže samotné rakety a do stroje čepovat těsně před startem. Proto se v motorech R-36 i dalších balistických raket používají stabilní sloučeniny, jako je právě dimethylhydrazin a tetraoxid dusíku.

Zdroj: National Interest