Výběr prohlížeče ve Windows prostřednictvím tzv. ballot screen

Výběr prohlížeče ve Windows prostřednictvím tzv. ballot screen

Microsoftu hrozí pokuta 145 miliard korun. Nenabízí konkurenční prohlížeče

  • 190
Antimonopolní úřad Evropské unie vyšetřuje společnost Microsoft ohledně možného porušení nařízení o nabídce prohlížečů. Pokud ji shledá vinnou, může udělit pokutu kolem 10 procent příjmů společnosti, tedy v přepočtu 145 miliard korun.

Microsoftu se jako bumerang vrací integrace prohlížeče Internet Explorer do operačního systému Windows. Společnost v roce 2010 ustoupila EU a dala evropským uživatelům na výběr z dvanácti prohlížečů. Zdálo se, že firma má v Evropě po potížích.

Průběh stížnosti na monopol Internet Exploreru

V prosinci 2007 podala Opera stížnost Evropské komisi na Internet Explorer, Microsoft podle ní zneužíval dominantního postavení na trhu.

O rok později Evropská komise v předběžném rozhodnutí uvedla: "Microsoft škodí konkurenci na poli internetových prohlížečů a podkopává inovaci v této oblasti."

V prosinci 2009 EK rozhodla, že Microsoft musí uživatelům systému Windows zpřístupnit i další prohlížeče.

Microsoft 8. března oznámil, že uživatelům Windows XP, Windows Vista a Windows 7 bude nabídnuto okno s možností nainstalovat další prohlížeče (tzv. ballot screen).

Pak ovšem přišel první balík aktualizací (Service Pack 1) pro Windows 7. V něm zmizela možnost vybrat si, který prohlížeč si uživatel chce nainstalovat. Podle Microsoftu šlo jenom o chybu, a žádá odklad konce "zkušební doby" o dalších 15 měsíců.

Vyšetřování však má být dokončeno co nejrychleji. Komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia se již nechal slyšet, že je to poprvé, co se zabývají porušením rozhodnutí úřadu. Podle dostupných údajů se celá záležitost týká asi 28 milionů počítačů, které běží v Evropě. Pokud bude firma shledána vinou čeká pokuta do výše 10 procent z příjmů, tedy v přepočtu necelých 145 miliard korun.

Problémy softwarové firmy v Evropě tím nekončí. Orgány EU se zabývají i stížnostmi výrobců prohlížečů (Google a Mozilla), že je Microsoft znevýhodňuje při vývoji softwaru pro Windows 8 RT, tedy verze určené pro procesory ARM. Vedle toho může mít problémy i při integraci antivirového řešení, které však zatím softwarové bezpečnostní firmy přehlížely.

,