Microsoft se postavil proti rozhodnutí amerického soudu. Chrání tak nejen uživatele, ale i svou budoucnost.

Microsoft se postavil proti rozhodnutí amerického soudu. Chrání tak nejen uživatele, ale i svou budoucnost. | foto: MF DNES

Microsoft nevydal e-maily uživatelů americké vládě. Chrání svůj cloud

  • 46
Firma Microsoft odmítá vydat americkým vyšetřovatelům e-maily uživatele, které jsou uloženy v Irsku. Jde o první případ, kdy americká firma otevřeně odmítla pravomocný rozsudek. Právníci Microsoftu argumentují suverenitou Irské republiky. Jde jim ale o víc: o důvěru evropských zákazníků, kterou poškodily skandály spojené se sledováním NSA.

Už 31. července přikázala soudkyně Loretta Presková z New Yorku společnosti Microsoft, aby americkým vyšetřovatelům vydala data týkající se uživatele vyšetřovaného v USA. Podle ní nejde o to, kde jsou data fyzicky uložena: „Je to otázka kontroly, nikoli otázka lokality,“ uvedla soudkyně a přiklonila se tak na stranu žalobců.

Operace PRISM - slajdy

Příkaz byl poté pozastaven, aby bylo možné vyslyšet připomínky Microsoftu i dalších firem, které se takovému rozhodnutí bránily.

Microsoft se brání a soudkyni neuoslechne

Přestože v pátek 26. srpna soud suspenzi svého příkazu zrušil a ten tak vešel v platnost, Microsoft nadále odmítá data ze svého irského datacentra americkým úřadům předat.

„Firma Microsoft nepředá dotyčné e-maily a chce rozhodnutí dále napadnout,“ uvedl tiskový mluvčí pro Reuters. „Všichni jsme se shodli, že tento případ půjde k dalšímu odvolání. Teď jde jen o to rozhodnout se, jakým konkrétním způsobem to budeme řešit.“

Firmu Microsoft v jejich snaze ochránit data ze zahraničního datacentra podpořily například americké firmy AT&T, Cisco, Apple nebo Verizon.

Otevřený dopis Senátu USA

Snowden pomohl evropským start-upům

Odhalení tajného amerického programu PRISM ukázalo napojení NSA na servery velkých amerických firem. Edward Snowden tak svým odhalením rozpoutal nejen debatu o legalitě všudypřítomných globálních odposlechů, ale také boom evropských firem nabízejících cloudové služby mimo území USA.

To, že se do případu zapojili i konkurenti Microsoftu, ukazuje, že nejde o ojedinělý problém. Americké firmy se potýkají s poklesem důvěry ze strany evropských firem už od léta 2013, kdy díky tajným dokumentům NSA vynesených Edwardem Snowdenem vyšlo najevo, že americké tajné služby mají nadstandardní (a utajený) přístup k velkému množství dat firem jako Microsoft, Apple či Google.

Pro Microsoft a další firmy je od té doby nesmírně důležité, aby zvrátily povědomí veřejnosti na svou stranu. Bojí se, že evropské firmy nebudou americkým cloudovým službám důvěřovat. Firmy společně mj. apelují na Senát, aby prosadil účinnou reformu, která by zabránila netransparentnímu porušování soukromí uživatelů internetu. Šéfové Apple, Google, Facebooku, Microsoftu a dalších firem v otevřeném dopise vyzvali k tomu, aby americký Senát prosadil zákony, které zabrání poškozování amerických zájmů a zajistí jasný a transparentní dohled nad tajnými službami.