Microsoft Band první generace

Microsoft Band první generace | foto: Microsoft

Lidé jej vraceli zlomený, nyní Microsoft s chytrým náramkem Band končí

  • 61
Nejrozšířenější nositelná elektronika Microsoftu, chytrý náramek Band, se pouze doprodává ze skladových zásob a novou generaci již Microsoft podle všeho nechystá. Odstranil totiž i vývojové prostředí Band SDK pro tvorbu aplikací pro náramek.

Microsoft představil svůj chytrý náramek (hodinky, sporttester) Band v říjnu roku 2014 a nový produkt rozhodně nevypadal špatně - zejména různými senzory byl doslova nabitý.

Připomeňme ze článku, ve kterém jsme Band představili: “Systém měří počet kroků, kalorie, tepovou frekvenci a kvalitu spánku, a podporuje 24hodinové monitorování srdečního tepu a celkové snímání aktivity. Součástí je i vestavěný GPS čip, takže pomůže zaznamenat trasu, tempo a vzdálenosti pohybu uživatele. Celkem je Band vybaven jedenácti různými senzory a snímači. Band po připojení k telefonu informuje o e-mailech, schůzkách a úkolech. Po připojení k zařízení s Windows Phone budou moci uživatelé využít pomoci virtuální hlasové asistentky Cortana a pořizovat jejím prostřednictvím poznámky a nastavit připomenutí.“

Z uživatelského hlediska se ukázal problematický zejména rozměrný plochý displej, díky kterému nebyl náramek příliš ergonomický a tedy ani příliš pohodlný. Některé potenciální zákazníky odradilo i nepříliš vzhledné provedení a relativně vysoká cena.

Podívejte se na Microsoft Band v propagačním klipu:

Nová verze, nové chyby

Největší výhrady se Microsoft pokusil odstranit v nástupci Band 2, který na trh přišel o rok později a dostal prohnutý OLED displej a tím i ergonomičtější tvar. Změnil se tak i design, náramek se stal mnohem elegantnějším. Band dostal i nové senzory, například se naučil sledovat hodnoty UV záření a uživatele upozornil na přílišnou expozici. Novinkou byl i vestavěný barometr.

Snímek z uvedení náramku Band 2

Pro popis další inovace sáhněme do našeho loňského článku: „Band dokonce dokáže spočítat hodnotu VO2max. To je údaj, který vyjadřuje, kolik mililitrů kyslíku dokáže využít vaše tělo za jednu minutu na jeden kilogram hmotnosti. Jinými slovy, hodnota vyjadřuje, jaké jsou vaše vytrvalostní možnosti.“

Vysoká cena však zůstala, zákazníci nebyli spokojeni s výdrží akumulátoru a problematická byla i podpora na telefonech s Android a iOS. Největší slabinou však bylo časté praskání a rozlamování gumových řemínků, které bylo příčinou častých reklamací - například i v obchodě se zeleným mužíčkem je Band 2 označen jako často reklamované zboží.

Druhá verze byla nejspíše poslední

Ačkoli bychom očekávali, že výrobce vydá třetí verzi, ve které budou i tyto nářky uživatelů vyslyšeny, Microsoft se raději rozhodl produkci náramků Band ukončit. A vzhledem k tomu, že stáhl i jeho softwarové vývojové prostředí, je pravděpodobné, že nejde pouze o krátkodobý dočasný krok.

Zbývá dodat, že u Microsoftu nejde o ojedinělý krok. Loni ukončil provoz hudební služby Zune (stejnojmenné přehrávače přestal vyrábět o čtyři roky dříve) a letos s největší pravděpodobností skončí i s chytrými telefony Lumia. Zda dostanou nástupce v podobě spekulovaného Surface Phone není jisté, podíl Windows 10 Mobile na trhu operačních systémů pro chytré telefony se zdaleka nevyvíjí tak, jak by si Microsoft představoval.